A Kovászna Megyei Diákönkormányzat és az Erdélyi Magyar Ifjak által megfogalmazott javaslatok között szerepel, hogy teremtsék meg a tanügyi rendszer stabilitását, készüljenek el időben a programok. Az oktatás fő problémái nem a struktúrák átszervezésével oldhatók meg, hanem a túlzsúfolt programok és a tananyag csökkentésével — állítják a fiatalok. Szerintük a jelenlegi rendszerben a tanárnak nincs ideje az anyagot leadni, elmélyíteni, a nevelésre pedig nem marad idő és energia. Éppen ezért szorgalmazzák, hogy elemi osztályokban legtöbb négy, általános iskolában öt, középiskolában pedig hat óra legyen naponta.
A fiatalok szerint a heti egy órában oktatott tantárgyak esetében a 36 hétből álló iskolai év alatt 24 leckénél többet lehetetlen leadni, ráadásul szakközépiskolában a gyakorlatra sem marad elegendő idő emiatt. A fiatalok ugyanakkor a decentralizáció mellett is síkraszállnak, kérik a szubszidiaritás elvének érvényesítését, a minisztériumi hatáskör csökkentését. Azt szeretnék továbbá, ha a tanfelügyelőségek a megyei önkormányzatnak lennének alárendelve.
A kisebbségek oktatásának ügyében is állást foglaltak a fiatalok. Kérik, hogy a román nyelv és irodalmat speciális tankönyvek és programok alapján oktassák a nemzeti kisebbségek nyelvén tanuló diákoknak. Követelik egyúttal, hogy a tankönyvek és érettségi tételek lefordítása a nemzeti kisebbségek nyelvére időben és fennakadások nélkül történjen.