Belföldi hírek

2012. november 13., kedd, Belföld

Ugrani kellene
A rendelkezésére álló uniós pénzek 15 százalékát kívánja lehívni az év végéig Románia, amely e téren a leggyengébb teljesítményt nyújtotta: eddig a keret mindössze tíz százalékát használta fel, és több ágazati operatív programot felfüggesztettek különböző rendellenességek miatt. Leo­nard Orban európai uniós ügyekkel foglalkozó miniszter szerint több kiigazítás folyamatban, és több leállt programot folytatni lehet.

A közbeszerzési szabálytalanságok miatt az Európai Bizottság már júniusban befagyasztotta a szállítási, a régiófejlesztési, a gazdasági versenyképességet növelő és a környezetvédelmi operatív program finanszírozását, a humán erőforrás fejlesztését célzó programban pedig a megítéltnél 25 százalékkal kevesebb pénz kifizetését helyezte kilátásba.

Korrupciógyanú a képviselőházban
Plenáris ülésre hívta össze a házbizottság tegnap a képviselőházat, miután Alin Trăsculescu DLP-s képviselőt befolyással való üzérkedés gyanújával a hét végén 24 órás őrizetbe helyezte a korrupcióellenes ügyészség. Azzal vádolják, hogy 150 ezer euró csúszópénzt kért egy Vrancea megyei vállalkozótól különböző állami megbízások elnyeréséért. Trăsculescu őrizetbe vételéhez és  gépkocsijának átkutatásához a tettenérés szolgáltatott jogalapot, letartóztatásához azonban a képviselőház plénumának az engedélye szükséges. Kiadatásáról megoszlanak a vélemények: Vasile Blaga DLP-elnök szerint a párt ezt meg fogja szavazni (a politikai támogatást már megvonta emberétől, ám az újabb mandátumra pályázó Trăsculescu képviselőjelölt marad, hiszen a választások jelölési időszaka lezárult), Victor Ponta miniszterelnök ezzel szemben úgy nyilatkozott, hogy a kormánypártoknak nem kell vakon megszavazniuk az ellenzéki képviselő előzetes letartóztatását, hanem mérlegelniük kell a konkrét esetet, mert a normális helyzet az, amikor valaki szabadlábon védekezhet, és csak kivételes helyzetben indokolt a letartóztatás. A képviselőház meghallgatta az igazságügyi miniszter tájékoztatását Trăsculescu ügyéről, de szavazásra nem került sor, mert a vádhatóság nem kezdeményezte a képviselő előzetes letartóztatását.

Nem lesz újratárgyalás
Elutasította Borbély László volt környezetvédelmi és Paul Dobre korábbi közigazgatási miniszter mentelmi ügyének újratárgyalását tegnap a képviselőház jogi bizottsága. A két volt miniszter esetében az alsóház korábban nem járult hozzá, hogy a korrupcióellenes ügyészség elindítsa ellenük a bűnvádi eljárást. Ügyeik felülvizsgálatát Traian Băsescu államfő kezdeményezte. A korrupcióellenes ügyészség befolyással való üzérkedéssel és vagyonnyilatkozata meghamisításával gyanúsította meg az RMDSZ politikai alelnökét. Borbély László emiatt áprilisban lemondott miniszteri tisztségéről, de mentelmi jogának megvonását szeptemberben a képviselőház kormánytöbbsége elutasította.

Börtönbe a focimaffiával
Példátlanul súlyos, összesen 40 év börtönbüntetésre ítélték Romániában másodfokon a futballvilág nyolc közismert személyiségét, akit jelentős mértékű adócsalásban találtak vétkesnek. A letöltendő börtönbüntetésre ítéltek között található George Copos, a bukaresti Rapid tulajdonosa – aki korábban Románia miniszterelnök-helyettese volt –, Ioan és Victor Becali játékosügynök, Cristi Borcea, a bukaresti Dinamo egyik tulajdonosa, valamint Mihai Stoica, a bukaresti Steaua menedzsere. A legsúlyosabb büntetést – nyolc év szabadságvesztést – Ioan Becali kapta, őt követi Victor Becali és Borcea hét-hét év börtönbüntetéssel. Copost öt, Stoicát pedig négy év letöltendő börtönbüntetésre ítélték. Az ügy másik három szereplője, Jean Pădureanu, a román első ligás besztercei Gloria tulajdonosa, Gheorghe Netoiu, a Di­namo volt tulajdonosa és Gheorghe Popescu játékosügynök három-három év felfüggesztett börtönbüntetést kapott. A nyolc személyt azzal vádolták, hogy 1999 és 2005 között 1,5 millió dollárral megkárosította az államot azáltal, hogy 12 románai labdarúgó külföldi eladásakor elhallgatta az üzletek valós értékét. A vádirat szerint négy román futballcsapatot több mint tízmillió dolláros kár érte a tranzakciók nyomán, hiszen a pénz az ügyészek szerint a vádlottak számlájára került. A vádlottak fellebbezhetnek a legfelső bíróságon. Első fokon mindannyiukat felmentette a bukaresti törvényszék.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1255
szavazógép
2012-11-13: Belföld - :

Hírsaláta

HAGYJÁTOK A MAGYAR EMLÉKEKET! Egy hét alatt háromszázan írták alá azt a petíciót, amellyel a kolozsvári Farkas utcába tervezett mélygarázs megépítése ellen tiltakoznak – adta hírül a Paprika Rádió. A helyi önkormányzat a piarista templom és a Babeş–Bolyai Tudo­mányegyetem főépülete között létesítene föld alatti parkolót, egyúttal sétálóutcává alakítaná a Farkas utcát. A terv mintegy kilencmillió eurós vissza nem térítendő befektetésből valósítható meg. Az aláírásgyűjtés kezdeményezői közvitákat szerveznének a témában, elsősorban amiatt, hogy a mélygarázs magyar emlékművek közé épül.
2012-11-13: Közélet - Bokor Gábor:

Az omladozó villa nem telekkönyvezhető (Kovászna)

A Kovászna központjában, a Dózsa parkban lévő egykori villaépület telekkönyvi bejegyeztetését kérte a városházától az országos szakszervezeti tömörülés cége, a Sind Romania Kft. Lőrincz Zsigmond polgármester elkészítette a szükséges határozattervezetet, ezt Vasilica Enea jegyző is láttamozta.