Szövetség a Székelyföldért EgyesületHargita megye átvenné a kezdeményezést

2007. december 19., szerda, Közélet
,,Soha nem ragaszkodtunk mindenáron ahhoz, hogy Kovászna megyében jegyezzék be a Szövetség a Székelyföldért Egyesületet" — jelentette ki Demeter János.

A Kovászna Megyei Tanács elnöke így reagált Borboly Csaba, a csíkszéki területi RMDSZ vezetőjének javaslatára, miszerint az egyesület ügyében Hargita megyének kell átvennie a kezdeményezést, mivel a sepsiszentgyörgyi bíróságon egy év után sem sikerült bejegyeztetni. Demeter szerint az önkormányzati társulás előbb-utóbb megvalósul. ,,Bízom benne, hogy az igazságszolgáltatás előbb-utóbb jobb belátásra tér. Szomorú azonban, hogy egy európai uniós országban az ügyészség akadályozza egy civil intézmény létrehozását" — jegyezte meg a Kovászna megyei önkormányzat elnöke.

Borboly a Háromszék kérdésére elmondta: a bejegyzés csak a kisebbik problémáját jelenti a Szövetség a Székelyföldért Egyesületnek. ,,Az igazi gond azzal van, hogy egy év után nem valósult meg az együttműködés az önkormányzatok között. Nem kezdtünk el közösen dolgozni, és sikeres projekteket megvalósítani" — fejtette ki a csíkszéki RMDSZ elnöke. Mint mondta, a Hargita és Kovászna megyei önkormányzatok közös tervei eddig nagyrészt sikertelenek voltak. Ilyen volt például a 131-es út, A borvíz útja, a közös szeméttároló ügye — mutatott rá Borboly. ,,Még olyan kérdésekben sem egyeztettünk, hogy ha Kökös határában kitesszük a Székelyföld-táblát, ugyanez történjen meg Hargita megyében, és egyszerre állítsuk fel ezeket" — tette hozzá. Szerinte a kialakult helyzetért minden székelyföldi politikust terhel a felelősség, de főként azokat, akik önállóan, személyesen akartak sikertörténeteket kovácsolni.

Albert Álmost, az egyesület elnökét tegnap nem sikerült elérnünk. A Krónikának adott korábbi nyilatkozatában elmondta: nem tartja jó ötletnek, hogy a Hargita megyeiek vegyék át a kezdeményezést, mivel az egyesület bejegyzésének akadályozása nem a Hargita vagy a Kovászna megyei igazságszolgáltatáson múlik, hanem azzal magasabb szinten foglalkoznak. Szerinte egy Kovászna megyei egyesületet nem lehet más megyében bejegyezni, így ahhoz, hogy Hargita megyébe tegyék át az ügy lebonyolítását, elölről kellene kezdeni a folyamatot.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1538
szavazógép
2007-12-19: Máról holnapra - Bogdán László:

A köz akarata és a pártfegyelem

Annak ellenére is engedelmes szavazógépként működött a szocialista frakció az egészségügy privatizációjáról szóló törvénytervezet elfogadásakor, hogy az elmúlt hetekben — túlzás nélkül állítható, hiszen ilyesmi a magyar rendszerváltozás óta még nem történt! — megmozdult a lakosság, szakszervezetek, civil szervezetek, értelmiségiek tiltakoztak a törvény ellen.
2007-12-19: Közélet - Farkas Réka:

Megoldatlan marad a legfontosabb kérdés (Jót is hoz a tanügyi reformcsomag)

Az Ajtai Abod Mihály-iskola Szárazajtán
,,Meg kell mozdulnia a magyar pedagógustársadalomnak, a szülői közösségeknek, módosító indítványokkal kell bombáznunk a minisztériumot a következő egy hónapban, hátha sikerül tudatosítanunk, hogy nem megfelelő a magyar gyerekek románnyelv-oktatása" — véli Lászlófy Pál, a Romániai Magyar Pedagógusszövetség (RMPSZ) elnöke, akit a hétfőn nyilvánosságra hozott tanügyi reformcsomag kapcsán kérdeztünk.