Sem jogilag, sem a szabadpiac törvényei miatt nem tudják megakadályozni a rétyi beruházást, ezért arra törekednek, hogy szakmai és gazdasági együttműködést alakítsanak ki az osztrák céggel – így összegezhető a háromszéki faipari vállalatokat tömörítő szövetség, a KoFa és az osztrák cég megbízottjának csütörtöki találkozója, amelyről tegnap tartottak sajtótájékoztatót.
Bagoly Miklós Asimcov-elnök, valamint Kádár Rezső, a faipari szövetség vezetője kérésére a találkozón Herbert Sattler, a Holzindustrie Schweighofer (HS) rönkfelvásárlásért és hulladék-újrahasznosításért felelős vezetője, a szövetség több tagja, Réty polgármestere, valamint a helyi ProWood és a székelyudvarhelyi Régió faipari klaszter képviselői ültek tárgyalóasztalhoz.
A kezdeményezők tegnapi sajtótájékoztatójukon hangsúlyozták, szakmai megbeszélésre került sor, amelyen a feltett és helyénvaló kérdések többségére kielégítő választ kaptak a résztvevők. Ők elsősorban a leendő együttműködés lehetőségeit keresték, így ígéretet kaptak, hogy a vállalat tagja lesz a ProWood klaszternek, a belföldi piacra szánt, mintegy tízszázaléknyi fűrészárut igyekeznek a helyi késztermékgyártóknak értékesíteni. Az is felmerült, hogy a gyár olyan fűrészáruval bővíti termékskáláját, amelyből a faházakat előállító helyi vállalkozók vásárolhatnak, de más helyi beszállítók, illetve szolgáltatók együttműködésére is számítanak.
A találkozón elhangzott, a HS tavaly 74 ezer köbméter Háromszékről és 200 ezer köbméter Hargita megyéből származó rönkfát vásárolt, ezt a szászsebesi gyárban dolgozták fel. Ugyanakkor a cégcsoport négy romániai telephelyén összesen 2,8 millió köbméter rönköt dolgoztak fel, ez a hazai rönkforgalom mintegy öt százaléka (17 millió köbméter rönkfát termelnek ki évente), ezért Bagoly Miklós szerint nem beszélhetünk az osztrák cég monopolhelyzetéről.
Herbert Sattler megerősítette a gyár kapacitására, szociális és környezetvédelmi elkötelezettségére, valamint a munkahelyigényére vonatkozó vállalásait, sőt, egy innovációs program beindítását is ígérte. Ugyanakkor – bár nem ő az illetékes a döntésben – megígérte, megvizsgálják annak lehetőségét, hogy a beruházás kivitelezése, a fűrésztelep beindítása után önálló jogi személyként Rétyre jegyezzék be a vállalatot.
Kádár Rezső hangsúlyozta, a HS betelepedésével elsősorban a fűrésztermékek piaca rendeződik radikálisan át, a mintegy 30–40 hasonló profilú háromszéki vállalkozás kemény konkurenciára számíthat. De kell keresni és lehet is találni együttműködési lehetőségeket, számukra a fennmaradást a szövetkezés, az érdekcsoportba tömörülés jelentheti. A kész termékeket (például bútort) előállítók számára a jobb minőségű nyersanyag jelenthet előnyt. A beruházást megakadályozni nem tudják, ezért arra törekednek, hogy minél szélesebb együttműködést alakítsanak ki az osztrák vállalkozással – összegezte a találkozó tanulságait Bagoly Miklós és Kádár Rezső.