JegyzetA vizsgálóügyész esete a terroristával

2008. január 10., csütörtök, Közélet

Mi volt a 2006-os bagdadi újságírórablás háttere, milyen szerepe volt abban a román titkosszolgálatoknak vagy Omár Hajszámnak és Munafnak? A három túszul ejtett újságíró közül legalább egy valóban tudott-e valamit az ügyről? Hogyan szökött meg Romániából az emberrablással és nemzetközi terrorizmussal vádolt Hajszám?

Kérdések, melyekre még a bennfentes sajtósok és politikusok sem találják a választ. Szemmel látható, hogy diverzió diverziót követ ez ügyben. Most épp azokon a nyilvánosságra hozott telefonbeszélgetéseken rágódik mindenki, melyek az esetet vizsgáló ügyész, Ciprian Nastasie és Románia legelső terroristája, Hajszám között folytak szökése után néhány hónappal, s melyeket itthon a titkosszolgálat, a vonal másik végén maga a vádlott rögzített.

Ami szembeötlő és megmagyarázhatatlan e sajtóban megjelent több száz oldalas beszélgetésekben, az a baráti hang, ahogyan a vádló és vádlott egymással évelődik, tréfál, viccelődik. Hajszám külföldi útra invitálja vádlóját, hogy pihenjen, kikapcsolódjon, szórakozzon. S közben újabb tévútra próbálja vezetni, mikor azt állítja, nem barátja hajóján, berbécsek közt hagyta el az országot, hanem hatszögre kicsípve, hamis útlevéllel Otopeni-ben ült repülőre.

Ezt természetesen azonnal cáfolta a szervezett bűnözéssel és terrorizmussal foglalkozó ügyészség vezetője, minden repteret ellenőriztek — állítja. Hajszám állításával hajótulajdonos barátját — kinek pere épp most folyik — próbálja tisztára mosni. A főügyész azt is elmondta, a Hajszám-üggyel 2007 eleje óta már nem Ciprian Nastasiu foglalkozik. Munkája ellen szakmai kifogásaik voltak, ezért lecserélték, ám mai napig nem tudni, annak idején magánakcióként vagy felettesei beleegyezésével kérte-e Ciprian Nastasiu ügyész a vádlott rossz egészségi állapotára hivatkozva az ideiglenes szabadlábra helyezést, s miként eshetett meg, hogy a bíróság nem rendelte el a terrorizmussal vádolt férfiú folyamatos figyelését?

Tél-túl Hajszám megszökött, terrorizmus miatt tíz évre ítélték ugyan, de ahogyan ő fogalmaz, éli világát valahol Szíriában, Libanonban vagy máshol, s ha teheti — mint az említett telefonbeszélgetések alkalmával is — palira veszi mind a hazai igazságszolgáltatást, mind a titkosszolgálatokat. És hatalmas vagyonát, melyet tíz-tizenöt év alatt a szocialisták támogatásával szerzett, mindenki számára érthetetlen módon arra a Jasszim doktorra hagyta, aki a túszkiszabadításkor Băsescu elnök jobbkeze volt.

Titkok, mocskok keverednek ebben az ügyben is. Nem tudni, ki kit vezetett meg, s mi volt valójában a tét.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 721
szavazógép
2008-01-10: Közélet - x:

Némelyeknek nem kell a SZIVOT

A szociáldemokrata Şerban Nicolae úgy véli, a Szekuritáté Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (SZIVOT) fölöslegessé vált, annak egyszerű kutatóközponttá kell alakulnia, melynek nem lesz joga úgymond ítéleteket kibocsátani, elképzelése szerint csak arról dönthetne, hogy nyilvánosságra kerüljenek-e bizonyos iratcsomók, vagy sem.
2008-01-10: Belföld - x:

Hírsaláta

MINÉL KÉSŐBB, ANNÁL JOBB. Összedugta a fejét Călin Popescu Tăriceanu és Mircea Geoană, s azon tanakodik, hogyan lehetne a helyhatósági választásokat májusról őszre halasztani, a parlamenti választásokkal egy időben megtartani. Döntés még nem született, de ami késik, nem múlik. (Evenimentul zilei)