TusványosKurucok, labancok, nemzetpolitika

2013. július 27., szombat, Közélet

Hogy néhány napra számunkra valóban Tusványos a világ közepe, azt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a Lőrincz Csaba sátorban ülők a Kárpát-medence legkülönbözőbb országaiban élő magyarság jelenlegi helyzetéről is hiteles képet kaphatnak.

  • Brenzovics László, Borboly Csaba, Jakab Sándor, Répás Zsuzsanna, Pásztor István, Horváth Ferenc,Toró T. Tibor és Berényi József                         Albert Levente felvétele
    Brenzovics László, Borboly Csaba, Jakab Sándor, Répás Zsuzsanna, Pásztor István, Horváth Ferenc,Toró T. Tibor és Berényi József Albert Levente felvétele

Az Idő van! Nem­zet­politika 2013-ban című tegnapi előadáson Felvidék, Vajdaság, Kárpátalja, Horvátország, Szlovénia és Erdély magyar szervezeteinek vezetői számoltak be a legkülönfélébb gondokról, amelyekkel a magyar közösség szembesül – azzal a kimondott céllal, hogy tanuljunk egymástól, ne essünk abba a csapdába, amelyet egy más országban élő közösség már megszenvedett, és hogy együtt döntsünk nemzetpolitikai kérdésekben.
A Répás Zsuzsanna, a budapesti kormány nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkára által moderált beszélgetésen elsőként Borboly Csaba csíki területi RMDSZ-elnökként szólalt fel. Az elmúlt időszakban a nemzetpolitika kapott valamiféle magasztos töltetet, mintha csak a nagyok foglalkozhatnának azzal, pedig mindenkire tartozik, le kellene hozni azt az emberek szintjére. Az RMDSZ-es politikus szerint bizonyos helyekről a politikának ki kell vonulnia, nagyobb szerepet kellene biztosítani az egyházaknak, a nemzetpolitikai döntésekbe pedig be kellene vonni az önkormányzati világot is. Felhívta a figyelmet arra is: a szavazati jogukkal élő erdélyi magyarok száma folyamatosan csökken, az RMDSZ-nek, az MPP-nek, az EMNP-nek a legutóbbi választások során összesen is csak a választópolgárok mintegy 40 százalékát sikerült megszólítaniuk. Ezen kellene változtatni – hangoztatta Borboly, aki szerint magyar–magyar versenynek csak Hargita és Kovászna megyében van létjogosultsága. Lépjünk túl a vitákon, és próbáljuk meg kihasználni érdekérvényesítési lehetőségünket például a jövő évben esedékes államfőválasztásokon – fejtegette. Azt is elmondta: A 2010-es magyarországi kormányváltással nemzetpolitikai fordulat következett be, és ezt a pozitív folyamatot folytatni kell.
Szlovéniában sincs kolbászból a kerítés – kezdte mondandóját Horváth Ferenc, a Muravidéki Magyar Önkormányzati Nemzeti Közösség elnöke. A Szlovéniában élő magyarság helyzetét ismertető beszédéből azonban kiderült: leginkább a gazdasági válság – nagy a munkanélküliség – és a törvények alkalmazása okoz gondot, egyébiránt autonómia dolgában jól állnak. A magyarokat államalkotó közösségként ismerik el, a 90 fős parlamentben hivatalból jár nekik egy hely, a kisebbségekről szóló szlovén jogrendszer példamutató lehet más államok számára, a magyar közösség erős (2011-ben mintegy hétezren vallották  magukat magyarnak, ám magyar kötődésűek lehetnek 15–16 ezren), sok az értelmiségi, élénk a kulturális élet, mintegy 60 egyesületet működtetnek, a szlovén államtól kapott támogatásuk összege ez idáig nem csökkent. Gondok azonban itt is vannak: a magyar megmaradás két alappillére, az egyház és az iskola hiányzik. Kétnyelvű tanodák működnek Muravidéken, hogy a szlovénok és a magyarok kölcsönösen tanulják egymás nyelvét, ám a gyakorlatban ez nem nagyon működik, a szlovénok nemigen beszélnek magyarul, ezért önálló magyar iskola létrehozásán gondolkodnak, minthogy fiatal magyar pap odatelepítésének ötlete is felmerült.
Nem állunk rosszul – vélekedett a Kár­pát-medencei és a vajdasági magyarság helyzetéről Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke egyebek mellett a Szerbia uniós csatlakozásáról szóló tárgyalások elkezdésével is indokolva derűlátását, hiszen az európai értékrend egybeesik a magyarság érdekeivel. Rendkívül instabil a belpolitikai helyzet, a VMSZ-nek három szinten, országos, tartományi és önkormányzati fronton kell folyamatosan újraértékelnie a körülményeket, és ez bizony a közösségen belül is növeli a bizonytalanság érzetét. Egyebek mellett ezzel magyarázható az is, hogy a vajdasági magyar fiatalok közül rengetegen vándorolnak ki: ugyan­annyian kívánják Magyarországon folytatni egyetemi tanulmányaikat, mint ahányan otthon akarnak maradni – magyarázta.
Tavalyi, meglehetősen borúlátó előadása után, idén néhány pozitív jelenségre is felhívta a figyelmet Berényi József, a felvidéki Magyar Közösség Pártjának elnöke – igaz, az általa szlovmagyar vírusnak nevezett, az asszimiláció előszobáját jelentő, önfeladás jelensége ellen minden eddiginél intenzívebben kell harcolni. A szlovmagyar vírus megnyilvánulásai, hogy a magyar állampolgárság ügyében inkább hallgatunk, a jogainkért való kiállás helyett inkább együttműködést keresünk, még ha ez önfeladást jelent is – magyarázta. A pozitívumok közé sorolta, hogy Szlovákiában immár lehet vitázni az autonómiáról, annak támogatottsága nagyobb lett a magyar közösségen belül, és a szlovákok sem tekintik már szitokszónak. Új, civil mozgalmi eszközöket vontak be a kétnyelvűségért folytatott harcba, és két, Szlovákián kívüli mozzanat is reménykeltő: Csehország elfogadja a kettős állampolgárságot, a szerb parlament pedig elítélte a délvidéki magyarok ellen 1944–1945-ben elkövetett vérengzéseket – mindezek hozzájárulhatnak ahhoz, hogy Pozsony is változtasson álláspontján. Megjegyezte továbbá: a szlovák kormány ismét elővette a közigazgatási átszervezés témáját – ez ügyben közös fellépést szorgalmazott az erdélyi magyarsággal.
Talán a horvátországi magyarság az, amelynek legerősebb a számbeli fogyatkozása, ez ellen kell tenni valamit – hangoztatta Jakab Sándor, a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közösségének elnöke. És e célért bizony sokat tesz az a nagymama is, aki rábírja lányát, hogy gyerekeit magyar iskolába járassa. Felidézte: a horvátországi magyarok közül sokan a délszláv háború idején a horvátok oldalán harcoltak, megbecsülést szerezve a magyarságnak – utalt Rózsa Flores Eduardora, aki maga szervezte az egyik, hősiességéről elhíresült ellenálló csapatot, benne számos magyarral. És sokat számít a megbecsülés, hiszen a kis lélekszámú magyar közösségnek nem lehet nagy érdekérvényesítő ereje. A horvát törvénykezés azonban jó – igaz, az alkalmazással itt is vannak gondok, ráadásul az erős nemzettudattal rendelkező horvátok rendkívül finoman, de elősegítik a magyarság beolvasztását. Példaként említette, hogy három magyar iskola működik, a magyar igazgató megválasztása útjába azonban különféle akadályokat gördítenek.
Aki Ukrajnában kisebbségpolitikával foglalkozik, az a cirkuszban már nem tud nevetni – kezdte a kárpátaljai magyarság helyzetét ismertető beszédét Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség alelnöke. A tavalyi választások során magyar többségű választókörzetet nem alakítottak ki, sőt, azt a térséget, ahol tömbben él a magyarság, három körzetre szabdalták, így saját listáin nem juthatott be magyar képviselő a parlamentbe. A kisebbségbarát politikát ígérő kormánypárt az anyanyelvhasználatot biztosító nyelvtörvényt ugyan elfogadtatta, de azt magyar vonatkozásban egyáltalán nem alkalmazzák. A jövő évi államfőválasztás előtt ráadásul erősödőben a szélsőségesek, a valamikor a nemzetiségi béke szigeteként emlegetett Kárpátalján pedig újabban az is megtörtént, hogy szélsőséges nacionalisták éjszakai fáklyás felvonulást szerveztek Beregszászon. A pozitív fejlemények közé sorolta a magyar kormány támogatását, közös, magyar–ukrán programok kezdeményezését, illetve hogy nem gátolják a magyar állampolgárság felvételét.
Jól működött eddig a nemzeti együttműködés rendszere, a Magyarországon kívüli magyar pártok, szervezetek feladata, hogy a jövő évi választásokra mozgósítsák a külhoni magyarságot, és ily módon igazolják vissza azt a nemzetpolitikai fordulatot, amelyet Orbán Viktor kormánya kezdeményezett – fejtette ki Toró T. Tibor, az Erdélyi Magyar Néppárt elnöke. Előadásában a kuruc-labanc magatartásforma dilemmáját vázolta: szerinte ez végigkísérte a magyar történelmet, mióta Magyarország megszűnt nagyhatalom lenni. Nem értékítéletről van szó, hanem két eltérő habitusról, ami a vezetők hatalomhoz való viszonyát jellemzi. A labanc magatartásformát az jellemzi, hogy a hatalomba beépülve próbálkozik érdekérvényesítéssel, a kuruc pedig az  önrendelkezést választja, minél több függetlenségi jogosítványt követelve magának. Mindkét magatartás legitim, a magyar nemzetpolitika pedig akkor sikeres, amikor sikerül megtalálni ezek legszerencsésebb ötvözetét. Erdélyi, romániai viszonylatban a kormányra kerülés dilemmájával illusztrálta, hogy egyik magatartásforma véglete sem megfelelő. Az egyik véglet szerint bármi áron kormányra kell kerülni, a másik szerint semmiképpen, holott a megfelelő magatartás az lenne: akkor kell vállalni a kormányzást, ha az segíti az autonómia ügyét.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 679
szavazógép
2013-07-27: Máról holnapra - Simó Erzsébet:

Bukaresti irányvesztés

Felhorkant a román külügyminisztérium nevében egyik államtitkára, mert – szerinte – Románia és Magyarország statégiai partnerséget sértve, a tusványosi szabad­egyetem meghívottjai bírálták az ország  tervezett területi átszervezését.
2013-07-27: Közélet - Farkas Réka:

Tusványos: Székelyföld jelene, jövője (Otthonteremtés a hazában)

Tusványos pénteki napján is kísértett a csütörtöki RMDSZ–EMNP pengeváltás, s mivel Borboly Csaba, Hargita megye tanácsának elnöke az előző évek hagyományához híven mégis megtisztelte jelenlétével a tábort (nem hiányzott egyébként a 24 éve rendszeresen visszatérő Eckstein-Kovács Péter sem), felélénkült a magyarázkodás, és időnként, igaz, csak elszórtan, hangot kapott a szemrehányás is.