Történelmi egyházakTusványos: Biztonságba helyezni a műtárgyakat

2013. július 27., szombat, Közélet

Elkobzott levéltárak, könyvtárak, műkincsek nyomában címmel szerveztek beszélgetést a tusványosi táborban. Hölvényi György, az Emberi Erőforrás Minisztériumának egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára a magyarországi visszaszolgáltatási példát ismertette, kiemelve, az anyaország konkrét ügyekben tud segíteni. Hegedűs Gyöngyvér, a Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye egyházművészeti előadója az elkobzott levéltárak, könyvtárak, műkincsek összesítését ismertette, külön kitért a Batthyáneum helyzetére.
 

Az értékes iratanyagot, konventek oklevélgyűjteményét, ősnyomtatványokat, a feloszlatott szerzetesrendek irattárait, az egyházművészeti múzeum anyagát nem sikerült visszaszerezni. Eljutottak a strasbourgi emberi jogok európai bíróságára is, a román államot bírsággal sújtották, de az egyház nem kapta vissza jussát. Fehér Attila, a Romániai Evangélikus-Lutheránus Egyház főtanácsosa elmondta, egyházuk szerencsésebb, hisz fiatal, 1925-ben alakult levéltáruk szinte teljes egészében megvan.
A tusványosi tábor utóbbi éveinek történetében az egyházi vagyon témája napirenden szerepelt, s állandó meghívottként szerepelt Ősz Sándor Előd, az Erdélyi Református Egyházkerület levéltárának munkatársa. Elmondta, az állami levéltárakban őrzött egyházi anyagokat adat szinten könnyen vissza lehetne szerezni, ha befényképeznénk ezeket, és digitalizálnánk. Úgy véli, 1950 óta sokkal több levéltári anyag semmisült meg gondatlanság miatt, mint az államosítási hullámok során. Ősz Előd szerint a 15 egyházmegyéből hatban helyben, szakszerűen őrzik a levéltári anyagokat, és külön kiemelte a Sepsi és a Kézdi-Orbai egyházmegyei levéltárat.
Állandó harc folyik a visszaszolgáltatásokért, a harcot a politikusokra kell bízni, az egyházak feladata, hogy ne feledkezzenek meg arról, ami már tulajdonukban van. Nem egy olyan esetről hallani, amikor értékes műkincsek és okiratok tűntek el és mentek tönkre, mert tulajdonosuk nem tudta felmérni értéküket. Ősz Sándor Előd szerint eljön az az idő, amikor az állam belátja, hogy számára nem hasznos ezen értékek visszatartása. Fel kell készülni erre az időre, hogy akkor megfelelően tudják tárolni értékeiket. Hegedűs Gyöngyvér kifejtette, a cél a levéltári kincsek minőségi tárolhatósága, kutathatósága és nyilvánossá tétele. Csatlakozva Ősz Előd hangsúlyozta: minden egyházi műtárgyat biztonságba kell helyezni.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 598
szavazógép
2013-07-27: Közélet - Fekete Réka:

Erdély, Magyarország és a katolikus egyház együtt tehet a csángókért (Tusványos)

A moldvai csángókat segíteni kell abban, hogy megmaradjanak, és érezzék, hozzánk tartoznak. Ehhez ellenben egységes stratégiára lenne szükség Erdélyben és Magyarországon, hogy ne minden kormányváltáskor változzék az ilyen irányú politika – állapította meg Lászlóffy Pál, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének (RMPSZ) tiszteletbeli elnöke Tusványoson A moldvai magyar oktatás helyzete és jövője című kerekasztal-beszélgetésen.
 
2013-07-27: Közélet - Farcádi Botond:

Hogy utóélete is legyen a könyvnek (Tusványos)

A terjesztők szerint nincs piaca a kortárs erdélyi magyar irodalomnak – erre szeretne rácáfolni a Kolozsváron életre hívott Sétatér Kiadó, amelynek első három kötetét tegnap mutatták be Tusványoson.