A szarvasmarha-tenyésztők közgyűlésére meghívót kaptak a megyében tejet felvásárló nagyobb cégek is, de csupán a brassói Olympos képviselői tartották fontosnak a részvételt. A cég napi hatszáz tonna tej feldolgozására képes, nyerstej-igénye nagy.
Az egész országban gyűjtik a tejet, azért jöttek el a gyűlésre, hogy megmutassák: hajlanak a tárgyalásra. Ennek ellenére nem tudtak alapárat mondani, arra hivatkozva, hogy ehhez több adatra lenne szükségük, például a napi tejmennyiséget, a minőségi paramétereket kellene ismerniük.
Alacsony a tej felvásárlási ára, ezen javítani kell – jelentette ki Ötvös Mózes egyesületi elnök. A szerződéseket is módosítani kell, hiszen ezek szerint a gazdáknak semmiféle joguk nincs. Bele kell foglalni az inflációval arányos áremelést és más szempontokat is. A tej felvásárlási árát illető tárgyalásokon erős delegációval kell megjelennnie az egyesületnek. A tárgyalásokat egyesületi szinten kell folytatni, csak így lehet eredményre számítani – jelentette ki Kasléder József málnási polgármester. A felvásárlók épp ezt akarják elkerülni – mondta felszólalásában az illyefalvi egyesület elnöke, Benkő Árpád. A feldolgozók személyesen keresik meg a tejtermelőket, helyben győzik meg őket az árról – hangoztatta. Ráadásul a tejfeldolgozók összetartanak, habár egymás versenytársai, az árakat megbeszélik, s az egyezséghez tartják magukat – vélték tudni többen is.
A gazdák közösen döntötték el, a sorra kerülő tárgyalásokon részükről a literenkénti 1,2 lejes árból fognak kiindulni (javasoltak 1,5 lejt is). Ezen túlmenően szükség lenne az állam beavatkozására, vissza kellene állítani a tejszubvenciót – mondták többen. (bokor)