Könyvbemutatóval emlékeztek Balogh Lászlóra

2013. február 23., szombat, Közélet

Szűknek bizonyult a Bod Péter Megyei Könyvtár olvasóterme Balogh László Maroknyi Székely című posztumusz kötetének csütörtök esti bemutatóján, az érdeklődők előtt ki kellett tárni a Gábor Áron Terem ajtaját. A tíz éve elhunyt sepsiszentgyörgyi íróra többen emlékeztek, Pap Sándor nyugalmazott református lelkész Kós Károly-arcú emberként jellemezte, akinek ars poeticája az volt, hogy szebbé váljon a világ, s többé ne kísértsen a múlt.
 

  • Kisgyörgy Tamás és Kiss Jenő                                                      Albert Levente felvétele
    Kisgyörgy Tamás és Kiss Jenő Albert Levente felvétele

Kiss Jenő, a megyei könyvtár nyugalmazott igazgatója Balogh László (1946–2003) irodalmi pályáját, könyvtárosi munkáját ismertette. Mint mondta, sokan íróként és emberként egy­aránt szerették, a könyvtár „alap­embere”, a betiltott Mi­kes Irodalmi Kör vezetője volt, aki leginkább az olvasóteremben érezte magát otthon. Hosszú éveken át köz­ségi és városi könyvtárakkal foglalkozott, nemcsak a könyvtárosokkal, hanem a vidéki értelmiséggel is jó kapcsolatot ápolt. Amikor úgy érezte, több időt fordítana írásra, átment a volt IAME üzemi könyvtárába, majd 1990 után a könyvelosztó cég igazgatójának választották, illetve saját kiadóját vezette.
Most megjelent könyve címadó kisregényét, a Ma­roknyi Székelyt a kilencvenes években írta, azt az életérzést próbálta „megfogni”, tovább él-e a múlt azáltal, hogy a régi hatalom emberei nem tűntek el. A kötet tizenöt elbeszélése is élettörténeteken át mutatja be a kitelepítettek, börtönviseltek sorsát, történetei a romániai magyar élet fontos, a szocializmus éveire utaló dokumentumai.
A könyvet meg­jelentető Charta Könyvkiadó vezetője, Kisgyörgy Tamás Balogh Lászlóval való barátságát körvonalazta, szólt kettejük hosszú távra tervezett közös munkájáról, mondván: rengeteg, volt politikai foglyokat is bemutató anyag megíratlanul maradt Balogh tarsolyában.
A néhai írót pályatársként méltatta Bogdán László, kiemelve, hogy A jóisten nem szállt le Bükszádon című könyve a Háromszék napilap Kaláka-sorozatában jelent meg. Pap Sándor úgy fogalmazott, Balogh László hívő ember volt, szószékre figyelő, komor, homlokráncos tekintettel, aki készült a túlsó partra.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1251
szavazógép
2013-02-23: Közélet - Hecser László:

Ablak Erdővidékre

Sylvester Lajos életének néhány állomását és a szerző tollából származó történetcsokrot idéztünk fel szerda este Baróton a Háromszék néhai főmunkatársának publicisztikai írásait tartalmazó, Ablak Erdővidékre című kötet bemutatóján. S jóllehet a szerző már közel egy éve nincs közöttünk, a Tortoma Könyvkiadónál megjelent könyv révén így is üzenni tudott Erdővidéknek, s a borítón, a fülszöveg mellett közölt fényképéről áradó derűből jó adagot átadott a Gyulai Líviusz Városi Könyvtárban összegyűlt tisztelőinek.
 
2013-02-23: Közélet - Ferencz Csaba:

Zenefolyam magunk örömére (Mustra – sepsiszentgyörgyi zenésztalálkozó)

Két estén, csütörtökön és pénteken igazi zenefolyamot hozott a második alkalommal szervezett sepsiszentgyörgyi zenésztalálkozó, amit ezúttal Mustra névre kereszteltek. Pál Zakariás billentyűs tavalyi kezdeményezését idén Lázár-Prezsmer Endre művelődésszervező is felkarolta, s az előzetes hírverés olyan jól sikerült, hogy nem kevesebb, mint 22 csapat nevezett be – ebből 19 meg is mutatta magát.