A 12. KSE-napokat pénteken a Tanulók Házának fúvószenekara és mazsorettcsoportja nyitotta meg a Sinkovits-sportpályáján. A szakosztályok felvonulása előtt Molnár Cornel, a KSE-elnöke köszöntötte a sportolókat és a szurkolókat, és az idei sportnapok újdonságára, a hagyományteremtő szándékkal sorra kerülő vasárnapi sportgálára hívta fel az érdeklődők figyelmét. Az elnök Paks, Nagyatád, Mezőkövesd és Hatvan testvérváros, valamint Vác, Solt és Gyula sportolóit köszöntötte.
A megnyitó az ötvenéves atlétika-szakosztály tiszteletére felállított kő diadalívbe foglalt emlékplakett avatójával zárult, ahol Beke Ernő egykori atléta és edző elevenítette fel az 1963 és 1979 között virágzó atlétika-szakosztály legszebb pillanatait. „Nagyon szerettem volna – mondotta az emlékmű kezdeményezője –, ha az itt márványkőbe faragott eredmények mellé neveket is véshettünk volna, ahogyan ez szinte természetes lenne, de akkor sokméteres márványlapra lett volna szükség. Ezért az elért eredményeknek állítottunk maradandó emléket. A táblára csak a két kimagasló eredményt elért atléta, Ambrus Erzsébet és Markó György neve került, akik világ- és Európa-bajnokságon való részvételt harcoltak ki maguknak. Az ők és társaik sporteredménye legyen példa a mai és az ezt követő fiatal generációk számára, hogy kitartó, rendszeres, kemény munkával, még csak azért is alapon, ezen márványkőbe vésett eredményeket elérjék és túlszárnyalják.”
Az avatóünnepségen Bokor Tibor, Kézdivásárhely polgármestere is fejet hajtott az atléták teljesítménye előtt, és Szent-Györgyi Albert szavaival emlékezett a város egykori atlétáira: „A sport elsősorban szellemi fogalom. Egy sportcsapat a társadalomnak kicsinyített képe, a mérkőzés az életért való nemes küzdelem szimbóluma. (...) A sport a játék alatt tanítja meg az embert rövid idő alatt a legfontosabb polgári erényekre: az összetartásra, az önfeláldozásra, az egyéni érdek teljes alárendelésére, a kitartásra, a tettrekészségre, a gyors elhatározásra, az önálló megítélésre, az abszolút tisztességre és mindenekelőtt a nemes küzdelem szabályaira.” Az elöljáró továbbá kiemelte, hogy a fiatalabb generációnak is példát mutatnak azzal, ha megünneplik ezeket a fontos évfordulókat. „Meg kell mutatnunk nekik, hogy megéri keményen dolgozni, mert a sport nemesít, nevel, erőt és kitartást ad, értékes tulajdonságokkal ruház fel, harcossá tesz. Meg kell tanítanunk őket átmenteni a sport alapelveit: szenvedéllyel sportolni, sportszerűen küzdeni és hinni a győzelemben. Mert a munka mellett a sport a legnemesebb dolog a világon, a sportban elért sikerélmény pedig semmilyen érzéssel nem pótolható” – fejezte be mondandóját a polgármester.
A Kádár Béla kőfaragó és fia, Richárd által adományként készített márványplakettet három egykori bajnok, Ambrus Erzsébet, Turóczi Anna és Dénes Jenő leplezte le. Ezt követően a főtéri Gyűjtemények Házában a néhai Kalith Attila edző által megőrzött és az ötven esztendő alatt a kézdivásárhelyi atléták által szerzett serlegeket, érmeket, okleveleket, csapatkupákat, valamint az aranyalbum fotóit tekinthették meg az érdeklődők. Az ünnepség az egykori atlétákról szóló film levetítésével zárult.