Európai polgári kezdeményezésÖsszefogást sürget Tőkés László

2013. január 25., péntek, Közélet

Az erdélyi magyar politikai szervezetek terveinek összehangolását sürgeti Tőkés László európai parlamenti képviselő, a Kárpát-medencei Autonómia Tanács (KMAT) elnöke a kisebbségvédelem tárgyában benyújtandó európai polgári kezdeményezés ügyében – áll abban a levélben, amelyet Tőkés László a KMAT elnökeként tegnap Kelemen Hunornak, az RMDSZ elnökének, Toró T. Tibornak, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) elnökének és Izsák Balázsnak, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) elnökének küldött.
 

Tőkés megköszönte, hogy a decemberi parlamenti választások idején nem tették kampánytémává az európai polgári kezdeményezés kérdését. Ugyanakkor aggodalmának adott hangot amiatt, hogy mind az RMDSZ, mind az SZNT a „külön utas megoldást választotta”, és – a jelek szerint – külön-külön állnak neki az egymillió támogató aláírás összegyűjtésének. Megemlítette, egyik szervezettől sem vitatható el annak a joga, hogy saját elképzelései szerint cselekedjék, de félő, hogy a párhuzamosan elindított kezdeményezések egymás rovására mennek. Szerinte a polgári kezdeményezés sikere függhet attól, hogy megtalálják-e a felek a közös nevezőt. „Ha ismét külön malomban fogunk őrölni, azt kockáztatjuk, hogy komolytalanná válunk Európa szemében” – fogalmazott Tőkés László. Hozzátette, ha tartalmi kérdésekben nem is sikerül egységes álláspontot kialakítaniuk, azt talán megtehetik, hogy cselekvési terveiket összehangolják. Ezért kezdeményezte a KMAT rendkívüli ülésének mihamarabbi összehívását a téma megvitatására.
Kelemen Hunor egy tegnapi, a Kolozsvári Rádiónak adott interjúban mondta el, a franciaországi bretonok, a görögországi törökök, a különböző államokban élő német kisebbségek is csatlakoznak az RMDSZ európai polgári kezdeményezéséhez. Az RMDSZ elnöke ismertette, olyan javaslatcsomagot alkotnak, amely kitér az európai uniós jog minél több területére, és amelyben valamennyi kisebbségi szervezet megtalálja a számára fontos előírásokat. „A csomag a következő egy-két évtizedre meghatározóan tartalmazza majd az európai kisebbségvédelem alaptételeit” – jelentette ki Kelemen Hunor, aki az elmúlt ötven év legfontosabb kisebbségi tárgyú kitörési lehetőségeként mutatta be az európai polgári kezdeményezést.
Az RMDSZ elnöke tíz nappal ezelőtt írt alá együttműködési megállapodást az európai polgári kezdeményezés tárgyában Richard Theinerrel, a Dél-tiroli Néppárt (SVP) elnökével és Hans Heinrich Hansennel, az Európai Nem­zetiségek Föderatív Uniójának (FUEN)  elnökével. Abban állapodtak meg, hogy keretszabályozási csomagot készítenek elő az európai nemzetiségek védelméért, amelyet csatolnak a kisebbségi állampolgári kezdeményezés szövegéhez. A kezdeményezés tervezett menetrendje szerint áprilisban Kolozsváron jelentik be a polgári kezdeményezést megjelenítő kezdeményező bizottság teljes összetételét.
Az Európai Unió 2012. április 1-jétől tette lehetővé, hogy polgárai az európai polgári kezdeményezés jogával éljenek. Ennek lényege, hogy egy olyan javaslat esetén, amelyet az unió egymillió polgára támogat aláírásával, az Európai Bizottság (EB) jogszabályt alkothat egy adott kérdéskörben, mely összhangban áll az európai uniós alapszerződéssel és irányelvekkel. Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) és az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) közösen, az RMDSZ és az SZNT önállóan próbál élni a lehetőséggel.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 940
szavazógép
2013-01-25: Máról holnapra - Farcádi Botond:

Elterelő hadművelet

Másként aligha értelmezhető a bukaresti hatalom hirtelen nekibuzdulása, hogy jövőre az európai parlamenti voksolással egy időben rendezzék meg az államfőválasztást, amelyet így jó fél évvel korábbra időzítenének.
2013-01-25: Közélet - Bokor Gábor:

Kinek tetszik, kinek nem (MSZP–RMDSZ találkozó)

Nem tud arról, hogy az alapítványaik közötti megállapodáson túlmenően más RMDSZ–MSZP protokollumot is aláírtak volna Ko­lozsváron – mondta Tamás Sándor megyei RMDSZ-elnök. Ő a maga részéről jobboldali beállítottságú nemzetpolitikai kérdésekben a Fi­desz–KDNP irányvonalat követi.