Szigorodó szesztilalom

2013. január 3., csütörtök, Magazin

Az alkoholizmus visszaszorításáért keddtől nem forgalmazhatnak sört Orosz­országban az ötven négyzetméter alatti alapterületű utcai árudákban, éjszaka pedig immár egyetlen üzletben sem lehet ezentúl ezt az italt kapni. A tiltás 23 órától másnap reggel nyolcig érvényes, de a különböző régiók kormányzata változtathat rajta, kiterjesztheti más árusítóhelyekre is.
 

A sört – függetlenül attól, hogy tartalmaz-e alkoholt, vagy sem – az égetett szeszes italokhoz hasonlóan kezeli az erre vonatkozó törvénymódosítás, amely tavaly júliusban lépett érvénybe. A sör árusításának időbeni és helybeni korlátozását azonban kitolták 2013. január elsejére. Ennek ellenére például az Urál menti Jekatyerinburg körzetében a 66.ru hírportál munkatársai száz kilométeres körzetben nem találtak olyan utcai árusító- helyet, ahol ne lehetett volna sört kapni.
A sör mellett a vodka és a konyak fogyasztását is csökkenteni szeretné az orosz kormányzat azzal, hogy jelentősen megemelte azok árát. Fél liter vodka január hatodikától minimum 170 rubelbe (áfával együtt több mint 23 lejbe) kerül. A sör jövedéki adóját 25 százalékkal megemelték, és betiltották az alkoholtermékek reklámozását az újságokban.
Vlagyimir Putyin december 12-én mondott évértékelő beszédében bírálta az ország lakosságának egészségi állapotát. Az orosz elnök és Dmitrij Medvegyev kormányfő, aki a forgalmazást betiltó rendeletet aláírta – és aki 2008–2012 között töltötte be az orosz államfői posztot –, nemegyszer hangsúlyozta az alkoholizmus elleni küzdelem fontosságát. Az orosz hír­portálok emlékeztetnek rá, hogy Mihail Gorba­csov volt szovjet pártfőtitkár és a Szovjetunió utolsó elnöke 1985–1987 között sikertelenül próbálkozott az alkoholgyártás és -árusítás jelentős korlátozásával. A nevéhez fűződő, úgynevezett száraztörvény kudarcot vallott.
Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint Oroszország lakossága a világ egyik legnagyobb alkoholfogyasztója. Egy tavalyi tanulmány szerint a férfiak között minden ötödik haláleset az alkoholra vezethető vissza, és a nők hat százalékánál is ez a halál oka. Az orosz kormány szándéka szerint a cigaretta forgalmazását is megtiltanák az idén az országban jócskán elszaporodott utcai bódékban.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 720
szavazógép
2013-01-03: Közélet - Váry O. Péter:

Még hat százalék (Megkésett adókiigazítás)

A sepsiszentgyörgyi polgároknak még hat százalékkal több adót kell idén fizetniük, mint amennyiről a helyi tanács határozott: ez most éppen a kormánynak „köszönhető”.
 
2013-01-03: Riport - Kisgyörgy Zoltán:

Jó reggelt, Kővár!

Vakítóan fehér a hótakarótól a Torjai-hegység délnyugatra néző oldala. Kézdi­kővár fehér templomát-harangtornyát is csak azért látni, mert smaragdzöld hátteret teremt neki a hegyoldalt borító fenyves. A patakvölgyben, mint vadnyúl a mezőn, lapul a falu, csak egy-egy magasabb háztető árulkodik arról, hogy pislákol az élet, s új esztendőre virrad az Aporok latifundiumán élő, egykori besenyő eredetű népből verbuválódott, szentföldi székelymagyar katolikus település.