Egy modern mandarin beavatása

2007. december 27., csütörtök, Kultúra

Néhány szék, amire nem csak leülni lehet, hanem el lehet dobálni, védekezni lehet vele, egy asztal — nagyjából ennyi az M Stúdió mozgásszínházi műhely legújabb előadásának, A látogatónak a díszlete.

És talán ennyi elég is, hiszen az előadás nem a tárgyakról, hanem az élő és leginkább a mozgó emberekről szól, a kapcsolatokról, erotikáról, szerelemről, vágyról és harcról. A szó szoros értelmében vett harcról, mert az előadásban szinte mindenki harcolt valamiért vagy valami ellen, lett légyen az a társaságba betolakodó mandarin ellen, vagy helyenként akár önmaga ellen is.

Amint Gyöngyösi Tamás rendező mondta, a darabnak csak az alapötlete származik Lengyel Menyhért A csodálatos mandarin című művéből, a történet a próbák alatt, a színpadon íródott. És valóban döntő volt a színészek egyénisége: a színpadon játszódó történetnek nem csak szereplői, hanem egyszersmind megteremtői.

Szerelem és agresszivitás viszonya, valamint ezeknek az emberekre gyakorolt hatása az előadás központi témája. Fáradt, mulatságból hazatérő társaság érkezik az előadás nyitányában, és a dülöngélő, imbolygó mozdulatokból egyszer csak kapcsolatok kezdenek kialakulni. Férfi és nő, férfi és férfi, nő és nő között. Szerelem, ragaszkodás, büszkeség, rivalizálás, féltékenység — megannyi érzés, mely a lehető leghétköznapibb, és mely mégis az emberi megnyilvánulások nagy részének a mozgatórugója. És ide tartozik az agresszivitás is, mert valamennyi kapcsolatban jelen van. Ott van a férfi—nő kapcsolatban, az erotikában, de ott van a néha büszke önérzettel, féltékenységgel és mégis önfeláldozó szeretettel teli baráti viszonyokban is. És akkor is van, ha épp nem minden esetben torkollik verekedésbe, fizikai erőszakba.

Ezt a viszonyrendszert próbálják színpadra vinni az M Stúdió művészei, miközben az előadásból nem hiányzik a derű, a humor, a közönség rokonszenvét elnyerő komikus jelenet. És közben lassan keresi mindenki a helyét. A színpadon és a kapcsolatokban egyaránt. Van, aki félrehúzódik, egyszerű szemlélő, nem mer vagy nem akar az események résztvevője lenni, bölcs vagy éppen gyáva, sértődött vagy csak bánatos — távol marad. És van, aki játszik. Néha a játék kedvéért, néha pedig véresen komolyan. A szerelem játékát játssza. A férfi játékát, a hódítást, a büszkeséget, a győzelmet, a féltékenységet. Vagy a nő játékát. A szórakozást, néha az unalmat, a hiúságot, a kedvességet, az elbűvölő, elragadó nőt.

A rendező elképzelése, hogy az előadásba kaszkadőr-, sőt, karateelemeket is beépít, sikerült. Az M Stúdió művészei testi épségüket nem féltve viszik színpadra a mutatványokat. Igaz, hogy helyenként talán megbillen az egyensúly, a harcról, a verekedésről szóló részek mintha túlsúlyba kerülnének, és ez mintha a szerelem és agresszió közötti viszonyt is érintené. Ennek ellenére rendkívül látványosak a mutatványok, az előadás központi témájába pedig beilleszthető még az ilyenfajta egyensúlymegbomlás is. Hiszen az agresszivitásnak éppen az a jellemzője, hogy kontrollálhatatlanná válik, kiszabadul a racionális megnyilvánulások köréből, és szinte észrevétlenül a maga útját kezdi járni.

A mandarin az előadás közepe felé tűnik fel, és azonnal célpontja lesz a társaság férfitagjai támadásainak. Ennek ellenére derekasan helytáll, a mandarint alakító Nagy Attila mind a verekedésben, mind a nőkkel való kapcsolatában remekül alakít. Talán éppen ezért, végül a társaság befogadja a mandarint. A színpadról távozók nyitva hagyják az ajtót, hogy a legújabb társuk is csatlakozhasson. Ennek köszönhetően többletjelentést visznek a darabba: szerelem és agresszivitás viszonyán túl ugyanis egyfajta rituális beavatási szertartást láthatnak a nézők. És talán ez a központi motívum az, amely igazán érdekessé teszi az előadást.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 709
szavazógép
2007-12-27: Kultúra - Sylvester Lajos:

Karácsonyi kiállítás Kisborosnyón

Kisborosnyón, Damó Gyula nyugalmazott igazgató-tanító lakásának készülő verandáján szokatlan kiállítást láthatunk: száz és egynéhány ácsplajbász méretű kopjafa úgy áll glédában, mint a kínai agyagkatonák serege.
2007-12-27: Kultúra - Hecser László:

Megszólítani a közönséget (Új igazgató a baróti művelődési ház élén)

A baróti művelődési ház élére újonnan kinevezett igazgatót, Velencei Andrást rövid távú terveiről és a versenyvizsgán bemutatott menedzseri elképzelésekről faggattuk. Elsődleges feladatának az üres munkahelyek betöltését tartja, illetve fokozott figyelmet szánna a felnőttképzés megszervezésének.