Egyházi ingatlanok visszaszolgáltatásaÚjraindult restitúció

2013. július 10., szerda, Közélet

Többéves szünet után újabb államosított egyházi ingatlanok visszaszolgáltatásáról döntött a tárcaközi restitúciós bizottság, a testület döntése alapján nyolc épületet természetben adnak vissza az evangélikus, a református, illetve az ortodox egyháznak, 23 igénylésnél kártérítést ítélt meg a bizottság, 37 kérést pedig elutasított. Négy természetbeni visszaszolgáltatásra javasolt épület – köztük a gyulafehérvári Batthyaneum könyvtár – esetében a testület elhalasztotta a döntést, amíg a kormány határozatot hoz a visszaszolgáltatott épületekben működő közintézmények védelméről.
 

Az államosított ingatlanokra vo­natkozó, áprilisban elfogadott új jogorvoslati kerettörvény szerint az állam a következő néhány évben visszaszolgáltatja a még tulajdonában lévő államosított ingatlanokat, majd négy év múlva, részletekben kezd ismét kárpótlást fizetni azokért az elkobzott ingatlanokért, amelye­ket nem lehet természetben visszaszolgáltatni. Ha a visszakapott épü­letet közintézmény használja, azt a tulajdonos tíz évig nem lakoltathatja ki. A haladékra igényt tartó in­tézmények listájáról kell még határozatot hoznia a kormánynak, erre vár a Batthyaneum esetében is a bizottság – ismertette Laczikó Enikő államtitkár, az Etnikumközi Kap­csolatok Hivatalának elnöke, a restitúciós bizottság tagja.
Markó Attila parlamenti kép­vi­selő, a restitúciós bizottság korábbi tagja szerint eddig nem volt politikai akarat Romániában az egyházi ingatlanok visszaszolgáltatására, ezzel magyarázható, hogy az ingatlanvagyon-visszaszolgáltatási ható­ság elnöke már évek óta nem hívta össze az illetékes testületet. A politikus úgy vélekedett, a visszaszolgáltatás újraindulása a jogorvoslati kerettörvény áprilisi elfogadásá­nak tulajdonítható, ugyanakkor nem zárta ki, hogy az amerikai kong­resszusi képviselők fellépésének is szerepe volt az ügyben. Június 14-én ugyanis az amerikai kong­resszus húsz képviselője levélben kérte John Kerry külügyminisztert: erő-teljesen lépjen fel a román kormánynál annak érdekében, hogy az állam maradéktalanul szolgáltassa vissza a magyar egyházak 1945 után elkobzott javait.
Az erdélyi magyar történelmi egyházak 1700 ingatlant igényel­tek vissza az államtól, ezek közül eddig 1100 esetében született döntés. Mintegy ezer igénylést hagyott jóvá a bizottság, de ez nem jelenti azt, hogy az egyházak birtokba is vehettek minden épületet.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 12
szavazógép
2013-07-10: Kultúra - Farkas Réka:

Ha megszólal a vers (Slam poetry-est Sepsiszentgyörgyön)

Ha valakinek kételyei lettek volna, hogy igazi értékeket hordozó, valódi költészet-e a slam poetry, az hétfő este a Tein Teaházban meggyőződhetett: ha valóban tehetséges művelői mutatják be alkotásaikat, az több egyszerű szórakoztatásnál, túllép a polgárpukkasztáson, a nyomdafestéket alig tűrő szavak nem öncélúak, komoly mondanivalót, életérzést, üzenetet közvetítenek. Három fiatal magyarországi költő: Simon Márton, Pion István és Csider István Zoltán mutatkozott be a sepsiszentgyörgyi közönségnek.
 
2013-07-10: Közélet - Farkas Réka:

Régiósításról fiataloknak

Vitaindító szándékkal tartott tanácskozást tegnap az Itthon, fiatalon mozgalom. Céljuk, hogy az ifjú szakemberek is véleményt alkothassanak a régiósítás, közigazgatási átszervezés ügyében – fogalmazott megnyitóbeszédében Grüman Róbert, a nemrég létrejött mozgalom egyik kezdemé­nyezője. Tájékoztató felszólalások hangzottak el, az előadók közigazgatási, politikai, gazdasági érveket sorakoztattak.