Nagyon komoly gondot jelent Magyarország és Románia számára, hogy a legkiválóbb koponyáink elmennek; rendkívül komoly agyelszívásnak vagyunk az elszenvedői az elmúlt években – indokolta tegnap a sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház kertjében építendő szolgálati lakások alapkőletétele alkalmával Németh Zsolt, Magyarország külügyminisztériumának államtitkára, hogy a magyar kormány miért támogat minden olyan cselekvést, ami az orvosok itthon tartását célozza.
A megyei kórház kertjében 3000 négyzetméteres területen épül fel a három kétszobás és három egyszobás, 540 négyzetméter összfelületű lakáskomplexum, amelyet bérmentesen vehetnek igénybe orvosok legtöbb kétszer kétéves időszakra. A telket a kórház és az intézményt fenntartó megyei tanács biztosítja, a közművesítést a helyi és a megyei önkormányzat finanszírozza, az építés költségeit a marosvásárhelyi Studium Alapítvány állja, amelynek szolgálatilakás-építési programját a magyar kormány támogatja.
A tegnapi alapkőletétel alkalmával Tamás Sándor, a megyei tanács elnöke hangsúlyozta: „Az elmúlt huszonhárom évben védekeztünk, tiltakoztunk, de építeni, kezdeményezni is kell.” Németh Zsolt a hegymászók csúcstámadásához hasonlította az orvosi lakások építését, szerinte a sok előkészítő munka után most értek az alaptáborba, és hangsúlyozta: ebben a törekvésben „a megyével és a várossal közösséget és szolidaritást vállal a magyar kormány”.
„Aki házat épít, a jövőt építi” – mondta köszöntőjében Répás Zsuzsanna nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár, aki szerint „nagyon sokszor ránk sütik, magyarokra, a széthúzás bélyegét, és ennek bizony nagyon sokszor van alapja, ellenben azt látjuk, hogy amikor baj van, amikor tényleg szükség van, és amikor egy közös célt ki tudunk tűzni, akkor képesek vagyunk az összefogásra, és képesek vagyunk arra, hogy együtt cselekedjünk. Ilyen összefogásra nekünk, magyaroknak mindig nagy szükségünk van, hiszen ezzel erőt tudunk mutatni. Azt üzenjük a többségnek és a hatalomnak, azoknak, akik megkérdőjelezik a jogainkat, hogy nem tágítunk. Hiába akarják elsorvasztani a magyar orvosképzést, és hiába akarják megfélemlíteni a közösségeinket, nem hátrálunk meg, hanem építkezünk. Az otthont és a jövőt építjük.” Majd folytatta: „A magyar kormány eltökélt szándéka, hogy minden rendelkezésére álló eszköz segítségével előremozdítja a magyar orvosképzés ügyét. Ettől nem fogunk tágítani. Számíthat ránk ebben a MOGYE teljes tanári közössége, és számíthat ránk a Studium Alapítvány, amely támogatja ezt az ügyet.”
Vass Levente, a Studium Alapítvány kuratóriumának alelnöke szintén az elvándorlás, pályaelhagyás veszélyeire hívta fel a figyelmet, és rendre szólította azoknak a civil szervezeteknek, intézményeknek, támogatóknak egy-egy képviselőjét, akik eddig az ügy mellé álltak, s most egy-egy kockakövet (amit Marosvásárhely utcáiról szedtek fel) helyeztek el a majdani alap előkészített vonalában. A jelenlevőket és a létesítmény hamarosan kezdődő munkálatait Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke áldotta meg, aki hangsúlyozta: amit most a kórházkertben tesznek, annak érdekében történik, hogy anyanyelvünkön tudjuk elmondani orvosainknak, mi fáj, mitől szenvedünk.