Tavaly év elején úgy nyilatkozott Ádám Attila zabolai polgármester, hogy kezd beérni a korábbi esztendők munkája, a pályázatok sorra hozzák az eredményeket. Most hasonlóan fogalmazott, azzal a különbséggel, hogy a beérett munkáról, megvalósított tervekről számolt be év eleji beszélgetésünk során, ugyanakkor az idei célkitűzéseket is sorolta.
– Hogyan értékeli a tavalyi esztendőt?
– Az előző évek kiteljesülését hozta a 2012-es év, beérett a sok pályázás, eredményt hozott a sokszor vergődéssel végzett munka.
– Tavaly adták át a felújított iskolát, de a folyamat több mint tíz évet tartott.
– Valóban, a pályázat megírása és a munka befejezése között tizenkét év telt el, de tavaly sikerült átadnunk a felújított iskola épületét. A községháza 200 ezer lejes önrésszel vett részt a beruházásban. Tavasszal sor kerül a névadó ünnepségre is. A kitartó munka meghozta az eredményét, még ha közben megaláztatásokban is volt részünk.
– Tavalyra tervezték a szennyvízcsatorna-hálózat befejezését, az ülepítő megépítését. Miért maradt ez el?
– Sajnos, az utolsó hat hónapban, a kormányváltás után visszavonták a kiutalt pénzeket. 700 ezer lej hiányzik a befejezéshez, többek között az ülepítőt kellene összeszerelni, közel két kilométer csatornát megépíteni. A munkát idén mindenképpen folytatjuk. Viszont sikerült önerőből két kilométernyi aszfaltozást elvégezni, a Straus vendéglőtől a Mikes-kastélyig. Működőképes továbbá az Info-rural tájékoztató központ. Szabó András, a központ vezetője irányításával épp a napokban készül konferenciára egy tizenöt tagú küldöttség, melyen a központ jövőképéről fognak értekezni. Nagy szerepe lesz a falu életében, ezért idénre tervezzük, hogy a központig – lényegében a sportcsarnokig – leaszfaltozzuk az utat.
– A községhez tartozó falvakban milyen változások történtek?
– Hét kultúrotthont újítottunk fel a megyei tanács pályázata révén. Nagy gondot fordítunk az utak karbantartására. A télen szinte egyetlen percre sem történt elakadás a hó miatt, két saját erőgéppel dolgoztunk. Idén Székelytamásfalván, Szörcsén és a községközpontban is a vízellátás megoldásán dolgozunk. Zabola dokumentációját letettük, a két falu iratcsomóját idén iktatjuk. Székelytamásfalván a kultúrház felújítása mellett ravatalozót is építettünk.
– Zabolát megrótták az orbaiszéki községek, mert a Leader-programban a felső-háromszékiekkel szövetkezett…
– Jó döntés volt, az eredmények máris látszanak. Februárra előkészítettük az iratokat, pályázunk mezei utak javítására, Zabola faluközpontjának felújítására.
– Mikor nyitják meg az idegenforgalmi információs központot?
– Befejezés előtt áll az Infotourist központ. Két embert tudunk alkalmazni oda. Nemrég kaptuk meg az egész Zernye-térséget felölelő vendégforgalmi kiadványokat, útmutatókat, az útjelző táblákat is. Kézművesház elindítását is tervezzük, ahol régi és új mesterségekkel foglalkozhatnak az érdeklődők. Az épület megvan, belső felújításra van szükség. A helyi tanács nevében mondhatom: úgy érzem, kiálltunk elveink mellett, dolgoztunk a közös ügyért. Ezt folytatjuk idén is, még ha a politikai környezet nem is megfelelő.
Demes Botond alpolgármester saját munkájáról számolt be:
– Az erdőjáró emberekre gondoltunk, amikor a Jákó-megtérőnél menedékházat építettünk, a teraszt is lefedtük, eső, zivatar elől behúzódhat oda bármikor bárki. A Jakab-havasa tetején felújítottuk a menedékházat, hőszigeteltük kívül-belül. Az egész Zernyén ez az egyetlen menedékház, pedig ott vannak a Mikesek, a közbirtokosság erdei is. Idén kútfúrást tervezünk Zabolán a Cigánydombon és Székelypetőfalván is. Az ottani források szabadok, fennáll a fertőzés lehetősége. Kézi szivattyúkat szerelünk, így elkerülhető lesz a fogyasztók megbetegedése – sorolta az alpolgármester.