Lakossági panasz nyomán – mely szerint egy lopást nem volt, kinek jelenteni, a nemrég újraindított községi rendőrőrsön zárt ajtók fogadták a károsultat – háromszéki településvezetőknél érdeklődtünk arról: másfél hónappal a vidéki őrsök újjászervezése után hogyan működik a régi-új rendszer. Bár szeptember elejétől minden községben van ismét rendőr, kiderült: mégsem tudják minden esetben megfelelően ellátni feladatukat, számuk ugyanis jóval kisebb, mint az átszervezést megelőző időszakban.
Míg korábban négy, jelenleg csupán két rendőr teljesít szolgálatot Felső-Háromszék egyik legnagyobb községében, Csernátonban – mondta el érdeklődésünkre Bölöni Dávid polgármester, megjegyezvén: jelenleg csupán egy rendőr tevékenykedik, társa ugyanis szabadságon, s ilyen körülmények közt bizony akadozik a napi és egyéb teendők ellátása. Megjegyzi: szeptember végén visszakapták a szolgálati autójukat is. „Azt szeretném, ha a problémák közül, amit egyszer csak lehet, azt itt, helyben oldanánk meg, itt segítenénk a panaszosokon, s nem küldenénk őket a bíróságra” – fejtette ki Bölöni Dávid, aki jobbnak tartja a visszaállított rendszert. Amíg járőrök jártak be a községbe, esetenként valóban nem volt, kinek panaszt tenni, s az apróbb ügyek felhajtására sem volt lehetőség. A megoldásra váró helyzetek kapcsán a polgármester egy visszaeső elkövető esetét hozta fel példaként, aki ellen bár több esetben is vizsgálódtak már a hatóságok, ügyiratát mégis azzal zárták le, hogy nem veszélyes a társadalomra. Bölöni Dávid szerint a hasonló ügyeket kellene feltétlenül orvosolni.
Legalább három rendőrre mindenképpen szükség lenne Bölönben – válaszolta kérdésünkre Sikó Imre polgármester, mondván: autójuk, akárcsak korábban, most is van, jelenleg azonban csupán ketten teljesítenek szolgálatot a községben. Jól ismerik a terepet, hiszen korábban is tevékenykedtek már Bölönben, az viszont mindenképpen fontos lenne, hogy beszéljenek vagy ismerjék a magyar nyelvet – hangsúlyozta a polgármester, aki úgy véli: ez megkönnyítené a kapcsolattartást a lakossággal, s jelentősen felgyorsítaná az ügyintézés folyamatát is.
A helyi rendőrőrs megnyitása után szeptemberben ismét három belügyi alkalmazottat helyeztek ki Bardocra, közülük ketten már dolgoztak a községben, ám harmadik, fiatal kollégájuk áthelyezését kérte egy másik településre – vázolta a jelenlegi helyzetet Balázsi Dénes polgármester. A szolgálatot teljesítő két rendőr autót is kapott, bár a megszabott üzemanyagkvóta nem fedi a szükségleteket – mondta, és hozzátette: nagy a község, sokat kell terepezni. Szükség esetén az önkormányzat is segíti őket munkájukban, s ha kell, autót is bocsátanak rendelkezésükre – fejtette Balázsi Dénes, aki előnyként könyvelte el, hogy a rendőrök a község területén laknak, így éjjel-nappal elérhetőek.
A hiányos állomány kapcsán Tóth Zsigmond megbízott rendőrségi szóvivő lapunknak elmondta: szeptemberben minden községben újraindultak az őrsök, s tény, hogy egyelőre létszámhiánnyal küzdenek, ám az alkalmazottak elosztását úgy szervezték, hogy mindenhol legalább két rendőr tevékenykedjék, s a községek zömében rendőrautó is segíti az ott dolgozókat. Az újjászervezett falusi rendőrőrsöknél mintegy negyven üres állás van, ezekre a rendőrképző decemberi végzősei jelentkezhetnek.