Újabb gyanús kormánytagok
Négy kormánytag vagyonosodását, illetve összeférhetetlenségét vizsgálja az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség (ANI).
A hatóság szerint Ovidiu Silaghi közlekedési miniszter nem tud igazolni az elmúlt öt hónap során szerzett 45 ezer eurót, Liviu Pop társadalmi párbeszédért felelős minisztert az ügyészségen jelentette fel hivatali visszaélés gyanújával az ANI, amiért ideiglenes oktatási miniszterként előnyben részesítette a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Föderációját, amelyben főtitkár volt a tárca vezetésének átvételét megelőzően. Eduard Hellvig idegenforgalmi miniszter és Sorin Dan Mihalache, a kormány főtitkárhelyettese májustól októberig kereskedelmi társaságokban is funkciót töltött be, ami a hatóság szerint összeférhetetlen a kormánytagsággal. Victor Ponta miniszterelnök kijelentette, a vagyonosodást vizsgáló intézmény megállapításai a kormánytagok „jelenlegi tevékenységét nem érintik”, de leszögezte: ha kiderül, hogy megalapozott a felmerült gyanú, az érintettek nem maradhatnak a kormányban. Ugyanakkor felkérte a négy magas rangú tisztségviselőt, hogy indítsanak el minden szükséges és megengedett törvényes eljárást annak érdekében, hogy álláspontjukat a bíróság előtt kifejtsék, és ha szükséges, óvást nyújtsanak be. A gyanúsítottak szerint az ellenük indított vizsgálat a választási kampánnyal áll összefüggésben, és célja politikai lejáratásuk.
Elkezdődött a kampány
Tegnap nulla órakor kezdődött a kampány a december 9-i parlamenti választásokra, országszerte több párt már a hajnali órákban elkezdte kihelyezni óriásplakátjait a nyilvános helyeken. A Központi Választási Iroda közlése szerint három párt és pártszövetség indít valamennyi egyéni választókerületben jelöltet: a Szociál-Liberális Szövetség, a jobboldali összefogásból született Igaz Románia Szövetség, valamint az RMDSZ. E három politikai alakulat egyenként 452 jelöltet (315 képviselő- és 137 szenátorjelöltet) nevezett. Az Erdélyi Magyar Néppárt 77 jelölttel vág neki a küzdelemnek. A választási iroda által közölt adatok szerint összesen 12 párt és 13 független jelölt vesz részt a megmérettetésen. A választási kampány december 8-án ér véget, egy nappal a választások előtt.
Januárban tárgyalnak a hitelről
Románia januárban tárgyal a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) az új hitelmegállapodásról, amit 2013-ban szeretnének megkötni – közölte Florin Georgescu pénzügyminiszter. A tárcavezető szerint az IMF Bukarestben tartózkodó küldöttsége január közepén tér vissza, amikor már készen lesz a jövő évi költségvetés-tervezet, ekkor fognak tárgyalni az újabb szerződés feltételeiről – tette hozzá a miniszter. Románia a 2009-es készenléti hitelmegállapodás után, 2011-ben kötött 3,6 milliárd euró értékű elővigyázatossági hitelszerződést, ennek lejárta után jövő évben hasonló típusú hitelt szeretnének kialkudni a nemzetközi pénzintézettel.
Stagnált az ipari termelés
Az első kilenc hónapban 0,2 százalékkal csökkent az ipari termelés. A statisztikai intézet (INS) által közölt adatok szerint az ipari megrendelések 0,9 százalékkal csökkentek. Szeptemberben az ipari megrendelések 12,4 százalékkal nőttek augusztushoz képest, de a tavalyi év kilencedik hónapjától 10 százalékkal elmaradtak. Ugyancsak az INS adatai szerint az első kilenc hónapban 31,6 milliárd lejre (7,11 milliárd euróra) nőtt Románia kereskedelmi hiánya, miután 2,68 milliárd lejjel (217,3 millió euróval) nőtt a deficit a tavalyi háromnegyedévhez képest. A kivitel értéke euróban kifejezve 0,5 százalékkal csökkent, a behozatal pedig 0,1 százalékkal nőtt.
Szerződést bontanak
Az Országutak és Autópályák Országos Vállalata a munkálatok késése miatt felbontja a Nagylak–Arad autópálya első szakaszának megépítésére született szerződést, amelyet egy társulással kötött meg. Mircea Pop vezérigazgató szerint a szerződés felbontásának fő oka a késedelem, a munkálatoknak még csak húsz százaléka készült el, míg a szerződésben foglaltak értelmében hetven százalékának kellett volna mostanra elkészülnie. Ezzel szemben Victor Ponta kormányfő tegnap azt nyilatkozta, az európai alapokból társfinanszírozott projektre kiírt versenytárgyalás az Európai Bizottság szerint nem megfelelően zajlott, emiatt lehetséges, hogy felbontják a jelenlegi szerződést, és új versenytárgyalást írnak ki.