Jótékonysági karaván Székföldjén

2013. július 18., csütörtök, Faluvilág

Szakorvosokból, rezidensekből és egyetemi hallgatókból álló népes csoport változtatta járóbeteg-rendelővé az árapataki Romulus Cioflec-iskola osztálytermeit, ahol közel egy hétig ingyenes vizsgálatokat végeztek. A szakemberek magukkal vitték a vizsgálatokhoz szükséges legfontosabb gépi felszerelést is. Az esemény nagy érdeklődést váltott ki Székföld-szerte, a helybeliek abban reménykednek, jövőben is eljönnek az orvosok.
 

  • Gyermekorvosnál                       Fotók: Duló Szilárd
    Gyermekorvosnál Fotók: Duló Szilárd
  • Sok a várakozó
    Sok a várakozó

Duló Szilárd iskolaigazgatónak oroszlánrész jutott a vizsgálatok lebonyolításában, így annak minden mozzanatát ismeri. Elmondta, hogy tulajdonképpen a hazai orvostanhallgatók szövetségének égisze alatt született a kezdeményezés, a bukaresti székhelyű OvidiuRo Szövetség javasolta, hogy Kovászna megyének éppen ebben a szögletében, ahol számos szegény sorsú család él, valóságos áldás lesz az egészség­ügyi karaván látogatása. Ez a szövetség kimondottan a falusi szegény sorsú családok segítését tűzte céljául. Az OvidiuRo működteti immár három éve a Minden gyerek járjon óvodába programot is, amely­be bevonta a karavánt azzal a céllal, hogy a szakcsoport felfedezhesse a kicsinyek lappangó betegségeit, tanácsot adhasson a szülőknek. A mozgalom az Együtt a vidékiek egészségéért tömörülés megalakulásával indult útra, orvostanhallgatók hozták létre, és a fővárosi Carol Davila Orvosi és Gyógyszerészeti Intézet hallgatóinak segélyszervezete, kimondottan az orvosi egye­temisták ötleteire épül.
Az idei program szerint Előpatak község (benne Árapatak, Erősd, Hete és a fürdőtelep) mellett a Brassó megyei Tatrang is hasonló esemény helyszíne volt. A gyógyító csoport csak az eléggé nehezen megközelíthető la­kóközösségeket keresi fel. Eddig Románia húsz településén raktak fészket, ezek közül a Duna-delta négy olyan telepén is, ahonnan nagyon nehéz eljutni a városi járóbeteg-gondozókhoz és fizetéses rendszerrel működő laboratóriumokhoz. A népes csoportban húsz végzős egyetemista és huszonöt önkéntes orvos dolgozik: gyerekgyógyászok, kardioló­gusok, nőgyógyászok, szem- és orr-fül-gégészek, s főleg annak volt nagy vonzereje a valóban gyenge pénzügyi helyzetben élő családok számára – helyi és környékbeli románoknak, magyaroknak és cigányoknak –, hogy elemzéseket is végeztek, cukor-, koleszterin-, vérzsírszintet mértek, EKG-készülék és echográf állt rendelkezésükre, a gyerekek számára a legszükségesebb parazitológiai vizsgálatokat is elvégezték. A hangulat és a fegyelem példás volt, miképpen az is, hogy az orvostanhallgatókhoz kapcsolódott a professzori és tanári kar egy része, ami szavatolta a vizsgálatok szakszerűségét. A karaván több alkalommal nagy mennyiségű és nagyon fontos gyógyszereket, antibiotikumokat is vitt Árapatakra, amelyeket ingyen adtak át a rászorulóknak, mi több, észrevételeiket írásban rögzítették, és eljuttatták a helybeli család­orvosoknak, hogy folytassák a feltárt betegségek kezelését. Az árapataki iskola előtt naponta százak vártak sorukra, ki-ki a maga panaszát készült elmondani. A végzős orvostanhallgatók arra vállalkoztak, hogy egész­ségügyi felvilágosító és betegségmegelőző tanácsokkal lássák el a hozzájuk fordulókat. Az akció valóban rászoruló célközönsége a hetei cigányság, ahol a legnagyobb a nyomor – a csoport két napig ebben az elzárt faluban végezte humanitárius munkáját. Az akció partnerei-szponzorai között találjuk a Carol Davila-intézetet, a Romániai Orvosi Kamarát, a Romániai Falvak  Országos Egyesületét, a Colentina klinikai kórházat, a TEVA Phar­maceutical Industries, a Roche hazai leányvállalatát, az Intro Design, a GlaxoSmithKline, a Rompetrol és a Tehnoindustrial céget. A karaván jól teljesített: a megvizsgált sze­mélyek száma meghaladta a 700-at. Az or­vosok reggeltől estig végezték munkájukat, a súlyos panaszokkal küszködőket szakorvosi gárda látta el és irányította további keze­lésekre.
– Nyolc osztálytermet rendeztünk be itt, Árapatakon – tájékoztatott Duló Szilárd igazgató. – A vizsgálatokhoz szükséges ágya­kat Előpatakról, a disztrófiás betegek volt kórházától hoztuk, matracokat már nem kaptunk ott, ellopták! Külön te-remben vizsgálták a nőket, a férfiakat és a gyerekeket, s más teremben működtek a gépi berendezések. S mert a két modern echográf értéke 20–20 ezer euró, olyan helyre kellett szállíttatnunk, ahol éjjeliőr-szolgálat működik. Az is gond volt, miként tudjuk beren­dezni a hetei iskola négy osztálytermét és meg­őrizni az ottani javakat. A komolyabb betegeket Hetéből szekérrel leszállíttattuk Árapatakra, itt részesültek szakvizsgálatban. Reggeliben sokszor már száz személy várakozott az iskola előtt, s a jelentkezők száma naponta a kétszázat is elérte. Sor­számokat kellett kiosztani, a főbejáraton érkeztek és a hátsó ajtón távoztak. Előnyben részesültek a terhes nők és a kiskorú terhe­sek. A sepsiszentgyörgyi Constantin Brâncuşi Líceum a szálláshellyel és fizetés ellenében reggelivel, vacsorával segítette a karaván tagjait. Az ebédet a polgármesteri hivatalban fo­gyasztották el. A helyi adományokból, nyers­anyagokból, támogatóktól és a polgármes­te­ri hivataltól kapott javakból-összegekből vásároltak és főztek az árapataki gazdasszo­nyok, és a polgármesteri hivatal kistermében tálaltak. Előpatak községben a szegény sorsú tanulók egyébként különleges segélyben is részesülnek. Az Euro200 projekt alapjaiból már tavalytól 200 eurós értékjegyeket kap­nak a rászoruló gyerekek, amelyeket számítógépekre, alkatrészekre válthatnak be a szülők a szaküzletekben. Tavaly negyven, ebben az év­ben hetven gyermek részesül ilyen segélyben. Mi felterjesztjük a névsort, s a tan­fel­ügye­lőségen keresztül kapjuk meg az értékjegye­ket. Szerintem nagy dolog, hogy annyi szegény sorsú tanuló hajlékába eljut a számítógép.
Az árapataki karavántörténet számomra kissé különleges és némileg érthetetlen üzenetet is hordoz: ha a fővárosi rezidensek, szakorvosok, egyetemi professzorok ilyen hasznos önkéntes jótékonysági akcióra tudnak vállalkozni, mert erre kötelezi őket az orvosi eskü, miért nem munkál ugyanilyen kötelességtudat azon marosvásárhelyi egyetemi tanárok, orvos előadók és vezetők lelkében, akiknek nem szabadna gondot okoznia, ha egy ma­réknyi orvostanhallgató saját anyanyelvén akarja megtanulni-megérteni az egyáltalán nem könnyű életmenő szakmát?

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 9
szavazógép
2013-07-17: Világfigyelő - Farcádi Botond:

Röviden

Izrael megsértődött az EU-ra
Izrael nem fogad el külföldi diktátumokat határai ügyé­ben – jelentette ki Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő tegnap, miután nyilvánosságra került az Európai Unió új irányelve, amely megtiltja az együttműködést a megszállt területeken élő izraeliekkel. Netanjahu bírálta az EU-t, mondván: inkább a térség más, valamivel sürgősebb gondjára kellene összpontosítania, például a szíriai polgárháborúra vagy Irán versenyfutására a nukleáris fegyver megszerzéséért.
2013-07-18: Faluvilág - Kisgyörgy Zoltán:

Falusi szálláshely Sepsikőröspatakon (Vendégforgalom válság idején)

A tornácot borszőlő indái árnyékolják be, sehonnan nem hiányoznak a mifelénk honos udvari virágok, azok királynője, a muskátli.