Bűnvádi eljárás indul nyolc miniszter ellen

2008. január 17., csütörtök, Közélet

Traian Băsescu államfő tegnap jóváhagyta a bűnvádi eljárás beindítását nyolc volt és jelenlegi miniszter ellen, akik korrupciógyanús ügyekbe keveredtek.

Az érintettek közül már csak Paul Păcuraru munkaügyi miniszter tagja a jelenlegi kabinetnek. A listán szerepel Nagy Zsolt volt RMDSZ-es informatikai és távközlési miniszter is. Ugyancsak bűnvádi eljárást indítanak Adrian Năstase volt kormányfő, valamint Miron Mitrea volt szállításügyi miniszter ellen. Mindketten a Szociáldemokrata Párt tagjai. Păcuraru mellett további két liberális politikus, Tudor Chiuariu volt igazságügyi és Decebal Traian Remeş volt mezőgazdasági tárcavezető ellen indul eljárás. A döntés a Konzervatív Párt egy politikusát érinti: Codruţ Şereş volt gazdasági minisztert. Szerepel még a listán Victor Babiuc volt védelmi miniszter, aki korábban a Demokrata Párt tagja volt.

Az alkotmánybíróság novemberben döntötte el: az államfő egymaga jóváhagyhatja a kormánytagok elleni bűnvádi eljárás beindítását anélkül, hogy konzultálna egy erre hivatott bizottsággal, amint az korábban történt. A bűnvádi eljárás beindítását az érintett személyek ellen a főügyészség, illetve a korrupcióellenes ügyosztály kérte — áll az államfői hivatal közlemé­nyében.

Az államfő döntése nem maradt visszhang nélkül: a parlamenti pártok többsége — a Demokrata Liberális Pártot leszámítva — hevesen bírálta azt. Markó Béla RMDSZ-elnök leszögezte: ,,Az államelnöknek alkotmányos joga, hogy az ügyészség felkérésére igent mondjon egyik vagy másik jelenlegi vagy volt miniszter elleni bűnvádi eljárásra, vagy hogy visszautasítsa ezt. Viszont az, hogy ő ezt úgymond »csomagban« teszi, nyolc jelenlegi és volt miniszter esetében, szerintem nem véletlen: ezáltal is megvetését fejezi ki a miniszteri tisztség és általában a kormány intézményével szemben".

Nem kevésbé vehemens Mircea Geoană szociáldemokrata pártvezér reakciója, aki szerint az államfő a vele szemben álló parlamenti pártokkal háborúzik, az igazságszolgáltatási szerveket pedig fegyverként használja a politikai harcban. Paul Păcuraru liberális munkaügyi miniszter ártatlanságát hangsúlyozta, és a közelgő választások miatt kirobbantott polikai háborúval magyarázta az államfő döntését. Ugyancsak a választási évre hivatkozott Codruţ Şereş konzervatív politikus. Emil Boc, a Demokrata Liberális Párt vezetője szerint azonban az államfő döntése egyszerű formalitás, hiszen csak jóváhagyta az ügyészség kérelmét. A kormányfő egyelőre nem kívánta kommentálni a döntést.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 715
szavazógép
2008-01-17: Világfigyelő - Szekeres Attila:

Röviden

Mladicék kézre kerítése a cél
A még körözött négy vádlott kézre kerítését nevezte legfőbb prioritásának tegnap a volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnöket vizsgáló Nemzetközi Törvényszék új főügyésze, ugyanakkor azt is megerősítette, hogy Hágában egyelőre nem készül új jelentés arról, milyen Belgrád együttműködése az ENSZ-testülettel.
2008-01-17: Közélet - Czompó János:

Tízéves a sepsiszentgyörgyi Babeş—Bolyai

Az egyetem épülő székháza
1997 október elsején megkezdte működését a kolozsvári Babeş―Bolyai Tudományegyetem sepsiszentgyörgyi főiskolai tagozata. Ez nagy esemény volt a megyeszékhely életében, ugyanis ötven háromszéki diák már itt folytathatta felsőfokú tanulmányait, nem kellett más egyetemi központba mennie.