Vitaindító szándékkal tartott tanácskozást tegnap az Itthon, fiatalon mozgalom. Céljuk, hogy az ifjú szakemberek is véleményt alkothassanak a régiósítás, közigazgatási átszervezés ügyében – fogalmazott megnyitóbeszédében Grüman Róbert, a nemrég létrejött mozgalom egyik kezdeményezője. Tájékoztató felszólalások hangzottak el, az előadók közigazgatási, politikai, gazdasági érveket sorakoztattak.
Klárik László RMDSZ-es szenátor a jelenlegi romániai helyzetet vázolta, az elmúlt hónapok politikai történéseit ismertette: a márciusban megrendelésre elkészült „szakértői tanulmányt”, amelynek egyetlen rendeltetése az volt: igazolni a kormány álláspontját, azaz hogy az ország számára a legideálisabb a jelenlegi nyolc fejlesztési régió közigazgatási egységgé változtatása. A parlament májusban fogadta el a referendumtörvény módosítását, amely lehetővé tette volna, hogy a közigazgatási átszervezéshez elengedhetetlen alkotmánymódosítás akár 30 százalékos részvételű referendumon is átmenjen, az alkotmánybíróság azonban egy évvel elhalasztotta ennek alkalmazását, így várhatóan idén nem történik semmi ez ügyben. Klárik László azt is elmondta, az RMDSZ ettől függetlenül folytatja a harcot: ősszel a parlament elé kerül az általuk kidolgozott decentralizációs törvény, és indítják az aláírásgyűjtést is az európai polgári kezdeményezésükhöz.
Gaal Gergely, a KDNP országgyűlési képviselője a magyarországi közigazgatási átszervezés példájával igazolta, hogyan lehetséges olyan rendszer kialakítása, amely a történelmi hagyományokra épül ugyan, de mégis korszerű, az állampolgárok érdekeit tartja a legfontosabbnak. Meglátása szerint Románia éppen az ellenkező irányba indult el, Magyarországon ugyanis az volt a legjelentősebb szempont, hogy az emberek felé mozdítsák el a közigazgatást, és az minél jobban igazodjék az ország földrajzi, kulturális hagyományaihoz. Ezért hozták létre a megyei kormányhivatalokat és alakították ki a járásokat (ezek nem lépik át egy-egy megye határát), cél volt, hogy az ügyintézésnél a polgároknak ne kelljen 30 kilométernél távolabbra utazniuk.
Illyés Gergely politikai elemző arról szólt, hogy bár még mindig nem ismert pontosan a kormány szándéka, több kérdésre érdemes figyelni. Meglátása szerint a fejlesztési régiók közigazgatási egységekké alakítása nem jelentene megoldást az európai pénzek lehívására, csak a jelenleg is rosszul működő rendszert betonoznák be, ehelyett inkább a bukaresti intézményeket kellene megreformálniuk. Úgy vélte, minél tovább csúszik az alkotmánymódosítás, a regionális átszervezés, annál kisebb az esélye, hogy megvalósuljon, hisz ezalatt megerősödhetnek a kormánykoalíción belüli ellentétek, és még az alaptörvény esetében sem bizonyos, hogy ugyanaz a tervezet megy majd át a parlamenten, amelyet most elfogadott a szakbizottság. Ebben részben már körvonalazódik a kormányzati szándék, szerepel benne, hogy közigazgatási egységek lesznek a régiók, feladatuk lesz összehangolni a megyék működését, saját költségvetésük lesz, és a tanácselnököket a nép választja, azaz erősek lesznek, mint a jelenlegi megyei önkormányzatok, csak még nagyobb terület fölött rendelkeznek, jelentősebb hatalommal bírnak. Mindez elsősorban a Szociáldemokrata Párt érdeke, az elmúlt tíz évben nagyon megerősödtek helyi emberei, s úgy látják, nyolc regionális vezetőt könnyebb kézben tartani, mint 42-t. Ugyanakkor Illyés Gergely elmondta, a nyilvánosságra hozott népszámlálási adatok értelmében a magyarok számára legjobbnak mondott megoldás – a Hargita, Kovászna és Maros megyét felölelő régió – esetében is csak 58 százalékos többségünk lenne, a Partiumban – Szatmár, Bihar és Szilágy megyében – pedig alig 28 százalék a magyarság számaránya. Ilyen körülmények között érdemes elemezni, nekünk a jelenlegi megyerendszer jelentene-e jobb megoldást (70 százalék fölötti többséggel Hargita és Kovászna megyében) vagy a hárommegyés régió – vetette fel a politikai elemző.
Fazakas Zsuzsanna gazdasági szempontok alapján elemezte a Középrégió eddigi eredményeit. Kitetszett: a három magyar megye sok szempontból a sor végén kullog – Kovászna az utolsó a lehívott európai pénzeknél, az egy főre eső nemzeti össztermék szempontjából, itt pályáztak a legkevesebbet a kis- és közepes vállalkozók, csak Hargita megyében kisebbek az átlagfizetések. A nagyobb régiók közigazgatása olcsóbb ugyan, de a kisebbek hatékonyabbak, ütőképesebbek lehetnek, könnyebb közös célrendszert kialakítani – fogalmazott a marosvásárhelyi szakember, aki szerint fontos lenne az erős magyar–magyar együttműködés.
Orbán Miklós a mezőgazdaság helyzetére irányította a figyelmet: európai szinten Romániában létezik a legtöbb kisgazdaság (öt hektár alatt), és nálunk tevékenykedik a legkevesebb fiatal gazda, gépesíteni, tagosítani kellene.
Végkövetkeztetés gyanánt az előadások utáni hozzászólások során Szőcs Endre úgy fogalmazott: oly módon kellene felépíteni a regionális, közigazgatási átszervezést, hogy a fiatalok boldogulni tudjanak, hogy oka, értelme legyen itthon maradásuknak.