Emlékkopjafát állított Bibarcfalván a Történelmi Vitézi Rend a Makk-féle összeesküvés helyi vártanúinak. A Bartalis Ferenc (1818–1854), Benedek Dániel (1828–1854) és Bertalan László (1830–1854) hősies helytállását hirdető kopjafát Szabó Pál faragta.
Az esemény egyperces néma emlékezéssel kezdődött, majd Kádár Gyula történész az új szabadságharc előkészítőinek kitartását méltatta, mondván: Erdővidék legbátrabb településének lakói – az összeesküvés nyolc mártírja közül hárman kerültek ki a kis faluból – az alig lezárult szabadságharcot követően már egy új hadsereg felállításán dolgoztak. „A bibarcfalviak tudták, a szabadságot sosem adták ingyen, érte küzdeni kellett. Azon dolgoztak, legyen bár ötezer, fegyverbe fogható férfi, hogy amikor a külföldi segítség megérkezik, ismét szabadságharcot kezdhessünk” – mondotta. Kádár Gyula a mának szóló üzenetében kifejtette: a régiósítási vitában képviselőink semmilyen elvtelen egyezséget sem fogadhatnak el. Okfejtése szerint Székelyföldet sem a hatmegyés régióba, sem más megyével kiegészített régióba nem szabad betaglalni, mert egyikben sem leszünk többségben, márpedig magyar jövő és demokrácia csak addig létezik, amíg a székelység van túlsúlyban.
A Székely Nemzeti Tanács bardoc-miklósvárszéki elnöke, Szabó Miklós a nemzeti ügyekben eddig cselekvőkről szólt, majd úgy fogalmazott: jó példájuk eredménye, hogy ma is akadnak, akik készek cselekedni. A Történelmi Vitézi Rend erdővidéki székkapitánya, Benkő Emőke a bibarcfalvi mártírok hazához és néphez való hűségét emelte ki. A Tordai Árpád és Szabó Miklós által leleplezett kopjafára Székely Lajos helybeli református lelkész mondott áldást.