Hódmezővásárhelyiek háromszéki portyán 2.Nagyajtai templom- és emlékműnézőben

2008. január 17., csütörtök, Riport

Áldott természete és tehetsége van a nagyajtai unitárius lelkésznek, Fekete Leventének, aki ízes, népi és táji gyökérzetű szófűzésével, bő humorával és enciklopédikus település- és vallástörténeti tudásával képes megnevettetni és megbabonázni a látogatókat.

Így történt és ez történt akkor is, amikor az Erdélyben barangoló huszonöt hódmezővásárhelyi önkormányzati tisztségviselő Kriza János szülőfalujába látogatott.

Persze, ,,könnyű dolga" van annak, aki ilyen fantasztikusan gazdag múltú községben teljesít szolgálatot. Könnyű beszélnie azért is, mert beszéd közben kézügyben vannak azok a művelődéstörténeti alkotások, amelyek létrejötte valamiképp hozzá is kötődik, mert vagy ő az ötletgazda, vagy ő (is) bábáskodik az emlékjelek, emlékkiállítások létrehozásánál vagy a templom díszbe öltöztetésénél.

Egy nagy múltú falu lelkésze

Az unitárius egyház kommunizmusban bebörtönzött áldozatainak emlékműve

Fekete Levente tiszteletes úr előbb Az unitárius egyház kommunizmusban bebörtönzött áldozatainak emlékműve előtt állítja le a hódmezővásárhelyi menetet. Az emlékmű adatai döbbenetesek, teológiai tanárok, lelkészek hosszú sora megtölti a fémtáblát, ha valaki összesíti a börtönös ítéletként kiszabott esztendőket, a szám nagysága láttán azt hinné, hogy hallucinál. Különleges maga az emlékmű is, amely több mint másfél száz éves tölgyfából készült. A tiszteletes úr ennek évgyűrűiben is jelképiséget lát, ez a cserefa már 1848-ban, a szabadságharc idején is állt és élt, s képzeletben összeköti ezt a harcot azokkal az időkkel, amikor ugyancsak a szabadságért, az egyenlőségért, a magyarságért kellett kiállni, és börtönt is viselni érte. Az emlékjel rusztikus faragású, oldallapjai a lehántolt cserefa természetes szépségét őrzik. A hely jellegét és szellemét jeleníti meg az a több tonnás mészkőtömb is, amelyet, azt hiszem, valahonnét a Vargyas völgyéből, de mindenképp a Persányi-hegység karsztos kőrengetegéből emeltek ki és hoztak Nagyajtára.

Kopjafakörönd a templomvár előtt

Egy lépcsőzettel fennebb tizenegy kopjafából álló körönd a Nagyajtáról származó s az 50. születésnapra hazalátogató vagy a szülőfaluban élők találkozóinak állít emléket. Ez a hagyomány viszonylag friss keletű. Még azokban az években honosodott meg az 50 évesek találkozójaként, amikor a kommunista diktatúra tiltott mindenféle összejövetelt. De ezt a típust, amely az azonos születési év és bölcsőhely kapcsán iskolai végzettségre való tekintet nélkül hazaszólítja az egyívásúakat, lévén az osztálytalálkozóknál is demokratikusabb alapozású, hisz ilyenkor együtt lehet a juhászbojtár és az akadémikus, ezt az így kitalált találkozótípust nem lehetett betiltani. Előbb a külföldön élők egy része nem is jöhetett haza, viszont a diktatúra kimúlása után szabadabb levegőt szippantva érkezhettek haza a falu szülöttei.

A nagyajtai tizenegy kopja a szokás hagyománnyá emelkedését, s az erdővidéki faragászati hagyományokat is példázza, szépségét érvényesíti, s a tipikusan székely faragóművészetnek újabb és újabb híveket szerez.

A nagyajtaiak a magyar őstörténethez is visszanyúlnak. A templomvár kőfalai alatt a hét vezér emlékére állítottak kőbe faragott emléket.

Mindhárom alkotás kapcsán azt is elmondhatjuk, hogy a tiszteletes úr, a hitközség és a község a műkedvelő szobrászatot és faragászatot is felkarolja. Emlékjeleiket művészkedő emberek készítik.

A nagyajtai templomerőd maga is egy csoda. Sajnos, romos állapotban lévő csoda. Fekete tiszteletes úr a templomvár szépségeit, szerkezetét és védelmi szerepét, a hozzá kötődő mondákat és legendákat valóságos megjelenítéssel adja elő. A várfal az egykori élet kőbe rakott, fába ácsolt olvasókönyve is. Nyelvi leleménnyel, a népi és a magas igényű szakterminológia zseniális egyesítésével, derűt keltően fogalmaz. Beszédéből teljességgel hiányzik minden műviség és mesterkéltség, örülhet, aki témakezelését, művelődéstörténeti, vallástörténeti kiruccanásait hallgatja.

Persze, mondtam: ,,könnyű" annak, akinek ilyen múltú és jelenű község és közösség, településtörténet „áll a rendelkezésére".

Nagyajta valamikor Miklósvár-szék székhelye is volt. (Miklósvár-szék a patinás nevű, s az Árpád-korban is fontos szerepet vállaló Kálnokyak jóvoltából érdemelte ki a szék nevét.) Nagyajta volt Miklósvár járás központja is. Fontos útkereszteződés őrhelye, most is itt lehet Apáca irányába átkelni az Olt folyón, volt járásbírósági székhely, szolgabíró is székelt a községben, jeles vásároshely hírében is állt.

Önvédelmi szerepét a várfalon kívül az is jelzi, hogy a templom falán is lőrések vannak. Fekete tiszteletes úr azt is érzékelteti, hogy a templomerőd belsejében, a várfalakhoz kapcsolva a falu éléstárának szerepét is betöltötte. Itt tartották a gabonát, a szalonnát, egyéb élelmet és értékeket. Sajnos, ezt a faépítményt a 19. század végén a tűzveszély miatt lebontották. Az építkezés és az épület funkciói erős szász hatásra utalnak, amelyet a templomfal lőrései, s a gabona- és élelemtárolás is közvetít számunkra.

A templombelső, az egy külön csoda, históriai gyöngyszem. Természetesen, a nagy múlt nagy elhasználtsággal is jár. Vajha lesz-e valaha annyi pénz, hogy ezt az egykor annyira módos községet templomrestaurálási pályára állítsa?

Szóljunk először a kőből faragott szószékről, amely egész Erdély egyik híressége. A Templom padlózata alatti sírkamrában nyugszik Donáth György és családja, aki a reneszánsz virágmotívumokkal faragott kőszószéket készíttette. A templom díszei azok a bútordarabok, amelyeket idős Sütő Béla, a vargyasi bútorfestés kiemelkedő tehetségű népművésze faragott, s aki a rá jellemző módon, ajándékként két festett kontyos székkel is megajándékozta a nagyajtai unitárius gyülekezet templomát.

A nagyajtai templom bejáratánál található a Kriza János Emlékház. Fekete Levente Kriza-bemutatója szimpatikus lokálpatriotizmussal fűtött beszédfutam, a Kriza-pályarajz azért is emlékezetes, mert képes elképzeltetni annak a pályának az ívét, amelyet a sokgyermekes család mesebeli fiaként ez az unitárius vallású, talentumos ember a püspöki méltóságig és a Magyar Tudományos Akadémia tagságáig megtesz. A viszonylag gazdag Kriza-gyűjtemény Jecza Péter főtéri Kriza-szobra mellett méltó emléket állít a magyar folklorisztika máig ható művelőjének. Meglepetésszámba megy, amikor Kriza egyik kevésbé ismert versét elmondva Fekete tiszteletes úr arra utal, hogy a Petőfi Sándort megelőző időben milyen remek ,,Petőfi-verssel" ajándékozott meg bennünket a Vadrózsák szerzője, az a művelődéstörténeti kiválóság, akiről a tankönyvekben legfeljebb annyi szerepel, hogy népköltészetet gyűjtött, és Nagyajtán született.

Véczer — Tornay Endre ’48-as emlékműve

Az utolsó erdővidéki állomás, ahol a hódmezővásárhelyi kisbuszokból, személygépkocsikból álló karaván Sepsiszentgyörgyre utazás előtt felsorakozott, az 1848-as véczeri emlékmű volt. A vendégeknek szólni az emlékmű történetéről azért is tanulságos, mert alkotója, Tornay Endre tulajdonképpen ezzel alapozta meg szobrászkarrierjét, amelyet a háromszéki Árkoson Féder Zoltán jóvoltából az agronómusháznál kezdett, ahol szállást, kosztot, farönköket és kőtömböket kapott, s ezeket fizetéses állás nélkül, ingyen faragta, véste szoborrá, s közülük egy borszéki darázskőből — travertinó — faragott térplasztikát azért távolítottak el, mert hatévi ingyenmunka után magyarországi feleséghez költözött, ahol a honi nagyböjt után állást, megrendeléseket kapott. A történetet több ízben is megírtam, mert nem mindennapi, hogy valaki jó nevű nagyváradi művészeti iskolai állást hagyjon ott azért, mert abban az időben ,,tetszett neki", ami Háromszéken a képzőművészeti világban történik.

A hódmezővásárhelyiek számára ismeretlen ez a téma, s így el lehetett kerülni azokat a megjegyzéseket, amelyek itthon néha szembecsapják az embert, mint az erdei ösvényben az elöl járó által szándékosan vagy anélkül elengedett vessző.

A véczeri megálló után a vendégek Sepsiszentgyörgyre utaztak, ahol a Sugás vendéglő jellegzetes estebédjét fogyasztották: ciberelevest és többek között ,,székely tarisznyát".

Azért is esett erre a vendéglőre a választás, mert anno dacumál, a 70-es és a 80-as években ez a hely volt az, ahol egy asztaltársaságnak azokat a témákat, amelyek ezen a székföldi-erdővidéki úton szóba kerültek, az itteni törzsasztalnál sikerült kibeszélnie, s a hódmezővásárhelyi barangolás hangulatához az a környezet is hozzátartozott.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 709
szavazógép
2008-01-17: Család - Pásztori Tibor Endre:

Maradványtünetek

Közép-Frankföldön a Heilsbronn székesegyházban áll egy Mária-oltár, amely képi megjelenítésével Istennek a történelmet irányító munkáját ábrázolja.
2008-01-17: Világfigyelő - x:

Vita Tőkés László európai parlamenti helyzetéről

Méltatlan, ami Tőkés Lászlóval történik az Európai Parlamentben ― állapította meg Tabajdi Csaba, az MSZP európai parlamenti (EP) delegációjának vezetője.