Lázasan tevékenyek, örökké sietnek, egyszerre mindig többfélét csinálnak. Türelmetlenek, versengő természetűek, hirtelen haragúak, ugyanakkor ellenséges indulataikat elfojtják.
Tökéletességre törekszenek, nagy követelményeket támasztanak másokkal, de még nagyobbakat önmagukkal szemben. Állandó készenlétben élnek, egy percet sem képesek lazítani. A szélsőségesen teljesítmény- és sikerorientált személyiségben nem működnek a ,,biztosítékok", s így a túlterhelés magát a ,,szerkezetet" károsítja. Azaz a rossz, a rosszul kezelt stressztől betegszik meg az ember.
Egyre több betegség hátterében fedezik fel a károsító lelki tényezőket, ezért egyre gyakrabban hangzik el az orvosok szájából: éljen nyugodt, stresszmentes életet. Ez nemcsak igazságtalan, de félrevezető is — mondja Valló Ágnes belgyógyász a hvg.hu-nak nyilatkozva. — A stressz mindennapi életünk része, alkotó energiáink forrása, mely cselekvésre sarkall. A jótékony stressz kihívás, késztetés. Segít, hogy reggelente frissen, elevenen ébredjünk, hogy napközben lelkesek, pozitívak, kreatívak legyünk, ösztönöz, hogy határidőre elkészüljünk a munkánkkal. A túlzott, mindent elborító, kontrollálhatatlan stressz azonban felmorzsolja energiáinkat, kiégést okoz, tönkreteszi kapcsolatainkat, karrierünket, aláássa önbizalmunkat, és romboló hatással van egészségünkre.
A napirend, az előre eltervezett munka megzavarásának, szétzilálásának közismert eszköze az állandóan bekapcsolva tartott mobiltelefon. A legtöbb embernek nagy terhet jelent, ha szakmáján kívül olyasmiben is kiválónak kell lennie, amit soha nem tanult: profi módon, eredményesen kell kommunikálnia. A siker ugyanis legfeljebb ötven százalékban függ a szakmai hozzáértéstől, a másik ötven százalékot a szakmai rátermettség, a kommunikációs képességek, tárgyalási stratégiák döntik el.
Az emberek többsége túlzottan érzékeny a stresszre, a mindennapi élet izgalmaira. A világot fenyegetőnek, ellenségesnek éli meg. Hajlamos a bolhából elefántot csinálni. Túlzottan aggodalmaskodó, amit önuralommal leplez. Márpedig az így elfojtott indulatok állnak legtöbbször a szív- és érrendszeri betegségek hátterében. (f. e.)