Pár beszéd vagy párbeszéd?

2013. július 24., szerda, Máról holnapra
Farkas Réka

Mi, magyarok úgy vagyunk a párbeszéddel is, mint sok egyébbel: igény volna rá, de valahogy sehogy sem jön össze. Politikusaink – mert bárhogy forgatjuk, e feladat rájuk hárulna – képtelenek egy asztalhoz ülni. S bár évek óta hangoztatjuk szükségességét, mai napig csak tervek szintjén hallani arról, hogy meg kellene próbálni elmagyarázni a románságnak, mit is akarunk tulajdonképpen, mit jelentene számukra az autonómia.

Sok és sokféle párbeszédre volna szükség, rendeznivalónk akad bőven, ennek dacára mintha egyre szűkülnének a lehetőségek. Tusványos egykoron a párbeszéd helyszíne volt, jeles román véleményformálók tisztelték meg jelenlétükkel, s nagy tervek, elképzelések születhettek, éppen azért, mert egy asztalhoz ültek különböző álláspontok képviselői, a könnyedebb, rövidnadrágos környezet pedig lehetőséget nyújtott a kibeszélésre. Aztán évről évre kevesebb román politikus tartotta fontosnak az ilyen típusú közeledést, Traian Băsescu kampányban még megfordult itt, de ma már számára sincs tétje az ilyen jellegű szereplésnek, maradtak nagyon kevesen, többnyire olyanok, akik értenek bennünket, s nem tekintik ördögtől valónak követeléseinket. Pár évvel ezelőtt még nem derogált az RMDSZ vezetőinek részt venni Tusványoson, s volt idő, amikor itt végre hajlandó volt a közös sze­replésre Markó Béla és Tőkés László. Az RMDSZ, ha itt nem lehetett főszereplő, kitalálta saját táborát, ott tágítják az amúgy is hozzájuk közel álló ifjak agyát, Tusványosra legfeljebb egy-két másodvonalbeli politikusuk megy el kitartóan, s néhányan látványosan megjelennek Orbán Viktor előadásán. S las­san elmaradoztak az MPP-sek is, többségük inkább az EMI-tábort választja.
Párhuzamos nyári egyetemek, párhuzamosan szervezett tüntetések, egymás ócsárlása és sok-sok mellébeszélés, egymás mellett elbeszélés jellemzi napjainkat. Pedig minden eddiginél nagyobb szükség lenne a már unalomig ismételt összefogásra, hisz Székelyföld szétdarabolásának, a magyarság szétcincálásának veszélye Damoklesz kardjaként lebeg a fejünk fölött, és a veszélyt elhárítani, valós, fontos cél­jainkat elérni csak közösen lehetünk képesek.
Tíz évvel ezelőtt a Tusványosi szabad­egyetem címe az volt: Együtt vagy külön utakon?, 2005-ben pedig egy másik kérdés: Össze­tartozunk?. 2011-ben azt hirdették: Összenő, ami összetartozik, idén pedig ismét derűlátó a jelszó: A mi időnk. Talán a hét végére körvonalazódik, ki az a mi, akinek végre itt az ideje: egy párt csupán vagy a magyar nemzet? S az is, sikerül-e kimenekíteni Tus­ványost az egyoldalúság csapdájából, felnő-e újra ahhoz a feladathoz, amelyre a sokak által bálványosi folyamatnak nevezett múlt kötelezné, vagy nem lesz egyéb, csak egy jó kis vakációs program sok-sok bulival.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1263
szavazógép
2013-07-23: Elhalálozás - :

Elhalálozás

Mély fájdalommal tudat­juk, hogy a szeretett édes­anya, nagymama, rokon,
özv. dr. BARRA KÁROLYNÉ CSOBOTH ERZSÉBET
nyugalmazott tanítónő
életének 86. évében rövid, türelemmel viselt szenvedés után visszaadta lelkét Terem­tőjének.
Drága halottunk földi maradványait 2013. július 23-án 16 órától helyezzük örök nyugalomra a sepsi­szentgyörgyi közös temető ravatalozójából.
Részvétfogadás a szertartás előtt egy órával.
A gyászoló család
2541//b
2013-07-24: Közélet - Fekete Réka:

Aki házat épít, jövőt épít

Nagyon komoly gondot jelent Magyarország és Románia számára, hogy a legkiválóbb koponyáink elmennek; rendkívül komoly agyelszívásnak vagyunk az elszenvedői az elmúlt években – indokolta tegnap a sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház kertjében építendő szolgálati lakások alapkőletétele alkalmával Németh Zsolt, Magyaror­szág külügyminisztériumának államtitkára, hogy a magyar kormány miért támogat minden olyan cselekvést, ami az orvosok itthon tartását célozza.