Jövő évtől az Európai Unió piacát az eddiginél is nagyobb mértékben elözönli a kínai textiláru annak következtében, hogy teljesen liberalizálják a textil- és készruhaipart.
Az intézkedés számos európai és hazai divatházat, illetve kis- és középvállalkozást rendkívül nehéz helyzetbe hoz. Tönkremenetelük kivédése érdekében az Európai Parlament nemzetközi kereskedelmi bizottsága (INTA) azt szorgalmazza, hogy intézkedjék a kínai textilimport ügyében — adja hírül Winkler Gyula képviselő irodája.
A kérdésben határozatot fogadott el múlt csütörtökön a bizottság. Aggasztónak tartják, hogy olyan árudömping árasztja el a piacot, mely eddig is hamis termékek tömkelegét hozta Európába, nem beszélve az egészségre káros anyagú, festésű ruhaneműkről. Az unió piacára érkező hamisítványok hetven százaléka Kínából származik, s a vámnál felfedezett rendellenes áru fele textília és készruha — mutat rá a veszélyesség méreteire a bizottság. Emellett a kínai dömpingtermékek alacsony ára sérti a szabad verseny törvényeit — hangsúlyozzák, arra is kitérve: a kérdésnek alapvető szociális és munkajogi vonzata is van (leépülő vagy tönkrement vállalkozások alkalmazottainak utcára kerülése stb.). A kínai textildömping kivédése érdekében a testület azt szorgalmazza, hogy az Európai Bizottság támogassa egy európai—mediterrán termelői térség létrehozását a textiliparban, hogy szavatolni lehessen a megbízható európai cégek fennmaradását — közölte Winkler Gyula a Bursa üzleti lapnak nyilatkozva. Azt is elmondta: a bizottság kérte az Amerikai Egyesült Államokkal történő tanácskozást, és az áru származását megjelölő felcímkézés kötelezővé tételét.