HAGYJÁTOK A MAGYAR EMLÉKEKET! Egy hét alatt háromszázan írták alá azt a petíciót, amellyel a kolozsvári Farkas utcába tervezett mélygarázs megépítése ellen tiltakoznak – adta hírül a Paprika Rádió. A helyi önkormányzat a piarista templom és a Babeş–Bolyai Tudományegyetem főépülete között létesítene föld alatti parkolót, egyúttal sétálóutcává alakítaná a Farkas utcát. A terv mintegy kilencmillió eurós vissza nem térítendő befektetésből valósítható meg. Az aláírásgyűjtés kezdeményezői közvitákat szerveznének a témában, elsősorban amiatt, hogy a mélygarázs magyar emlékművek közé épül.
EGY HELYBEN TOPOROG. Az IMF szerint Románia idén szerény gazdasági növekedésre számíthat, akárcsak 2013-ban. (MTI)
BELSŐ HARC. Călin Popescu Tăriceanu Crin Antonescu megbuktatására készül – írja a Curentul. Mivel Crin Antonescu sorsa vezetőtársai kezében van, félelmei napról napra nőnek, s közben, ahogyan az már ilyen esetekben lenni szokott, a liberális párt belső köreiben napról napra izmosodik a pártelnök ellenzéke. Az Antonescu-ellenes hangulat átlépte az ország határát is, bár Tăriceanu diszkréten próbálja a pártot visszaterelni a klasszikus európai útra, közben azért erősíti kapcsolatait a hatalmon lévő európai liberálisokkal. Tăriceanu azt reméli, a választások után Antonescu elzárkózó, elszigetelődő politikája csődöt mond.
MÁSRA IS RÁFÉRNE. Mona Pivniceru igazságügyi miniszter szerint megtörténhet, Romániában soha nem számolja fel az Európai Bizottság az együttműködési és ellenőrzési mechanizmust, mert annak kritériumai kibővültek és nézőpontjai megváltoztak. Azt ellenben vitathatónak tartja, hogy a román igazságügy gondjai ennyire egyediek volnának. Mona Pivniceru úgy gondolja, az együttműködési és ellenőrzési mechanizmusban rögzített értékeket csak Romániában érvényesíti az Európai Bizottság, noha az Európai Unió többi tagállamában is gondok vannak az igazságszolgáltatással. (Erdély FM)
A KANCELLÁR BEAVATKOZNA. Angela Merkel szerint az Európai Unió számára biztosítani kellene a tagországok költségvetésébe való beavatkozás jogát, hogy meg tudják akadályozni eladósodásukat. A német kancellár Brüsszelben, az Európai Parlamentben elmondott beszédében hangsúlyozta: az EU-nak le kell vonnia a tanulságot a válságból, és be kell avatkoznia a nemzeti költségvetésekbe ott, ahol nem tartják be a stabilitási és növekedési egyezmény előírásait. (Adevărul)
KÉTMILLIÁRDRÓL ÁLMODNAK. Kétmilliárd lej bevétele lenne az államnak, ha jövőre tőzsdére vinné a Petrom olajtársaság és a Romgaz energetikai vállalat állami részvényeit, illetve ha privatizálná a Cuprumin rézbányát. Egy kormányzati dokumentum szerint emellett jövőre a Rompetrol állami részvényeit is eladná a gazdasági minisztérium, és arra számít, hogy ebből 704 millió lejes bevétele lesz az államnak. Idén és tavaly már megpróbálták magánosítani ezeket a vállalatokat, de nem volt megfelelő érdeklődés a részvények iránt. A Hidroelectrica és a Transelectrica energetikai vállalat privatizálási folyamatát el sem indította a kormány, így a magánosításból jóval kevesebb pénz folyt be idén, mint amire számítottak. A kormány azt remélte tavaly, hogy idén 4,2 milliárd lejes bevétele lesz, ebből azonban alig hárommilliárd lej folyt be a büdzsébe. (Erdély FM)