Harmadszor került sor az Óriáspince-tetőn a Nemzeti Vágta erdélyi előcsatározására, a Székely Vágtára – mint ahogy megszoktuk már, kellő körítéssel, felvezetéssel. Na de erről az egész rendezvény tudósítója beszámol, én maradok magánál a vágtánál. A vágta korábbi rendezvényei sok port kavartak. Érthető, hiszen minden kezdés nehéz. A vágtáé is az.
Na de az előző rendezvények tanulságait levonva egy sor szabálymódosítást hozott a Nemzeti Vágta főrendezője a lovak korrekt és megkérdőjelezhetetlen beazonosítása terén, s ez a fontos. Ezekkel a módosításokkal valójában megnövelte a versenyzéshez választható lovak körét. Minden magyar „lovas” embernek lehetőséget biztosít ahhoz, hogy győzelmi eséllyel versenyre keljen, mérlegre tegye lova és saját maga képzettségét.
A harmadik Székely Vágtára harminc helység nevezett a Székelyföldről. Az első napon az előfutamokat rendezték meg, izgalmas vágták váltották egymást, lovak és versenyzők hatalmas igyekezetével. Tetszett a nézőközönségnek.
A rendezvényt színesebbé, látványosabbá tették a Kovászna, Hargita, Beszterce-Naszód megyéből érkezett fogatok (tévedésbe ne essünk, nem a térség legjobbjai, rendezés, szervezés terén tehát van még mit tenni, természetesen, ha magas szintre akarjuk emelni a Székely Vágta rendezvényének színvonalát), hogy bemutatószerű versenyt vívjanak. Tették is azt teljes odaadással és porfellegkavarással, hiszen homokkal borított pályán versenyeztek. A verseny dobogósai: egyes fogat: 1. Szász Csongor (Székelyudvarhely), 2. Benedek Lukács (Homoródfürdő), 3. ifj. Váncsa Jenő (Angyalos); kettes fogat: 1. Romfeld Zsolt (Gyergyószentmiklós), 2. Orosz László (Gyergyószentmiklós), 3. Szőcs Lehel (Újtusnád); négyes fogat: 1. Bartalis Attila (Csíkkarcfalva), 2. Romfeld Zsolt (Gyergyószentmiklós), 3. Bodó Zoltán (Angyalos).
A Székely Vágta második napján, a délben kezdődő középfutamokban tizenhat település lovasa indult négy csoportra osztva (minden csoportból a győztes jut tovább a döntőbe). Az I. csoport: Szotyor, Gidófalva, Csíkszentkirály, Kovászna, 2. csoport: Kézdivásárhely, Nyujtód, Csernáton, Esztelnek, 3. csoport: 1. Kilyén, Sepsiszentgyörgy, Csíkdelne, Maksa, 4. csoport: Csíkszereda, Sepsibükszád, Székelyudvarhely, Gyergyócsomafalva.
A középdöntő győztesei, első helyezettjei: a tavalyi győztes ló, Herceg nyergében a csíkszentkirályi André Mónika, a kézdivásárhelyi Bódi Albert (Imán nevű lován, egy arab telivér), a sepsiszentgyörgyi Bagoly Szabolcs (Alkony n. l., angol félvér) és a csíkszeredai Márton Gréta (Orszon n. l., szintén angol félvér). A döntő előtt jelentették be, hogy az orvosi bizottság nem engedi versenyezni Bagoly Szabolcs Alkony nevű lovát. Elkeseredésre nincs oka Szabolcsnak, mert mint rendező részt vehet a Nemzeti Vágtán. És a főrendező javaslatára a Székely Vágta első három helyezettje is ott lehet a magyarországi döntőn. Így aztán a döntő tétje a három érem, na meg a sportdicsőség. S ez nem kevés.
A három csíki és egy kézdi lovas döntője, tele izgalommal (André nyerge rosszul volt feltéve, ez pedig gondot okozott), így ért véget: 1. Márton Gréta, 2. Bódi Albert, 3. André Mónika. Gratulálunk!