GlosszaNyári cirkusz

2013. július 12., péntek, Közélet

Ha nyár, akkor érettségi, ha érettségi, akkor cirkusz. Az idén sem maradt el. Bár idén jobb az átmenési arány, mert kevesebben jelentkeztek vizsgázni, és a tételek is könnyebbek voltak. Íme, a tanügy állandó reformálgatásának megvan az eredménye!

Nálunk az a jó, hogy mindennel a politikusok foglalkoznak, még az oktatással is. Innen származik az elnevezés, hogy oktatáspolitika. Néha azért történt  egy-egy olyan kezdeményezés, amely nem használt az elért eredményeknek.
Az sem tesz jót, ha vizsgák előtt kormányváltás történik, mert akkor hirtelen nehezebb vizsgatételek születnek, és ennek következtében gyengébb eredmények, bizonyítván az előző hatalom hozzá nem értését. Viszont ha már legalább egy év eltelt a kormányváltás után – mint most –, akkor könnyebb vizsgatételek keletkeznek, miként az idei vizsgákon is kiderült.
Az is javíthatna a helyzeten, ha sikerül olyan megvesztegetési rendszert kidolgozni, mint amilyent Bukarestben lepleztek le a Dimitrie Bolintineanu Líceumban. Tizenhat helyen próbálkoztak még hasonló módszerrel, és hat helyszínen nyomozás is indult ilyen ügyekben. Még nem minden politikus és iskola jött rá a kezdeményezés hatalmas horderejére, és az illetékesek sem értették meg, hogy az ilyen próbálkozásokat támogatni kellene, nem elfojtani, mivel ezek látványosan emelnék a tudás mért szintjét. (Nem a valóst!) A miniszterelnöknek nemcsak a gyerekek kihallgatását kellett volna leállítania, hanem a nyomozásokat is. Nem így történt, így a kihallgatási ceremóniának áldozata is volt, és a bűnba­kot – egy rendőrségi  szóvivőt – le is váltották, mert rosszul tájékoztatott. Kiderült, hogy helytelenül mondta: a gyere­keknek előállítási parancsot töltöttek ki, és azért akarják buszokkal kihallgatásra vinni. Azt kellett volna mondania, hogy tanulmányi kirándulásra mennek, és akkor a szülők nem tiltakoztak volna elszállításuk ellen, mert ha a gyerekek pénzt adtak, megérdemeltek volna bár egy buszos kirándulást.
Ha minden iskolában ilyen megvesztegetési eljárást dolgoznának ki, nem találnának annyi rendőrt, ügyészt, amennyi a tanulók kihallgatásával megbirkózna, és annyi autóbuszt az országban, amennyi  elszállításukhoz szükséges lenne. Ilyen drága akció ellen a Nemzetközi Valutaalap és azok után politikusaink is tiltakoznának, mert nem volna gazdaságilag kifizetődő.
Bukarestben az iskola igazgatónőjét letartóztatták, az aligazgatónőt leváltották, pedig ők csak jót akartak: jó eredményeket felmutatni! Nem is értem, miért kell ekkora botrányt kavarni a Bolintineanu-iskola esetéből. Ha minden sikeresen, csendben lezajlik, és általánosítják a módszert, kitűnő eredmények születnének, sőt, a tanügyiek alul­fizetettsége is részben megoldódna. Bukarestben a vizsgáztató bizottság elnöke 3000, alelnöke 2000 és tagjai 1000–1000 lejt kaptak volna honoráriumként. Volt eset, hogy pénzt találtak a vizsgáztató hölgyek melltartójában. Ezt, mint iskolai divatot szabadalmaztatni lehetne. A kisebb mellű nők így begyesebbnek néznének ki, és nem kellene szilikonbeültetést sem fizetniük, mégis kapósabbak lennének. Hogy a férfiak hol rejtették el a pénzt, arról nem szóltak a tudósítások, bár lehet, hogy a pénzzel ők még férfiasabbaknak néztek ki. A tanulók is jól járnának, mert ők viszont pótpiszkozatlapokat kapnának, kidolgozott tételekkel úgy, ahogy azt az említett alma materben is tervezték.
Az oktatás még jobb eredményeket produkálna, ha kombinálnák a kamerák leszerelését a könnyű tételekkel és a megvesztegetéssel. Nem kétséges, ebben az estben, ha matematikából feladnának egy olyan tételt, hogy kétszer kettő mennyi, mindenki megoldaná a feladványt. Hogy ki mekkora jegyet érdemel ezért, úgy döntenék el, hogy fi­gyelembe vennék, ki mennyit szán a tanügy finanszírozására – akarom mondani megvesztegetésre.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 90
szavazógép
2013-07-12: Közélet - Kisgyörgy Zoltán:

Mennyit nyom a latban? (Ásványvíz-kincsünk)

Nehéz egy csokorba szedni minden hivatalosan működő fürdőt, borvízpalackozó üzemet, mert a rendszerváltás óta – az igaz, hogy a pénz és az érdekek lovának hátán – több helyen tulajdonoscsere történt, eléggé csendben. Annyi bizonyos, hogy a fürdőztető-gyógykezelő központok kevésbé, de a palackozóüzemek majdnem mind 1990 után megjelent cégek kezében vannak, zömében olyanokéban, amelyek ráadásul nem is Háromszéken fizetik adójuk nagy részét. A vidék vállalkozói közössége – mondhatni – kiengedte kezéből az ásványvíz-palackozó ipart. Indokolt tehát körvonalaznunk írásunk címének időszerűségét.
 
2013-07-13: Közélet - Farkas Réka:

Nem engedünk az egységes Székelyföldből (Közvita Bálványoson Románia regionális felosztásáról)

„A mai találkozó után meggyőződésem, találunk egy olyan megoldást, amely minden fél számára kielégítő és a legkevesebb feszültség árán megvalósítható” – nyilatkozta tegnap Bálványoson Liviu Dragnea miniszterelnök-helyettes a Románia regionális átszervezéséről tartott közvitán.