Nyugodt ünneplés fagyos időben

2013. március 16., szombat, Közélet

Erdélyben szinte valamennyi magyar lakta településen nyugodt hangulatban, de mostoha időjárási viszonyok között ünnepeltek tegnap. Sok rendezvényen felolvasták Orbán Viktor és Victor Ponta miniszterelnök ünnepi üdvözletét.

A korábbi évek gyakorlatától eltérően a román kormányfő idén csak az RMDSZ-en keresztül juttatta el üzenetét az ünneplések helyszínére, a miniszterelnöki hivatal honlapján nem jelent meg a dokumentum, és a román hírügynökségek sem ismertették. * Kolozsváron idén is összefogta a román és a magyar politikai erőket a magyar nemzeti ünnep: az egykori Biasini Szálló falán álló Petőfi-emléktábla előtt Máté András Levente, az RMDSZ megyei elnöke és Gergely Balázs, az EMNP alelnöke, valamint a kormánypárti Horia Uioreanu megyeitanács-elnök és az ellenzéki Emil Boc polgármester is beszédet mondott. * Ellentüntetést csupán Aradon szervezett az Új Jobboldal nevű szélsőséges nacionalista szervezet: a mintegy negyvenfős felvonuló csoport megpróbált elégetni egy székely zászlót, a papír azonban a mostoha időjárás miatt átnedvesedett, és nem gyulladt meg. * Az Arad megyei Pécskán az 1958-as Szoboszlay-per tíz kivégzett és 47 bebörtönzött erdélyi elítéltjének állítottak emléket – az In Memoriam 1956 egyesület elnöke szerint a Szoboszlay Aladár nevével fémjelzett, az 1956-os forradalmat követő szervezkedés is a szabadságszeretetről szólt, akárcsak 1848. * Az EMNT és az EMNP Kalotaszeg fővárosába, Bánffy­hunyad­ra hirdette meg központi rendezvényét, ezen Tőkés László és Toró T. Tibor is beszédet mondott. Toró délután a marosvásárhelyi Petőfi-szobornál tartott rendezvényen is részt vett, és azt mondta: meggyőződése, hogy Erdélyben és szerte a Kárpát-medencében is lehet és érdemes magyar jövőt építeni. Tőkés László a nagyváradi Szacsvay Imre-szobornál – mintegy 300 ünneplő előtt – kijelentette: „amíg nem vesszük kezünkbe sorsunkat, amíg a népakarat és az önrendelkezés nem valósul meg, addig csak áltatjuk magunkat azzal, hogy szabadok vagyunk”. * Marosvásárhelyen az RMDSZ politikai alelnöke mintegy 400 – autonómiát is követelő – ünneplő előtt kijelentette: „mindennap küzdeni kell a szabadságért, amely nem csupán a magyaroké, hanem mindenki szabadsága kell hogy legyen”, Borbély László azt szeretné, ha a magyart regionális nyelvként, a magyar közösséget pedig államalkotó nemzetként ismerné el az alkotmány. Az erdélyi magyarság „véráldozataira” is emlékeztetett: az 1848-as forradalom után az 1956-os forradalmat említette, amikor „a megyéből sok magyart börtönbe vetettek”, majd az 1989-es rendszerváltást, „amikor magyar és román fiatalok egyaránt meghaltak”, és az 1990. március 19–20-án bekövetkezett marosvásárhelyi pogromot is.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 482
szavazógép
2013-03-16: Közélet - Iochom István:

Területi autonómiát követeltek (Kézdivásárhely)

Lóháton érkezett tegnap délelőtt Semjén Zsolt, Magyarország miniszterelnök-helyettese az 1848–49-es magyar forradalom és szabadságharc 165. évfordulóját ünneplő felső-háromszékiek közé a Gábor Áron térre (képünk). A magyar kormányfő-helyettes Tamás Sándorral, Kovászna Megye Tanácsának elnökével, Olosz Gergely szenátorral és Fejér László Ödön képviselővel együtt a főtéren felvonuló huszár hagyományőrzőkhöz csatlakozott. Ez az első alkalom, amikor politikusok lóháton vonulnak.
 
2013-03-16: Közélet - :

A mai szabadságharcról

A mai kor és a mai nemzedék szabadságharcáról beszélt az RMDSZ elnöke tegnap Nyergestetőn. Kelemen Hunor a mai szabadságharc részének tekinti, hogy az alkotmánymódosítás során kapjon hivatalos státust a magyar nyelv Erdély­ben, ahol a magyar közösség él. Kérésként fogalmazta meg, hogy ne akarják megfosztani az erdélyi magyarságot nemzeti és közösségi szimbólumaitól, a székely és a magyar zászlótól, és hogy a hatalom se a Szé­kelyföldet, se a Partiumot ne akarja szétdarabolni a regionális átszervezéssel.