Egy hét kevés idő ahhoz, hogy nagyon mélyen belemenjünk a dzsessz rejtelmeibe, hogy nagyon nagy magaslatokra jussunk, viszont elég ahhoz, hogy elhintsük a magot, utat mutassunk, irányt adjunk a résztvevőknek – véli Márkus Tibor neves magyarországi dzsessz-zongorista, egyetemi tanár, az egyhetes, hetedszer megtartott sepsiszentgyörgyi Dzsessz- és Improvizációs Tábor szakmai irányítója, aki ma este a tábor többi oktatójával együtt koncertezik a múzeumkertben.
Nem csak a résztvevők, hanem a tanárok között is akadnak visszatérők, többek között Márkus Tibor, Juhász Gábor, Jeszenszky György és Tóth Viktor is tanított már a sepsiszentgyörgyi dzsessztáborban, ezért látják a fejlődést azoknál a zenészeknél, akik korábban is részt vettek az egyhetes mesterkurzuson. Márkus Tibor lapunknak elmondta, gyakorlati és elméleti szinten is átvették az alapvető formákat, a dzsessz nyelvezetének alapismereteit éppúgy, mintha egy nyelvet tanítanának. „A zenét a nyelvhez hasonlítom, amit úgy tudunk elsajátítani, hogy megtanuljuk a nyelvtant, a mondattani szabályokat, gyarapítjuk szókincsünket, ez a zeneelmélet. Ha ennek birtokában vagyunk, képesek vagyunk saját gondolatainkat kifejezni. Mi eszközöket próbálunk a tábor résztvevőinek kezébe adni, amivel aztán el lehet indulni. Vannak új résztvevők, akik először jöttek a képzésre, ők is nagyon nagy energiával dolgoznak azon, hogy haladjanak, azok a hallgatók pedig, akik évek óta rendszeresen visszajárnak, egyik csodálatból a másikba ejtenek, látva, hogy mennyit fejlődtek egy év alatt. Egy részüknek sikerült annyira megadnunk az inspirációt, hogy életpályaként választották a muzsikálást, a régi táborlakók közül némelyek ma már nagyszerű zenészek. Éltes Áron például rendkívül jó szaxofonos lett, olyan színvonalon muzsikál, hogy bárhol megállná a helyét. Ebben a táborban külön színt képviselnek a helyi népzenész fiatalok, akik nagy improvizatív képességgel vannak megáldva, hiszen a népzenében is nagyon fontos az improvizáció, és az örömzenélések alkalmával azt tapasztalom, hogy olyan formákat hoznak, amelyekben benne vannak népzenei elemek is.”
Juhász Gábor gitártanár is úgy véli, nagyon sokat fejlődtek a visszatérő muzsikusok, „akik stílusos szólókat tudnak összeállítani, saját zenei ötleteik vannak, ami mögött ellenben megtalálhatóak a szabályok, amelyeket a közönség nem ismer fel, nem is ez a dolga, viszont, ha a zenészek betartják, jó lesz a közönségnek is”. Az egyhetes dzsessztábor holnap a résztvevők közös múzeumkerti koncertjével ér véget.