Kezdődhet a Biszku-per
Nem ellentétes az alaptörvénnyel a kommunizmus bűneinek tagadását tiltó büntető rendelkezés – ezt állapította meg tegnap közzétett hétfői döntésében a magyar alkotmánybíróság. A nemzetiszocialista bűnök tagadása korábban már bűncselekmény volt, az Országgyűlés 2010 nyarán határozott úgy, hogy azt is felelősségre kell vonni, aki a kommunista diktatúra rémtetteit kétségbe vonja. Biszku Béla volt belügyminiszter ügyében a büntetőbíró 2011 elején az alkotmánybírósághoz fordult, és a paragrafus megsemmisítését kérte.
Szerinte a rendelkezés sérti a véleménynyilvánítás szabadságát és a jogállamiság elvét. Az alkotmánybíróság most úgy látta: a büntető törvénykönyv a szükséges mértékben, arányosan korlátozza a szólásszabadságot, a nemzetiszocializmus és a kommunizmus bűneinek tagadása ugyanis sérti az áldozatok és a velük közösséget vállaló, a demokratikus értékek mellett elkötelezett állampolgárok méltóságát. Hozzátették: a törvénynek meg kell óvnia a köznyugalmat is. A bűnök nyilvános tagadása alkalmas lehet arra, hogy közfelháborodást váltson ki. Biszku 2011 elején felfüggesztett bűnperét most tárgyalnia kell majd a kerületi bíróságnak. A volt belügyminiszter 2010 nyarán azt nyilatkozta: az 1956-os forradalom utáni eljárások nem koncepciósak voltak, hanem valamilyen cselekmények alapján indultak.
Nem ússza meg a cseh kormányfő
Valószínűleg csak idő kérdése, hogy Petr Necas cseh ügyvezető miniszterelnök ellen is vádat emeljenek a három volt polgári demokrata képviselő korrupciós ügyében – állította a Právo napilap tegnap. Az újság Jana Nagyová, a kormányfő kabinetfőnöke ellen emelt vádiratra hivatkozva azt írja: a dokumentumban megfogalmazottakból ismételten megállapítható, hogy a bűncselekmény elkövetését vonatkoztatni lehet a kormányfőre is. Az államügyész mind Nagyová, mind Necas esetében hivatali hatalommal való visszaélésről és korrupcióról beszél. A vádirat szerint Necas azzal követett el bűncselekményt, hogy a három képviselőnek jól fizetett állami állásokat ígért cserébe azért, ha lehetővé teszik a kormány reformcsomagjának parlamenti elfogadását. „Nem félek. Bizarr jogi érvelésről van szó, s ha elfogadnánk, megsemmisítené a politikát a Cseh Köztársaságban” – kommentálta az értesülést Necas. Mint ismert, a korrupciós botrányba keveredett cseh kormányfő hétfő este benyújtotta lemondását.
Politikai megoldást sürgetnek
Az adóelkerülés elleni küzdelem globálissá tételét és a szíriai konfliktus politikai megoldását sürgeti a nyolc vezető ipari hatalom (G8) Észak-Írországban rendezett kétnapos csúcstalálkozójának tegnap este ismertetett közös közleménye, amelyben azonban nem esik szó Bassár el-Aszad szíriai államfő távozásáról. A vendéglátó David Cameron brit miniszterelnök az értekezlet végén tartott sajtótájékoztatóján mindazonáltal úgy fogalmazott: nem tudja elképzelni Szíria jövőjét úgy, hogy Aszad hatalmon marad. Az első szakértői értékelések szerint Szíria ügyében kompromisszumos megfogalmazások kerültek bele a G8-értekezlet zárónyilatkozatába, tekintettel az orosz érzékenységekre. Vlagyimir Putyin orosz elnök a G8-értekezlet végén tartott sajtótájékoztatóján megismételte többször hangoztatott véleményét, miszerint nem szabad fegyvereket szállítani a szíriai felkelő erőknek, mivel ezek terroristák kezére kerülhetnek.
Tömeges letartóztatások
A török rendőrség országszerte tömegesen tartóztatott le tegnap kormányellenes tüntetőket a lakásukon azzal a váddal, hogy erőszakosan viselkedtek a három hete tartó megmozdulásokon. A helyi sajtó szerint Ankarában 25, Eskisehir városban 13, Isztambulban pedig „sok” embert vittek el. A rendőrség megerősítette, hogy akció folyik, és azt állította, hogy csak a provokátorokat gyűjtik be. Törökországot azóta rázzák meg demonstrációk, amióta az isztambuli Taksim téren tiltakozók gyűltek össze, hogy egy parkot megvédjenek a beépítéstől. Hétfőn újabb formában kezdődött újra a tiltakozás a szombaton erővel kiürített Taksim téren: először csak egy pantomim művész ácsorgott órákon át, némán és mozdulatlanul a téren, majd mások is csatlakoztak hozzá. A módszer híre gyorsan elterjedt a közösségi hálózatokon. A művészt tegnap reggel másokkal együtt őrizetbe vették.