A kortárs képzőművészet más helyszíneit is feltérképezik idén a sepsiszentgyörgyi Magma Kortárs Művészeti Kiállítótér munkatársai, elképzeléseik szerint mintegy féltucatnyi hasonló hazai létesítményt mutatnak be, az első ilyen tárlat már jövő héten, január 18-án megnyílik, a marosvásárhelyi B5 Stúdió anyaga mellett válogatást kínálnak saját gyűjteményükből is. Eddigi, havonta frissülő kiállításaival a Magma a megyeszékhely legfiatalabb és egyik legdinamikusabb kulturális intézménye.
Erre az évre tíz kiállítást terveznek, a Magma változatlanul „meghívásos alapon” működik, bár számosan jelentkeznek, de nem közülük válogatnak, hanem abból indulnak ki, milyen koncepció mentén dolgozik egy-egy művész, mi foglalkoztatja, s főként a mai élethez kapcsolódó gondolatokra kíváncsiak. De, mint mondják, van, miből válogatni, mert már 2014-re is be vannak táblázva. A mostani első fél évből két tárlatot emelnek ki, egyrészt a Szegedy-Maszák Zoltán és Fernezelyi Márton egyedi, „technikai alapú” munkáit, másrészt Szombathy Bálint Városjelek című anyagát.
A Magma működtetői – Kispál Ágnes Evelin, Kispál Attila és Vetró Barnabás – továbbra is a kortárs képzőművészet szélesebb körben való megismertetését, elfogadtatását célozzák meg, s amennyiben ez lehetséges, a megnyitón maga a kiállító művész tart majd tárlatvezetést, ez ugyanis az ideális, a legjobb kulcs az alkotások értelmezéséhez.
A „retinális művészetet” nem kívánjuk népszerűsíteni – hangsúlyozza Kispál Attila, vagyis azokat típusú műveket távol próbálják tartani, amelyek csak „a szemnek szólnak és nem az agynak”, azaz, kizárólagosan szemet gyönyörködtető képek. „Számunkra nem az a lényeg, hogy az, amit látok, milyen technikával készült, hanem az, amire a látottak kapcsán gondolok”, teszi hozzá, bár szerinte sokszor roppant egyszerű befogadni a műveket, észrevenni a lényeget, kiadványok is állnak az érdeklődők rendelkezésére.
Szeretnének még több látogatót vonzani, bár elégedettek az eddigi mutatókkal: 2010 áprilisa óta 12 200 érdeklődő fordult meg a Magmában, számuk évente mintegy félezerrel nőtt. Statisztikáik szerint 2010-ben 3691, 2011-ben 4079, 2012-ben pedig 4418 személy lépte át a kiállítótér küszöbét, s ami a számoknál fontosabb, már több néző jön megnyitó után, mint a nyitórendezvényre. Eddig ingyen látogathatták kiállításaikat, ezt továbbra is szeretnék fenntartani, mert sok a diák, törzsközönségük az elméleti líceumokból érkezik. Eközben a „virtuális látogatottságot” is lényegesnek tartják, a Magma történései ugyanis jól követhetőek honlapjukon (Magmacm.ro), főleg Budapesten találkoztak az itteni eseményekről jól értesült érdeklődőkkel.
Idén folytatják az M Stúdió Mozgásszínházzal kialakult „élő kapcsolatot”, emellett bővíteni szeretnék digitális adatbázisukat, saját adatlapot készítenek a kiállító művészekről, olyan rendszert építenek ki, amelyhez hasonló működik az EU médiaművészeti intézményeiben, céljuk, hogy bekerüljenek az uniós vérkeringésbe. Az elmúlt évben több nagyvárosban ismertették a Magmát, bukaresti, budapesti tapasztalatuk, hogy az ottani kortárs művészetpártolók nagyra tartják ezt az erdélyi viszonylatban egyedülálló kiállítóteret, és azt is értékelik, ahogyan a város-, illetve a megyeháza felkarolta őket.