Vadrózsák II.Méltó főhajtás Kriza emléke és munkássága előtt

2013. július 27., szombat, Közélet

Azzal a gondolattal és reménnyel indítjuk útjára a Vadrózsák második kötetét, hogy vele nem lezártuk, hanem éppen ellenkezőleg, újraindítottuk az évtizedek óta stagnáló Kriza-kutatást, amelyre még számos homályos kérdés tisztázása vár – írja Olosz Katalin, a Vadrózsák második kötetének szerkesztője a kiadvány bevezető tanulmányában, amelyben ismerteti Kriza János hagyatékának százötven éves vadregényes történetét.

  • Pozsony Ferenc, Olosz Katalin és Jakab Albert Zsolt  albert levente felvétele Tusnádfürdői bemutatón készült
    Pozsony Ferenc, Olosz Katalin és Jakab Albert Zsolt albert levente felvétele Tusnádfürdői bemutatón készült

Az erdélyi néphagyományok alcímet viselő, a kolozsvári Kriza János Néprajzi Társaság kiadásában megjelenő kötet sepsiszetgyörgyi bemutatóját tegnap tartották az unitárius gyülekezet tanácstermében.
Nincs még egy olyan XIX. századi népköltészeti gyűjtemény, ami olyan szintű irodalmi közkinccsé vált volna, mint az 1863-ban kiadott Vadrózsák I. kötete – hangsúlyozta Olosz Katalin, aki rámutatott, Kriza munkásságának feldolgozásához még nem végezték el az alapkutatásokat, nem készült el hagyatékának, gyűjtőtáborának feltárása, és a közvélemény, miként sokáig a szakma is, megfeledkezett arról, hogy     a százötven évvel ezelőtt kiadott népköltési gyűjtemény csupán egy része a Kriza-anyagnak. A kötet szerzője részletezte a Vadrózsák utóéletét, és mindazt, ami az elmúlt másfél században a Kriza-hagyaték körül történt (amely eseményeket lapunk június 29-iki számában Albert Ernő is átfogóan ismertetett A százötven évig készült kiadvány című írásában).
Hatvankilenc ballada és balladás ének, hétszázkilencvenegy táncszó, kilencvenöt népdal, tizenhárom mondóka, huszonöt találós kérdés, háromezerötszáz-hatvankét közmondás és szólás, húsz szokásadat, három hiedelmgyűjtés, valamint barcasági és bözödújfalusi vonatkozást tartalmazó írás képezi a kötet anyagát, a szövegek betűhű másolatban jelennek meg.
Olosz Katalin hangsúlyozta, a Vadrózsák második kötete kiadásának gondolata Pozsony Ferenc néprajzkutatótól származik, aki az első kötet 2011-es hasonmás kiadása (Kovászna Megye Tanácsa támogatásával jelent meg) után szorgalmazta a Kriza-hagyaték további feldolgozását.
Hiányzik egy magyar balladakatalógus, egy szakszerű regiszter, ellenben van magyar digitális balladatár – mondta Pozsony Ferenc, utóbbit szintén tegnap mutatta be Jakab Albert Zsolt, a Kriza János Néprajzi Társaság elnöke.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 702
szavazógép
2013-07-27: Közélet - Váry O. Péter:

Találkozni, emlékezni, beszélgetni

Nem minden eldobandó, megtagadandó abból, ami a letűnt kommunista rendszerben volt. A kevés kivétel közé tartozik az építők napja is, mit az átkosban július utolsó hétvégéjén tartottak (persze, akkoriban minden szakmai csoportosulásnak volt „napja”, kivételt talán a cipészek képeztek), s e hagyományt az elmúlt két évtizedben is őrizték: többnyire elszigetelt jelenségként egy-egy kisebb-nagyobb építkezési cég időnként tokányolásra hívta alkalmazottjait.
2013-07-27: Közélet - Demeter Virág Katalin:

Mozgáspark létesült közösségi összefogással

A Háromszéken és országosan is számon tartott kiváló sportembernek és pedagógusnak, Dani Kingának állít emléket az a mozgáspark, melyet csütörtökön avattak Sepsiszentgyörgyön. A  kezdeményező Háromszéki Közösségi Alapítvány (HKA) harmincezer lejes befektetést eszközölve ruházta fel új szereppel a Szemerja negyedi Domb utca egyik kihasználatlanul álló övezetét, mely immár közösségi térként szolgálja a városlakókat.