A megyei fogyasztóvédelmi hivatal emberei tavaly 1525 ellenőrzést végeztek, ami munkanapokra lebontva napi hat helyszínt jelent.
A nemrég kiadott évzáró közlemény tételesen felsorolja, hogy az élelmiszerek szabályos forgalmazására irányuló 689 vizsgálat mi mindenre terjedt ki (a mindennapi betevőtől az ünnepi asztalra valóig), és közel hasonlóan hosszú az ipari cikkek 581 jegyzőkönyvet összesítő listája is (a tanfelszerelésektől az ékszerboltokig). Jóval lemaradva követik ezeket a szolgáltatások, mindössze 254 tétellel (fodrászatok, javítóműhelyek, pénzváltók stb.). A lakossági panaszok száma 172, ami nagyjából négy elégedetlen vevőt jelent hetente. Itt az arányok fordítottak: a legtöbben, 84-en a szolgáltatásokban, 71-en a megvásárolt iparcikkekben találtak hibát, élelemben alig 14-en. A fogyasztóvédelmi hivatal azonban mindössze egyharmaduknak adott igazat, a többiek panaszát indokolatlannak minősítette – akit viszont az ellenőrök szerint is átvertek, annak visszacserélték az árut vagy visszaadták a pénzt (összesen 8766 lej értékben). Az államkincstárba 2012-ben 101 550 lejt fizettek be a fogyasztóvédelmi előírások megszegői – mármint ezek fele, mert kétszer ennyi bírságot róttak ki papíron, szám szerint 215 cég terhére. A kihágások zöme mulasztás, illetve hiányos tájékoztatás: a termék, a gyártó, az összetétel, élelmiszereknél az egységár, iparcikkeknél a karbantartási útmutatás, a különböző figyelmeztetések, a szolgáltatóknál a szavatosság, no meg a román fordítás elmaradása büntethető. De az is, ha a nyitvatartási időt, a működési engedélyt, a fogyasztóvédelem elérhetőségét nem függesztik ki.
A jelentés arra is kitér, hogy Kovászna megyében egyetlen kihágási jegyzőkönyvet sem semmisítettek meg a bíróságon. A hivatal ingyenes tájékoztató és tanácsadó munkát is végzett a lakosság és a vállalkozók körében, mégpedig nem csupán Sepsiszentgyörgyön, hanem a megye minden városában.
A fogyasztóvédelem új központi telefonszáma január 6-tól 021 9551, ez nem ingyenes, de nem is emelt díjas hívószám.