Székely KönyvtárKirály László: Válogatott versek

2013. július 13., szombat, Kultúra

Ott vagyunk egy majdnem új, akkor még csak pár éve épült panellakásban, a szülő­falumban, a nyolcvanas évek elején, ponto­sabban 1982 késő őszén. Kör­nyezetidegen épület a hegyaljai székely falu közepén, amely jócskán kirí a földszintes falusi házak közül.

De ez akkor nem számít, a szocialista falutervezés sem, mert – ahogy mondani szokás – jókedvűen pattog a tűz a csempekályhában (cserépkályhában), almát majszolunk, és a gyér fényben, egy motorbicikli akkumulátoráról beüzemelt aprócska villanyégő hal­ványsárgás fényénél Király László akkoriban megjelent kötetét, az Amikor pipacsok voltatok verseit olvasgatjuk, elemezzük, vitatkozunk róla vendéglátóimmal, a fiatal falusi tanár házaspárral. Nincsen villany, vagyis jó akkori szokás szerint éppen „el van véve”; Ceauşescu bácsi imigyen spórol a népén. Számomra akkor, tizenhét éves, érettségi előtt álló ifjúember számára vendéglátóim – mindketten az előző tanévben Kolozsváron frissen végzett tanárok – jelentették a „friss levegőt”, az erdélyi magyar centrumból hozott szellemet, az ózondús lélegzetvételt. Oda, abba a városba, az ottani egyetemre készülődtem magam is a következő év nyarán esedékes érettségi vizsga után.
Mi a nagy vers, arról volt szó akkor éppen, abban a félhomályos panelszobában, egy teljes sötétségbe borult falu sok-sok pislákoló, halvány fényecskéi közül az egyik mellett, a friss nyomdaszagú kötet fölé hajolva. Mi a nagy vers? Melyek az ismérvei? Kérdeztük ott egymástól, és bizonygattuk egymásnak az állításainkat, soroltuk az érveinket egy-egy kötetbeli darab kapcsán.
Aztán, alig pár órával később, a sötét, kivilágítatlan utcákon hazafelé bandukolva, és a sűrű sötétségben jobbra-balra s a lábam elé is ügyelve, hogy meg ne botoljak, el ne essem, azon gondolkodtam, hogy rendszeresen el­veszik a villanyt, sorba kell állni mindenért, kvótára, jegyre adják már az élelmiszert s a töb­bi, s a többi. És nagy naivan fel nem tudtam fogni, hogyan létezhet, hogy senki fel nem emeli a szavát sem ott a faluban, sem másutt ez ellen az immár tarthatatlan helyzet ellen. Még jó, hogy ifjúi forrófejűséggel nem ragadtattam akkor magam valamilyen meggondolatlanabb dologra. És közben – jól emlékszem – zúgtak bennem az este együtt olvasott verssorok, hogy ez itt egy „vérben ázó ország”, futottak a fejemben A Kővadászok Klubja sorai, s hogy: „Talán még annyit: ez itt nem vetés, / Ez az egyszerű, kedves lándzsaerdő. / Amikor még pipacsok voltatok, / Nem tudhattátok: ez a kor is eljő.” És tovább Az alvók című vers döbbenetes sorai ugyanígy: „És alusztok – és erre nincs bocsánat – / Ilona-szín, Anna-szín éveken át. / Zajlanak megkésett, helyi érdekű háborúk, / helyi érdekű győzőkkel, halottakkal. / Ilona-évek, Anna-esztendők után /a semmiről sem tudtunk nem érv ma már.” Meg a harmadik verskedvencem, Az almáskert passzusai is ugyaninnen: „Az almáskertbe nem megyünk! / Csalogathat a szajha nyár. // Az almáskert volt mindenünk. / Így hát mindenünk elveszett?” Így bandukoltam akkor hazafelé, Király László verseinek mankóiba kapaszkodva a sötétben, az október végi éjszakában, tulajdonképpen egy akkor eléggé homályosan látszó jelenben, egy bi­zonytalannak látszó jövő felé.
Hogy mi a nagy vers, persze, azt azóta sem tudom pontosan megfogalmazni. Csak érzem talán, megérzem, hogy amit elolvastam, az nagyon megfogott, megrendített, megszólított. Azt érzem olyankor, hogy végigborsózik tőle a hátam, hideg futkos rajtam a fejem búbjától a nagylábujjamig. De akkor mi ott, a gyér világítású panellakásban ebben a verseskötetben több nagy verset is találtunk. Mint ahogy azóta magam is a későbbi (meg a korábbi) Király-kötetekben.
Aztán Ilona-szín, Anna-szín évek kö­vetkeztek, Kolozsvárra kerültem, és olyan kivételes szerencsém volt, hogy éppen abban a szerkesztőségben, a Helikon című folyóiratnál dolgozhattam, ahol körülbelül másfél méterre volt az asztalom a Király Lászlóétól. Életem addigi legszebb időszakának tartom azt a pár esztendőt, amit Király és szer­kesztőtársai mellett tölthettem a Helikon Nagy-Szamos utcai redakciójában. Laci bá­csi akkor, a kilencvenes évek elején körülbelül annyi idős lehetett, mint amennyi jelenleg én vagyok.
És most, közel harminc évvel a falusi pa­nellakásos élmény után, miközben a Székely Könyvtár Király László-kötetét szerkesztgettem, állítottam, raktam össze, és elejétől végéig végigolvastam a Király-versek min­denikét, újra megszólaltak bennem a ked­venc Király László-versek, amelyeket három évtized alatt sem felejtettem el, és amelyek mindig előjönnek, valahányszor a helyzet, valamilyen helyzet azt megkívánja.
„Nagy költő az, akinek a sorai kirázhatatlanul benne maradnak az ember fülében, és minduntalan előbukkannak, valahányszor szükségünk van rájuk” – írja Spiró György az egyik tavalyi esszéjében, a Magtár című kötetben. És én hiszek neki. Mert én is így gondolom. És nem számít, hogy a „percnyi megmondók”, a mindenféle kánonok hatalmasai éppen hogyan vélekednek egy-egy mél­tatlanul „hallgatással sújtott” kortársunkról.

Megjelent a Székely Könyvtár sorozat újabb öt kötete:
    Hermányi Dienes József: Nagyenyedi Demokritus
    Tomcsa Sándor: Válogatott írások
    Tamási Áron: Ábel Amerikában
    Balázs Ferenc: Rög alatt
    Király László: Válogatott versek
A könyvek megvásárolhatók vagy megrendelhetők a Székelyföld szerkesztőségében a következő címen: 530170 Csíkszereda, Tudor Vladimirescu u. 5.
A kötetek egységára 35 lej, előfizetőknek 25 lej.
Előfizetési szándékát, kérjük, jelezze a 0040 266 311 775-ös telefonon
vagy a szekelyfold@hargitamegye.ro e-mail címen.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 54
szavazógép
2013-07-13: História - József Álmos:

Adalékok Sepsiszentgyörgy történetéhez (1944–48 között) - 2.

1944. október 16-án Brassóban a Magyar Dolgozók Pártja felvette a Magyar Népi Szövetség nevet, így e napot tekintik a szövetség megalakulása időpontjának. Rövidesen csatlakoztak hozzá a szovjet katonai megszállás alatt Észak-Erdélyben létesült demokratikus magyar egyesülések is.
2013-07-13: Kultúra - :

Király László: Cédula

1965 április 30-án éjjel a
következő egyének tartózkodtak
a Carpati utca 3. szám alatti
padlásszobában úgymint
Farkas Árpád elvtárs egyetemi halgato