László Attila, az RMDSZ Kolozs megyei szervezetének elnöke bejelentette: jelöltetni akarja magát Kolozsvár polgármesteri tisztségére. A megyei szervezet vezetősége január 26. után hozza meg a végleges döntést az ügyben.
László Attila tegnapi sajtótájékoztatóján kijelentette: tudatában van annak, hogy ha Emil Boc indul a választásokon a Demokrata Liberális Párt színeiben, neki nem lesz semmi esélye, nem lévén második forduló, de indul a választáson, hogy az RMDSZ helyi tanácsosainak listáját maga után húzza. ,,A cél a magyar választók mozgósítása. Azt hiszem, nem lesz második forduló" — mondta László Attila. A megyei RMDSZ-elnök a tanácstaglistán is jelölt lesz, mivel az alpolgármesteri tisztségért is versenybe szállna. László Attila szerint a Kolozs megyei RMDSZ a román választókat is megszólítja majd a helyi választásokkor, főként a vegyes lakosságú községekben.
Tíz százalék alatti béremelés
A közalkalmazottak béremelése idén csak egy számjegyű lehet — szögezte le tegnap Călin Popescu Tăriceanu kormányfő. Szerinte nem lehet 10 százalék fölötti emelésről beszélni, amikor az infláció évek óta egy számjegyű. ,,A nagyobb arányú béremelés kétségkívül több szavazatot jelentene számunkra, mivel választási év van, ennek ellenére a kormány nem támogat ilyen elképzeléseket" — tette hozzá a miniszterelnök. Mint mondta, a kormánynak felelősségteljesen kell viszonyulnia a fizetésemelés problémájához. ,,A szakszervezeteknek is ugyanez az üzenetem: a béremelés szükséges, ám erről a gazdasági mutatók függvényében kell dönteni" — jelentette ki a kormányfő. Álláspontja szerint főként az egészségügyben és a tanügyben fontos a béremelés, hogy mindkét terület vonzóvá váljék. A kormányfő véleményét különben Varujan Vosganian pénzügyminiszter is osztja. Mint mondta, a béremelés mértékéről a következő hetekben döntenek.
Indokolatlan a drágítás?
Elemezni fogja a kormány, mennyire indokolt a napokban beharangozott dráguláshullám az élelmiszeriparban — jelentette be tegnap Călin Popescu Tăriceanu kormányfő. Egyúttal felkérte a gazdasági, mezőgazdasági és belügyi tárcák vezetőit, tárgyaljanak az élelmiszer-ipari vállalatok vezetőivel a drágulásokról. ,,Az az érzésem, hogy az áremelések beharangozása spekulatív céllal történik, azt a benyomást próbálják kelteni, mintha élelmiszerkrízis lenne Romániában" — vélekedett a kormányfő. Ugyanakkor felszólította a kereskedőket, külföldről hozzanak be élelmiszer-ipari termékeket, ha a hazaiak megdrágulnak, így lehet ugyanis elejét venni az áremeléseknek. A termelők különben a küszöbönálló gázáremelésre, a nyersanyagok árának emelkedésére, valamint a lej gyengülésére hivatkozva jelentették be a drágulást. Az előrejelzések szerint 10 százalékkal drágul a kenyér, a cukor és az olaj és 15 százalékkal a tej.
Rendkívüli ülésszak a választási törvényért
Bogdan Olteanu, a képviselőház liberális elnöke tegnap kijelentette, a parlament rendkívüli ülésszakra ülhet össze az egyéni választókerületekről szóló törvény ügyében, ha a jogszabály bizottsági jelentése idejében elkészül. ,,Ahogy meglesz a jelentés, megvitatjuk a törvénytervezetet, és szavazunk róla a két ház együttes ülésén. Várjuk a bizottság jelentését, amellyel módosítják azt a két-három cikkelyt, melyeket alkotmányellenesnek minősített a taláros testület" — fejtette ki ki Olteanu. Mint mondta, ha a jelentés később készül el, február 4-én vagy 5-én szavaz majd a törvényről a parlament. Olteanu ugyanakkor azzal vádolt bizonyos pártokat, hogy csak nyilatkozatok szintjén támogatják az egyéni választókerületek bevezetését. A jogszabály elfogadása végett a napokban rendkívüli parlamenti ülésszak összehívását javasolta a Szociáldemokrata Párt és a Demokrata Liberális Párt.
Hetente legtöbb 48 órát vezethetnek
Az áruforgalmazó gépkocsik sofőrjeinek hatóránként szünetet kell tartaniuk a vezetésben — áll a kormány tegnap elfogadott határozatában. Leszögezték továbbá, hogy egy gépkocsivezető munkaideje nem haladhatja meg a heti 48 órát, és egy nap alatt legtöbb 10 órát dolgozhat, ha éjjel vezet. A kormány által elfogadott határozat értelmében a heti munkaidőt meg lehet hosszabbítani 60 órára, de csak azzal a feltétellel, hogy egy négy hónapos időszakban a heti óraszám átlaga ne haladja meg a 48 órát.