Ugrani kellene
A rendelkezésére álló uniós pénzek 15 százalékát kívánja lehívni az év végéig Románia, amely e téren a leggyengébb teljesítményt nyújtotta: eddig a keret mindössze tíz százalékát használta fel, és több ágazati operatív programot felfüggesztettek különböző rendellenességek miatt. Leonard Orban európai uniós ügyekkel foglalkozó miniszter szerint több kiigazítás folyamatban, és több leállt programot folytatni lehet.
A közbeszerzési szabálytalanságok miatt az Európai Bizottság már júniusban befagyasztotta a szállítási, a régiófejlesztési, a gazdasági versenyképességet növelő és a környezetvédelmi operatív program finanszírozását, a humán erőforrás fejlesztését célzó programban pedig a megítéltnél 25 százalékkal kevesebb pénz kifizetését helyezte kilátásba.
Korrupciógyanú a képviselőházban
Plenáris ülésre hívta össze a házbizottság tegnap a képviselőházat, miután Alin Trăsculescu DLP-s képviselőt befolyással való üzérkedés gyanújával a hét végén 24 órás őrizetbe helyezte a korrupcióellenes ügyészség. Azzal vádolják, hogy 150 ezer euró csúszópénzt kért egy Vrancea megyei vállalkozótól különböző állami megbízások elnyeréséért. Trăsculescu őrizetbe vételéhez és gépkocsijának átkutatásához a tettenérés szolgáltatott jogalapot, letartóztatásához azonban a képviselőház plénumának az engedélye szükséges. Kiadatásáról megoszlanak a vélemények: Vasile Blaga DLP-elnök szerint a párt ezt meg fogja szavazni (a politikai támogatást már megvonta emberétől, ám az újabb mandátumra pályázó Trăsculescu képviselőjelölt marad, hiszen a választások jelölési időszaka lezárult), Victor Ponta miniszterelnök ezzel szemben úgy nyilatkozott, hogy a kormánypártoknak nem kell vakon megszavazniuk az ellenzéki képviselő előzetes letartóztatását, hanem mérlegelniük kell a konkrét esetet, mert a normális helyzet az, amikor valaki szabadlábon védekezhet, és csak kivételes helyzetben indokolt a letartóztatás. A képviselőház meghallgatta az igazságügyi miniszter tájékoztatását Trăsculescu ügyéről, de szavazásra nem került sor, mert a vádhatóság nem kezdeményezte a képviselő előzetes letartóztatását.
Nem lesz újratárgyalás
Elutasította Borbély László volt környezetvédelmi és Paul Dobre korábbi közigazgatási miniszter mentelmi ügyének újratárgyalását tegnap a képviselőház jogi bizottsága. A két volt miniszter esetében az alsóház korábban nem járult hozzá, hogy a korrupcióellenes ügyészség elindítsa ellenük a bűnvádi eljárást. Ügyeik felülvizsgálatát Traian Băsescu államfő kezdeményezte. A korrupcióellenes ügyészség befolyással való üzérkedéssel és vagyonnyilatkozata meghamisításával gyanúsította meg az RMDSZ politikai alelnökét. Borbély László emiatt áprilisban lemondott miniszteri tisztségéről, de mentelmi jogának megvonását szeptemberben a képviselőház kormánytöbbsége elutasította.
Börtönbe a focimaffiával
Példátlanul súlyos, összesen 40 év börtönbüntetésre ítélték Romániában másodfokon a futballvilág nyolc közismert személyiségét, akit jelentős mértékű adócsalásban találtak vétkesnek. A letöltendő börtönbüntetésre ítéltek között található George Copos, a bukaresti Rapid tulajdonosa – aki korábban Románia miniszterelnök-helyettese volt –, Ioan és Victor Becali játékosügynök, Cristi Borcea, a bukaresti Dinamo egyik tulajdonosa, valamint Mihai Stoica, a bukaresti Steaua menedzsere. A legsúlyosabb büntetést – nyolc év szabadságvesztést – Ioan Becali kapta, őt követi Victor Becali és Borcea hét-hét év börtönbüntetéssel. Copost öt, Stoicát pedig négy év letöltendő börtönbüntetésre ítélték. Az ügy másik három szereplője, Jean Pădureanu, a román első ligás besztercei Gloria tulajdonosa, Gheorghe Netoiu, a Dinamo volt tulajdonosa és Gheorghe Popescu játékosügynök három-három év felfüggesztett börtönbüntetést kapott. A nyolc személyt azzal vádolták, hogy 1999 és 2005 között 1,5 millió dollárral megkárosította az államot azáltal, hogy 12 románai labdarúgó külföldi eladásakor elhallgatta az üzletek valós értékét. A vádirat szerint négy román futballcsapatot több mint tízmillió dolláros kár érte a tranzakciók nyomán, hiszen a pénz az ügyészek szerint a vádlottak számlájára került. A vádlottak fellebbezhetnek a legfelső bíróságon. Első fokon mindannyiukat felmentette a bukaresti törvényszék.