A felcsúti Puskás Ferenc Labdarúgó-akadémia – kezdte mondandóját Kertész Dávid – úgy határozott, hogy a Székelyföld felé terjeszkedik. E terjeszkedés hátterében többek között egy felmérés eredménye áll, mely azt mutatja, hogy negyvenezer labdarúgó-palántából (gyerekfocistából) kerül ki egy világklasszis, egy Détári szintű focista.
Szükséges tehát bővíteni, szélesíteni a tehetségkutatás, felfuttatás körét a határon túl, Székelyföldön is. A székelyföldi városok sorába, ahol akadémiafiókot indítanak be, Csíkszereda, Gyergyószentmiklós, Székelyudvarhely, Barót és Sepsiszentgyörgy került, de szóba jöhet majd esetleg még Székelykeresztúr és Kézdivásárhely is. A székelyföldi teendőket a csíkszeredai Szondy Zoltán fogja össze.
Felcsúton jelen pillanatban 12 éven felüli gyerekek alkotják a hetvenfős Puskás Ferenc Labdarúgó-akadémiát, van közöttük három székely legényke is. Tőlünk, székelyektől azt kérik, hogy 7–13 év közötti gyerekekkel foglalkozzunk. Csíkszeredában pedig lesz egy 14–18 év közötti korosztály is, akik a hazai első osztályú utánpótlás-bajnokságban (országos bajnokság) játszanak, ez pedig a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha kerül a mi csoportjainkba egy-egy vagy több kirobbanó tehetség, őket javasolhatjuk a csíkszeredaiak figyelmébe.
– Ez eddig érthető, de hol, milyen pályán, milyen egyéb feltételek (bentlakás, edzőbázis, iskola...) között fog működni az akadémia?
– Csíkszeredában már létezik egy olyan sportbázis, mely kiérdemelte a felcsúti szakemberek elismerését. A létező pályák mellé már az idén, pontosabban tavasszal elkezdenek építeni egy első osztályú mérkőzések lejátszására is alkalmas műfüves pályát és egy bentlakást. Tervben van, hogy 2013-ban, de legkésőbb 2014-ben Sepsiszentgyörgyön is megépítenek legalább egy pályát. Addig a városi stadion pályáját használja az akadémia. A gyerekeket három csoportra osztjuk koruk szerint, mindenik csoport heti 3–4 edzésen vesz részt a speciális méretű pályákon. Érdekesség, hogy a különböző korosztályok különböző méretű pályán és felállításban játszanak, az igazi nagypályás focit a gyerekek csak 12 év felett játsszák.
– Ki lesz a sepsiszentgyörgyi edző?
– A gyerekekkel saját magam fogok foglalkozni, együtt próbáljuk megszeretni, majd megtanulni a focit. Részt vettem már egy felcsúti felkészítőn, s a jövőben is folyamatos lesz a továbbképzés. Szakmailag tehát folyamatosan segít, irányít, de ugyanakkor ellenőriz is a felcsúti Puskás Ferenc Labdarúgó-akadémia, melynek szakmai irányítója ifjabb Tajti József.
– Mikor kezdődik a gyerekek toborzása?
– Már beindítottuk a toborzást – az érdekeltek jelentkezhetnek a 0721 739 052-es telefonszámon. Úgy tervezzük, hogy lejárjuk a város és környéke valamennyi iskoláját, kikérjük a testnevelők véleményét, segítségét. Azért mondom, hogy „beindítottuk”, mert ez az egész „akadémiai képzés” az OSK égisze vagy szárnya alatt is fog működni, ugyanis a gyerekeknek az OSK lesz az anyaegyesülete, az OSK-nak lesznek a leigazolt „labdarúgói”. Szintén ilyen rendszerben dolgozik több magyarországi klub, ahol ők is végzik a tehetségkutatást. Ez azért is fontos, hogy ha kikerül egy-egy tehetség, senki se gondoljon arra, hogy mi Csíkszeredának dolgozunk, vagy hogy Csíkszereda akarja elszippantani a Székelyföld ügyes, tehetséges gyerekeit. Bárki, aki Sepsiszentgyörgyről feljut Csíkszeredába vagy éppen Felcsútra, az továbbra is az OSK-hoz kötődik. Tehát ha nem tud Felcsúton 18 éves kora után továbblépni, visszakerül az anyaegyesületéhez, s az fogadja. A focipalánták nevelési tervéről tud a város vezetősége, és ígéretet is tett a segítségnyújtásra, így aztán reménykedünk abban, ha nehezen is – hiszen minden kezdet nehéz –, de fokozatosan egyenesbe kerülünk, s a most elültetett „focimag” gyökeret ereszt és virágot hajt labdarúgósportunk és egész sportéletünk megelégedésére, hasznára. A toborzás tehát elindult, s rövidesen megkezdjük a nevelőmunkát, egyelőre a teremben, majd kint, a gyepszőnyegen.
– Jó munkát, Kertész Dávid!