Elterelő hadművelet

2013. január 25., péntek, Máról holnapra
Farcádi Botond

Másként aligha értelmezhető a bukaresti hatalom hirtelen nekibuzdulása, hogy jövőre az európai parlamenti voksolással egy időben rendezzék meg az államfőválasztást, amelyet így jó fél évvel korábbra időzítenének.

Még csak a Traian Băsescuval szembeni zsigeri gyűlöletükkel sem magyarázható a nagy lendület – az ugyan világos, hogy mielőbb szabadulnának a jelenlegi elnöktől, de az a fél esztendő, amennyivel megkurtítanák mandátumát, oly sokat számukra sem jelenthet.
Az bizonyos, hogy a Szociál-Liberális Szövetségnek érdekében állna mielőbb kiírni az államfőválasztást, ha csak rajtuk állna, talán azonnal megrendeznék, hiszen jól tudják: népszerűségük még töretlen – de csodákra ők sem képesek, és a kormányzás során olyan intézkedéseket kell majd felvállalniuk, amelyek bizony megrendíthetik szavazóik bizalmát. A Victor Ponta által javasolt forgatókönyv megvalósulására azonban vajmi kevés az esély, jól tudják ezt maguk is, de jelezte ezt régi önmagára emlékeztető stílusában Băsescu is, amikor válaszként leszögezte: kész lemondani tisztségéről, ha ugyanezt teszi az 588 választott képviselő és szenátor, és akkor az államfőválasztással egyszerre a csökkentett, legtöbb 300 fős parlament új tagjaira is voksolhatnánk. Hogy a kormánypártiak miért tartják mégis forrón a témát – némely liberális politikusok tegnap ismét az államelnök tisztségből való felfüggesztését helyezték kilátásba –, arra talán az időzítésben találunk magyarázatot.
Mert miközben az Antonescu–Ponta-páros a Băsescutól való szabadulás reményét lobogtatja választói és az elnök ádáz ellenségei előtt, politikai elemzők próbálják magyarázni a helyzetet, különféle pártok politikusai reagálnak a felvetésre, kevesebben figyelnek a kormány legújabb intézkedéseire. Például a most elfogadott költségvetésre, amely jóval alacsonyabb gazdasági növekedéssel számol, mint a korábban beharangozott. Vagy a helyi adók kötelező emelésére, az adótörvénykönyv módosításaira, amelyek kisvállalkozások ezreit sodorhatják a csőd felé, esetleg a mezőgazdaságból élők tervezett megsarcolására, ami újabb arculcsapást jelent az amúgy is mellőzött gazdatársadalomnak.
Menekülne hát a felelősség, az ígéretek számonkérése elől a hatalom – kommunikációs trükkökkel azonban csak ideig-óráig lehet palástolni a valós gondokat, a kormányzáshoz ennél több szükségeltetik.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 935
szavazógép
2013-01-25: Közélet - Bokor Gábor:

Adókötelesek a gazdák

Szerdán jelent meg a Hivatalos Közlönyben a 2003-ban hozott, 571-es számot viselő pénzügyi törvényt módosító rendelet, mely többek között változásokat hoz a mezőgazdasági termelők adózása terén is. A módosítás a fizikai személyeket, jogi keret nélkül termelő gazdákat érinti.
 
2013-01-25: Közélet - :

Összefogást sürget Tőkés László (Európai polgári kezdeményezés)

Az erdélyi magyar politikai szervezetek terveinek összehangolását sürgeti Tőkés László európai parlamenti képviselő, a Kárpát-medencei Autonómia Tanács (KMAT) elnöke a kisebbségvédelem tárgyában benyújtandó európai polgári kezdeményezés ügyében – áll abban a levélben, amelyet Tőkés László a KMAT elnökeként tegnap Kelemen Hunornak, az RMDSZ elnökének, Toró T. Tibornak, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) elnökének és Izsák Balázsnak, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) elnökének küldött.