Katrosai megemlékezés

2013. január 14., hétfő, Közélet

A magyar történelem egyik legnagyobb véráldozattal járó ütközetére, a doni tragédiára emlékeztek szombat délelőtt a Katrosában, a Bellő-tetőn, ahol mintegy hetven érdeklődő jelenlétében, a Kézdiszéki Székely Tanács szervezésében a Don-kanyar hetven évvel ezelőtti harcait idézték fel, és hajtottak fejet az elesett hősök emléke előtt.
 

  • A szerző felvétele
    A szerző felvétele

Hetven esztendővel ezelőtt, 1943. január 12. reggelén indult a II. világháború számunkra sorsdöntő ütközete. A mindent elsöprő szovjet rohamnak a magyar honvédek – amíg tehették – ellenálltak, de a túlerővel nem bírtak. A doni ütközet a gyengén felszerelt második magyar hadsereg csaknem teljes megsemmisüléséhez vezetett. Egészen pontos adatot ma sem lehet tudni, de a hadtörténészek eddigi kutatásai alapján 149 974 magyar katona esett el, került fogságba vagy sebesült meg a harcokban és a mínusz negyvenfokos hidegben való visszavonulás során.
Útban a kettős cserefa emlékkereszt felé, az egykori lövészárkok közelében Szima Csaba az Árpád-vonal kiépítéséről, a 24. határvadász zászlóalj második erődszázadáról, a Bellő-tető környékén zajló harcokról és a védművek felrobbantásáról tartott tájékoztatót. A keresztnél a megemlékezés trombitából elhangzott takarodóval és Vörösmarty Mihály Szózatának eléneklésével kezdődött, majd Bíró Levente, a Kézdiszéki Székely Tanács elnöke szólt az egybegyűltekhez, köszönetet mondva, hogy ilyen szép számban megjelentek, és együtt hajthatnak fejet a hazájuktól kétezer kilométerre, a Don-kanyarban elesettek emléke előtt. Az elnök arra is emlékeztetett, hogy a túlélőket a kommunista hatalom megbélyegezte, német kollaboránsoknak, szovjet- és népellenségnek minősítette, a közkegyelmet is megtagadva tőlük, nem beszélhettek a Don-kanyarról, és elhunyt bajtársainknak sem állíthattak méltó emléket. Beszéde végén Bíró Levente arra kérte a jelenlevőket, hogy vegyenek részt a március 10-i marosvásárhelyi autonómiatüntetésen, és népszerűsítsék azt. Illés Botond történelem szakos tanár a Don-kanyarban bekövetkezett tragédia előzményeiről szólt. A rendezvényen Ambrus Arnold és Sebestyén Rita az alkalomhoz illő verset szavalt, énekelt Baróthi Johanna. Ezt követően a Székely Nemzeti Tanács fogadalmát Bardocz Csaba és Szima Csaba mondotta el a kereszt előtt Fekete Miklós ny. zenetanár, a Kézdiszéki Székely Tanács jegyzője után. Mészáros Ágoston tanár, a Pro Vita Siculorum Egyesület elnöke elismerő oklevelet nyújtott át mindazoknak, akik lakásaik homlokzatára kitűzték a székely zászlót. A magyar és a székely himnusz közös eléneklése után a résztvevők a közelben levő egykori parancsnoki bunkerhez vonultak – melyen márványtáblába vésve az Örök dicsőség a hős székely határvadásznak felirat olvasható –, s elhelyezték a kegyelet virágait, valamint gyertyát gyújtottak. A megemlékezés Sánta Imre bikfalvi református lelkész imájával ért véget. Az eseményen az Erdélyi Ma­gyar Néppárt, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Moz­galom, a bélafalvi Tuzson János Hagyományőrző Egyesület és az ozsdolai Láros Közbirtokosság is képviseltette magát. A Bellőről való levonulás után a szervezők zsíros kenyérrel és forralt borral kínálták meg a résztvevőket. A rendőrség éber figyelemmel követte a megemlékezést.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1018
szavazógép
2013-01-14: Közélet - Szekeres Attila:

Becsülettel, helytállással (Don-kanyari tragédia)

A nagy hideg ellenére közel százan gyűltek össze szombat este Sepsi­szentgyörgyön a belvárosi református templom kertjében, a második világháborús hősök emlékművénél a Történelmi Vitézi Rend sepsiszéki állománya által szervezett fáklyás megemlékezésen. Január 12-ét jelölték meg a Kárpátoktól keletre levő területeken elesettekre való emlékezés napjaként, mivel 1943-ban ezen a napon indította a 40. szovjet hadsereg – négyszeres túlerővel – azt a támadást, mely a Don-kanyarban bekövetkezett tragédiát, a 2. magyar hadsereg majdnem teljes pusztulását okozta.
 
2013-01-14: Életmód - Fekete Réka:

Kolbász a padláson, csöröge a kosárban (Farsang)

A farsangi vigadalomban nagyokat kell ugrani, hogy nagyra nőjön a kender, húshagyókedden tanácsos a vetni való kukoricát morzsolni, hamvazószerda pedig szigorú dologtiltó nap, amikor tilos az állat befogása, mert akkor elpusztul, és az asztalhoz a gazdasszony üljön le elsőnek, hogy majd a kotlós tyúkja is jól üljön – emlékszik a régi farsangokra a szárazajtai Incze Pál és Jolán (Incze Anikó lejegyzése). A vízkereszt napjától (január 6.) hamvazószerdáig tartó farsang sok tekintetben veszített régi varázsából, de a kocsonyát, kolbászt, farsangi fánkot és csörögét manapság is ugyanúgy készítik, mint hajdanán. Hogy miért éppen ezek maradtak meg a farsangi időszak jelképes étkeinek, Incze Anikó gasztronómiai szakembert kérdeztük.