Bukarestben élő, de Budapesten született aranyos kislányok. Édesapjukat cége küldte a román fővárosba, így ismerhettem meg őket 2006 forró augusztusában.
Eszterke akkor még csak kétéves és tíz hónapos volt. Éppen felsőkarjaira csatolta fel az úszópárnákat gondos anyukája, míg húga, Hédi felfújható hajócskájában élvezte a tizennégy hónaposok pancsolásának földi örömét az udvarukon lévő medencében. Eszter édesapja óvó tekintetétől, erős karjaitól őrizve barátkozik a medence tiszta friss vizében a lebegés könnyedségével, és szülei biztatására kalimpál, tanulja az úszás mozdulatait. E családi idillt látva szükségét éreztem rákérdezni a fiatal édesanyára: fürdőző lányaiban Magyarország jövendő úszóolimpikonjait látja? Tétova, szerény, rejtett mosolyú volt a válasz, mely meghökkentett: ,,ki kell ábrándítanom, de jobban szeretném, ha gyermekeim néptáncosok lennének..." És meglepetten hallgattam a nem várt magyarázatot a néptánc szépségéről, a néptáncosok kecsességéről, a népzene és néptánc értékteremtő, hagyománymentő, nemzettudat-formáló szerepéről. Esztendőnél több idő alatt győződtem meg, hogy a budapesti, harmincon alig túli édesanya komolyan és őszintén nyilatkozott kislányai jövőjét illetően, mert későbbi székelyföldi kirándulásaikon minden alkalmat megragadtak, hogy táncházat látogassanak. Csíkszeredai látogatásukba például belefért a Csángó lakodalomassal indító X. Gyimesi Tánctábor megtekintése is. Sepsiszentgyörgyi ismerőseik rendszeresen elkísérik őket a Guzsalyas Alapítvány óvodásoknak, kisiskolásoknak szervezett mívesházi táncházába. Ott szentgyörgyi játszópajtásaikkal együtt tanulták az alapmozdulatokat a Folker együttes zenéjére... Nemrég üzente telefonon a mama, hogy Esztike és Hédike hivatalos a bukaresti Magyar Művelődési Központ csütörtöki, gyerekeknek szervezett táncházaira...
Summa summarum, a román főváros angol óvodájának két kis tanítványa, a négy és a két és fél éves testvérpár egyelőre nem szándékszik Székely Éva, Szőke Kati vagy Egerszegi Krisztina nyomdokaiba lépni, bár szeretik a vizet, a fürdőmedencét. Annál inkább meg fogják tanulni Béres Anikó, Berki Kamilla, Hargittai Zsuzsa, Vadas Katalin s még sok Nívó-díjas néptáncosnő nevét, akik annyi sok sikert és babért, hírnevet szereztek a magyar néptáncnak az utóbbi harminc-harmicöt esztendőben. Van és lesz idejük megismerkedni a mintegy hetvenötre rúgó magyar néptáncformával, az alföldi ugrástól a vetélősig; ha édesanyjuk álma-vágya és az ő iskolás ízlésük, akaratuk és táncszeretetük egybeötvöződik az évek folyamán.
A közelmúltban jubiláló erdélyi táncházmozgalom ünnepségei, a XIX. Népzene- és Néptánctalálkozó idején ezért is gondoltam gyakrabban a Bukarestben élő, de szüleikkel Kolozsváron, a Székelyföldön is gyakran tartózkodó két ,,pesti csajra", a jól nevelt, okos testvérekre, Eszterre és Hédire.