Nem elég, ha a pedagógus csak lexikális tudással bír, fontos, hogy birtokában legyen olyan módszereknek, amelyekkel az adott korosztályú gyermekeknek át tudja adni az ismereteket, ellenben ehhez nem elég elvégezni a pedagógiai főiskolát, folyamatosan lépést kell tartani a változó társadalom kihívásaival összhangban álló új gyakorlatokkal – állítják többen a kolozsvári Napsugár gyermeklap által szervezett, péntekig tartó sepsiilyefalvi szakmai továbbképző résztvevői közül.
Kerekes Laura aranyosgyéresi tanítónő rendszeresen vesz részt az akkreditált képzéseken, amelyek többsége szerinte „kevés gyakorlati tudást nyújt, de némelyikre a kreditpontok miatt kötelező elmenni, az olyan szakmai tábor ellenben, mint a Napsugár szakmai fórum, valós segítséget jelent a pedagógusoknak”. Az aranyosgyéresi tanító példaként felhozta a Várdai Gabriella kineziológus által tegnap ismertetett stresszoldó fogásokat, amelyek nagyon egyszerűek, segítségükkel néhány perc alatt oldható a gyermekek feszültsége a felmérők előtt vagy más helyzetekben. A pedagógus kiemelte Zsigmond Emese, a Napsugár főszerkesztője előadását a meséről, a kisgyermekeknek a magyarság megőrzése iránti érdeklődése felkeltéséről, és hangsúlyozta, a legjobb teljesítmény akkor érhető el, ha a pedagógus a szülőkkel együttműködik a gyermek érdekében.
A marosvásárhelyi Nagy-Árkosi Éva 2008-ban végezte a főiskolát, a Napsugár-fórumon hallottak számára újdonságként hatottak, holott szerinte ezeket a módszereket a főiskolán is kellene tanítani. A Háromszék érdeklődésére azt mondta, „azért nincsenek jó tankönyveink, és azért nem hasznos a legtöbb akkreditált képzés, mert nem azok állítják össze a tankönyveket és a tanfolyamok programját, anyagát, akik a gyermekek között tapasztaltak meg bizonyos dolgokat”. Egyre több a problémás családban nevelkedő problémás gyermek, erre a pedagógus nincs felkészülve – véli Nagy-Árkosi Éva, aki szerint „a főiskolán egy csomó mindent megtanítanak arról, hogy mit nem szabad tennie a pedagógusnak, de azt, hogy mit lehetne, csak a jelenlegi Napsugár-fórumhoz hasonló, alternatív képzéseken lehet megtudni.”