Kampánykatyvasz

2012. november 10., szombat, Máról holnapra
Farkas Réka

Tájainkon egyelőre békésen zajlik a kampány, sőt, a székely zászló védelmében még egyfajta közös fellépésnek is tanúi lehettünk. Máshol azonban már dúl a nyilatkozatháború, s gyakorta előfordul, hogy fontosabb a politikai ellenfél lejáratása, mint a saját ötletek, elképzelések felsorakoztatása.

A választók meggyőzésének időszaka hivatalosan csak most kezdődik, de valójában a jelöltek már hetek óta róják körzetük településeit, kisebb-nagyobb gyűléseket tartanak, igyekeznek meggyőzni a polgárokat, hogy csakis bennük bízhatnak, náluk jobban senki nem képviselheti érdekeiket. Olyan is akad, aki heves kiállásában a blődségektől sem riad vissza, lásd az egyik szenátorjelöltet, aki a gazdákat próbálja folyton-folyvást megnyerni, hol azt ígéri, ha kormányra kerülnek, megoldják a krumpli értékesítését, hol az első vonalban vonul Bukarestbe tüntetni velük. Mintha mindenki feledné, hogy egy évvel ezelőtt bizony hatalmon volt pártja, de nem fogyott jobban a székely pityóka.
Nem ritka, hogy a képviselőjelöltek fizetések, nyugdíjak emelését ígérik, mások utakat javítanának, pénzt vonzanának, állami beruházásokat helyeznek kilátásba. Bíznak benne, 22 év után is köd honol az agyakban, s nem tudják az emberek, kinek mi a dolga. Igaz, a törvénygyári munkával nincs, amit dicsekedniük, hisz még a szerényebb elképzeléseket is nehéz átvinni a nagy román többségen, ne is beszéljünk a komoly és igazán fontos jogszabályokról. A kisebbségi törvényből sok év kormányzati szerepvállalás alatt nem lett semmi, s nem mozdult előre az autonómia ügye sem, pedig minisztériumi bársonyszékeket, felelős posztokat koptattak, akár kormányfő-helyettesi tisztségig is eljutottak felelős magyar politikusok.
Legmeredekebb mégis Frunda György minapi kijelentése volt, aki oly lendületesen próbálta lesöpörni az Erdélyi Magyar Néppárt Románia föderalizációjáról szóló elképzelését, hogy egyenesen a helyi autonómia ellentétének nevezte azt. „A föderalizmus azt jelenti, hogy tartományok vannak, mint Németországban, vagy valami hasonlók, helyi parlamentekkel, helyi kormányokkal, helyi döntésekkel. A helyi autonómia ezzel szemben azt jelenti, hogy az országos parlament hatásköröket ruház a helyi önkormányzatokra, amelyek a saját ügyeikben dönthetnek” – fejtegette a nemzetközi hírű jogász. Önök értik a különbséget? Mi nem. Félő azonban, szavai hűen tükrözik pártja politikáját is, hisz aki mondta, meghatározó az RMDSZ döntéshozói közt. Ködösítenek az autonómia kapcsán továbbra is, nem egyéb számukra kampányeszköznél, mely újra hatalomba segítheti őket.
De addig még mindent eláraszt a kampánykatyvasz...
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1126
szavazógép
2012-11-10: Közélet - Bogdán László:

Megjelent: Münchhausen báró és a véletlenek (tiszteletpéldány az olvasónak)

A Münch­ha­usen báró kalandjai a mélabús tornyok városában az első regényem, még 1969 decemberében kezdtem el írni az első változatát, nagyrészt Pionír-fejlécű papírokra. Bu­karesti látogatásom után Szilágyi Domokos ajándékozott meg egy terjedelmes, a Pionír újság vörös fejlécével ellátott papírköteggel.
2012-11-10: Belföld - :

Hírsaláta

MAGYAR NEMESEKET GYALÁZ A VOLT PREFEKTUS. Bocsánatkérést és egylejes kártérítést követel Marius Paşcantól, Maros megye volt prefektusától Nagy Géza, Kemény János báró unokája.