Hírsaláta

2013. január 5., szombat, Belföld

KÉTSZÁZALÉKOS NÖVEKEDÉS, 1,7 SZÁZA­LÉKOS DEFICIT. A Ziarul Financiar információi szerint a kormány 2013-ra kétszázalékos gazdasági növekedéssel, 1,7 százalékos GDP-arányos államháztartási hiánnyal számol. A bruttó hazai össztermék a tervezet szerint 648,7 milliárd lej (141,8 milliárd euró) lesz. A tavalyinál jóval magasabbak lesznek a személyzeti költségek, mivel 15 százalékkal nőtt a közalkalmazottak bére, és 4 százalékkal növelik a nyugdíjakat. Emellett az országnak idén egymilliárd eurót kell visszafizetnie a Nemzetközi Valu­taalapnak.

A hiány féken tartása érdekében az infrastruktúra fejlesztésére, a beruházásokra kevesebbet tudnak majd fordítani. Idén 210,1 milliárd lej, a GDP 32,4 százalékának megfelelő összeg lesz az állam bevétele, a kiadások ennél 4 százalékkal lesznek magasabbak, 3,8 százalékos exportnövekedéssel, illetve a fogyasztás 1,9 százalékos növekedésével számol a pénzügyminisztérium.
HA AZ IMF ENGEDI, SZÁZ LEJJEL NŐ A MINIMÁLBÉR. Victor Ponta miniszterelnök azt mondta, kérni fogják a Nemzetközi Valutaalap beleegyezését, hogy 700-ról 800 lejre növeljék a minimálbért. Amennyiben ezt jóváhagyná az IMF, az idei költségvetési törvény bevezetésével emelnék a kötelező legkisebb munkabért. A Nemzetközi Valutaalap küldöttsége január 15-én érkezik az országba. A Szociál-Liberális Szövetség kormányzási programjában azt vállalta, hogy 2016-ig 1000 lejre növeli a minimálbért. (România liberă)
SZEGÉNYEK VAGYUNK, DE A BENZIN DRÁGA. Az európai statisztikák szerint a tavaly Románia az ötödik volt a gázolaj árának emelkedése szempontjából, euróban számolva 4,5 százalékkal drágult az üzemanyag. Az első helyen Szlovénia áll 9 százalékkal, míg Görögországban 6 százalékkal lett olcsóbb az üzemanyag. A Bloomberg tanulmánya szerint Romániában az egyik legdrágább a benzin a vásárlóerőhöz viszonyítva: a rangsorban a hetedik helyet foglalja el. (Bukaresti Rádió)
ÉVTIZEDEK ÓTA EZT MUTATJÁK A STATISZTIKÁK. A lakosság szinte 20 százaléka soha nem mosott fogat – derül ki egy kozmetikai cikkeket gyártó cég felméréséből. A számok szerint havonta mindössze 3 eurót költünk tisztálkodásra, ezzel Európában utolsó helyen állunk a higiénia fejezetnél. A román lakosság 19 százaléka nem mos fogat, elsősorban vidéken. A fővárosi közegészségügyi hivatal szerint egy romániai lakos átlagosan négy szappant és egy dezodort használ el évente. A kifogások között a megkérdezettek időhiányt és az erre a célra kialakított helyiséget említették a leggyakrabban. Egy másik aggasztó tény, hogy a lakosság fele nem mos kezet vécézés után, míg 25 százalék akkor sem, miután pelenkát cserélt. (Realitatea.net)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 448
szavazógép
2013-01-05: Közélet - :

Vitatott vezetőcsere a Legfelsőbb Bírói Tanácsnál

A Legfelsőbb Bírói Tanács (LBT) tegnapi ülésén megválasztották a testület új vezetőjét, az eddigi alelnök, Oana Schmidt Hăineală ügyész lett az elnök, az alelnök megválasztását viszont – kvórum hiányában –  jövő hétre halasztották.
2013-01-05: Belföld - Váry O. Péter:

Belföldi hírek

Újratárgyalják a Mikó-pert
Mert Markó Attila képviselő lett, a Mikó-pert – hivatalból – áthelyezték a legfelsőbb bíróságra, ami azt is jelenti, hogy a testület nem folytatja, hanem újratárgyalja a dossziét. Így Markó Attila, Marosán Tamás és Silviu Clim ügye is a legfelsőbb bíróság elé kerül. A következő tárgyalást január 15-én a ploieşti-i táblabíróságon tartják, itt kérik az ügy legfelsőbb bíróságra helyezését.