Egyeztetnek az IMF-fel
A Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Bizottsággal folytatott egyeztetéseken egyelőre sem az IMF/EU-hitel összegéről, sem formájáról nem született megállapodás, jelenleg az álláspontok rögzítése van folyamatban – mondta Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára tegnap Berlinben.
Az államtitkár hangsúlyozta: a magyar fél „viszonylag világosan” bemutatta álláspontját, „még néhány plakáttal is” nyilvánvalóvá tette, hogy meddig kíván elmenni a tárgyalások során, leszögezte például, hogy a nyugdíjak csökkentése és az egykulcsos személyi jövedelemadó rendszerének változtatása nem jöhet szóba. Hozzátette: a kormány az állampapírhozamok csökkenését és biztonságot vár az IMF/EU-megállapodás révén létrejövő biztonsági hálótól, és úgy véli, hogy a megállapodás „nem csodaszer”, attól nem oldódik meg az összes gond, sok tennivaló marad, egyebek között a beruházásösztönzés és a foglalkoztatás vagy éppen a felsőoktatási és az önkormányzati rendszer területén.
Elakadtak a tárgyalások
Megfeneklettek az egyeztetések az Európai Unió jövő évi költségvetéséről az Európai Parlament (EP) és a tanács képviselői között – tudatta tegnap Alain Lamassoure francia EP-képviselő. A tagállamok és a parlament 27–27 képviselőjéből álló, úgynevezett egyeztető bizottság feladata, hogy a tanács és a parlament által javasolt büdzsétervezetet összhangba hozza, mert a költségvetés csak a két intézmény együttes beleegyezésével fogadható el. Lamassoure – aki az EP költségvetési bizottságának néppárti elnöke és a parlamenti delegáció vezetője az egyeztető bizottságban – úgy nyilatkozott, hogy a tanács képviselői nem voltak tárgyalóképesek, így az egyeztetést felfüggesztették.
Megvédik a tokaji bort
Magyarországnak fellebbeznie kell, az Európai Bíróság csütörtöki ítélete nem hozott megoldást a Tokaji Borvidék ügyében – nyilatkozta Tabajdi Csaba szocialista európai parlamenti képviselő. Kiemelte: az Európai Bíróság ítélete tovább élezi a tokaji elnevezés körül Magyarország és Szlovákia között kialakult vitát, bizonytalan jogi helyzetet eredményez, hogy a Tokaj eredetvédett elnevezés alatt két eltérő termékleírás is szerepelhet. Az egyik a Szlovákia által javasolt, míg a másik a jóval szigorúbb minőségi előírásokon alapuló magyar termékleírás – mutatott rá a képviselő. „Ez versenyhátrányba hozhatja a magyar termelőket, csorbítja a tokaji bor kiváló nemzetközi hírét” – értékelte Tabajdi Csaba. „A helyzet végleges megoldását az jelenthetné, ha a két ország végre megegyezne a tokaji bor termékleírásáról, és lehatárolnák a tokaji készítésére alkalmas termőterületet” – zárta közleményét a szocialista politikus.
NATO-közgyűlés Prágában
Elsősorban a szíriai válságról, az ukrajnai helyzetről és a szervezet bővítéséről tárgyal a hét végén Prágában a NATO parlamenti közgyűlése – közölte Karl Lamers, a testület elnöke tegnapi prágai sajtótájékoztatóján. A holnap kezdődő tanácskozáson a NATO összes tagországa képviselteti magát, és vendégként részt vesznek a szervezethez csatlakozni kívánó országok – Bosznia és Hercegovina, Macedónia, Montenegro, Grúzia – képviselői is. A szíriai helyzet a NATO véleménye szerint nagyon súlyos. „A polgári lakosság elleni agresszió számunkra elfogadhatatlan. Szeretnénk, ha a régióban biztonságosabb légkör alakulna ki, s ehhez a közgyűlés tanácskozása is hozzájárulhat” – jelentette ki Lamers.
Börtönre ítélt tüntető Oroszországban
Első fokon 4,5 év börtönbüntetésre ítélte az egyik moszkvai kerületi bíróság a május 6-i fővárosi ellenzéki tüntetés egyik résztvevőjét. A férfi beismerte, hogy rendőrre támadt. Ez az első ítélet a Vlagyimir Putyin államfői beiktatását megelőző napon lezajlott, a politikus ismételt hatalomra kerülése elleni megmozduláson történt erőszakcselekményekkel kapcsolatban. A több tízezer ember részvételével megtartott ellenzéki felvonulás a Bolotnaja térnél a rendfenntartók és a tüntetők összecsapásával ért véget. Több száz embert vittek el a rendőrök, akiket elengedtek ugyan, de az erőszakos cselekményekben részt vevők ellen később eljárást indítottak.