Vitatott vezetőcsere a Legfelsőbb Bírói Tanácsnál

2013. január 5., szombat, Közélet

A Legfelsőbb Bírói Tanács (LBT) tegnapi ülésén megválasztották a testület új vezetőjét, az eddigi alelnök, Oana Schmidt Hăineală ügyész lett az elnök, az alelnök megválasztását viszont – kvórum hiányában –  jövő hétre halasztották.

 Az LBT bírói tagozata az este folyamán azt kérte, érvénytelenítsék a tanács elnöki tisztségének elfoglalására szervezett választásokat, az LBT plénuma azonban elutasította a kérést. Oana Schmidt Hăineală ügyészt tíz szavazattal választották meg az LBT tagjai az elnöki tisztségbe, míg ellenjelöltje, Mircea Aron törvényszéki bíró 8 szavazatot kapott. Hăineală az első ügyész, aki az LBT elnöke lett.
Az LBT ülésén részt vett Traian Băsescu, aki kijelentette, az alkotmány 134. cikkelye szerint nem az igazságügyi miniszternek, hanem a bírói tanácsnak kellene javasolnia, ki legyen az új legfőbb ügyész és a korrupcióellenes főügyész. Mona Pivniceru igazságügyi miniszter december végén küldte el Băsescunak az általa javasoltak nevét, annak ellenére, hogy az LBT, az igaz­ságszolgáltatás legfőbb szakmai testülete nem támogatta a javaslatot. A két vezető ügyészt Băsescunak kell kineveznie. Az államfő elmondta: csodálkozik, hogy eddig senki nem fordult az alkotmánybírósághoz ebben a kérdésben. Hozzátette, nem fogja elsietni a kinevezést, mert nem sürgeti határidő. Felkérte a bírói tanácsot, fejtse ki nem hivatalos módon álláspontját ebben a jogi kérdésben.
Laura Codruţa Kövesi legfőbb ügyésznek és Daniel Morar korrupcióellenes főügyésznek tavaly járt le a mandátuma. Elmúlt hatéves tevékenységüket kedvezően értékelte Brüsszel, amely a román ügyészség két kulcspozíciójára való kinevezési folyamatot árgus szemekkel figyeli.
Az LBT ülésén egyébként Alina Ghica volt elnök beszámolójában elmondta, a 2012-es évben nyilvánvalóbbak voltak, mint valaha az igazságszolgáltatás függetlensége elleni támadások, ami azt jelenti, hogy most minden eddiginél erősebb Legfelsőbb Bírói Tanácsra van szükség. Traian Băsescu szerint a bírói testület valamely tagja csak akkor nem független a mai Romániában, ha nem akarja, az államfő rámutatott ugyanakkor, hogy az igazságszolgáltatás függetlensége nem visszafordíthatatlan folyamat, azonban Romániának semmi esélye az előrelépésre, ha az nem független. „Senki nem fogja üzletbe bocsátani a politikai béke kedvéért a bírák függetlenségét” – biztosította az államelnök az LBT tagjait. „Inkább háború, mintsem nem független igazságszolgáltatás” – jelentette ki Traian Băsescu. „Gratulálok ahhoz, amit az elmúlt két évben elértek. Elmondhatom, hogy az LBT-t Brüsszelben is más szemmel nézik, más partnerként kezelik a megoldások kereséséhez. És ez tetszik nekem” – mondta még az államfő, azt is kifejtve, a Transparency International korrupcióra vonatkozó 2012-es jelentésében Románia 7–8 pozíciót lépett előre, megelőzve régebbi uniós országokat.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 451
szavazógép
2013-01-05: Közélet - :

Nyolc régió, Székelyföld semmiképp (Ponta a közigazgatási átszervezésről)

Az ország területi-közigazgatási átszervezését a jelenlegi nyolc gazdasági régió jogi személyiséggel való felruházásában, vezetőinek közvetett módon való megválasztáséban látja megvalósíthatónak Victor Ponta – erről a kormányfő egy csütörtök esti televíziós műsorban beszélt.
2013-01-05: Belföld - :

Hírsaláta

KÉTSZÁZALÉKOS NÖVEKEDÉS, 1,7 SZÁZA­LÉKOS DEFICIT. A Ziarul Financiar információi szerint a kormány 2013-ra kétszázalékos gazdasági növekedéssel, 1,7 százalékos GDP-arányos államháztartási hiánnyal számol. A bruttó hazai össztermék a tervezet szerint 648,7 milliárd lej (141,8 milliárd euró) lesz. A tavalyinál jóval magasabbak lesznek a személyzeti költségek, mivel 15 százalékkal nőtt a közalkalmazottak bére, és 4 százalékkal növelik a nyugdíjakat. Emellett az országnak idén egymilliárd eurót kell visszafizetnie a Nemzetközi Valu­taalapnak.