Hitelben élünk

2013. július 18., csütörtök, Máról holnapra

Magyarország szabadulni akar a Valutaalaptól, a nemzetközi pénzintézet gyámkodó, mégis terhes ellenőrzésétől, már azt is bejelentették: bezárják budapesti irodájukat.

Eközben Románia foggal-körömmel ragaszkodik egy újabb ötmilliárd eurós készenléti hitelszerződéshez, bár folyamatosan arról szól a kormánykommunikáció, hogy egyéves regnálásuk alatt  „szép sikereket értek el”. Christine Lagarde Romániába látogató IMF-vezérigazgatónak – aki tárgyalt mind az együttélésre kényszerített miniszterelnökkel, mind az államfővel – nagyon jól jött, hogy bár nincs vita köztük a pénz szük­ségességéről, nem restellik még külföldiek előtt is egymást befeketíteni. Ponta – szokásához híven – kormánya vélt eredményeiről, a kétpólusú hatalom nehézségeiről regélt, Traian Băsescu pedig ezt az alkalmat sem mulasztotta el, hogy kifejtse: valamelyes makrogazdasági stabilitást elért ugyan a kormány, de populizmusra való hajlama miatt ez bármikor megbicsakolhat. Lagarde természetesen kapva kapott a kérésen – elvégre a Nemzetközi Valutaalap is bank, mely a hiteléből él, igaz, szigorú feltételeivel igába hajtja a rászoruló országokat –, s azonnal tudatta: örömmel segítenek Romániának. Elismerte, hogy a korábbi kölcsön következ­ményeit a lakosság nagyon megsínylette, de vigasztalt: eljött az ideje, hogy a haszonból az istenadta nép is részesüljön. Talán 2150-ben, mikor az újabb kutatások szerint utoléri a  művelt Nyugatot? Bár már most tudni: az energiapiac várható liberalizálása sokba kerül majd nekünk, s a beígért egész­ségügyi reform is bizonyára fájdalmasan érinti az elszegényedett lakosságot. Ráadásul a privatizáció folytatásának ígéretében sincs semmi biztató, Romániában alig tartanak számon sikeresnek mondható magánosítást, ezért sokan nem értik, miért kell például a legolcsóbb energiaforrást, a vízi erőműveket eladni, vagy tőzsdére bocsátani az atomerőmű 25 százalékát. Csak azt sejtjük, olyan gazdasági érdekek mozgathatják a hazai privatizálást, melyet sem a Ponta-kormány, sem Traian Băsescu nem tud vagy nem is akar megfékezni. Most minden eladó, hogy holnap mi lesz, azzal nem törődnek. Ezért érzik úgy a román gazdasági szakértők, hogy Románia a modern kori gyarmatosítás áldozatává vált.
Rossz nyelvek szerint az IMF-nek nagyon fontos az újabb hitelszerződés, hisz a görögországi – általuk is elismert – elhibázott válságkezelés után sikerre vágynak. Az itthoniaknak meg azért kell, mert minden kirobbanó botrány vagy elégedetlenség okát az IMF szigorára lehet hárítani.
Az sem baj, hogy ezzel elismerikforma, külső vezérlő erőre szorulnak, mely eligazítja őket a gazdasági gondok útvesztőiben.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1255
szavazógép
2013-07-18: Apróhirdetések - :

Apróhirdetés

Kínál-lakás
A Szemerja negyedben, az Ifjúsági sétányon ötödik emeleti háromszobás tömbházlakás eladó. Alkudható. Telefon: 0771 249 911, 0367 405 745.
4267964
2013-07-18: Közélet - Iochom István:

Se út, se híd, se kártérítés

Az Ozsdolán áthaladó, Kézdisárfalvát Foksánnyal összekötő 118 kilométeres D2 műút megépítéséhez Kézdisárfalván és Ozsdolán a közbirtokosságtól, illetve magánszemélyektől jelentős területeket sajátítottak ki kormányrendelettel, de a Láros Erdő- és Legelő­tulajdonosok  Egyesületének egy vasat sem fizettek. Az utat ráadásul be sem fejezték, a megyehatár és Ozsdola között öt kilométerre nem került aszfalt, a község határában pedig a betonhíd sem készült el – hogy a falutábla és az első házak közötti, már-már járhatatlan utat ne is említsük.