Március végén olyan szerencsétlenül estem el bent a lakásban, hogy súlyos lábtörést szenvedtem: szilánkos combcsonttörést és térdkalács-leválást. Mentő, sürgősség, ortopédia, másnap kétórás műtét hátgerinczsibbasztással, kétheti kórházi kezelés és nyolcheti teljes, otthoni ágynyugalom után tapasztalataimat szeretném megosztani.
Sok nemtelen támadás és rágalom érte a megyei kórházat (fertőzésveszély, elégtelenül sterilizált műtők, orvosok nemtörődömsége, orvosi műhibák, személyzethiányból eredő felületes betegellátás stb.), aminek hallatán sok háromszéki beteg keres gyógyulást Hargita megyében, de én mindezeknek az ellenkezőjét tapasztaltam.
A közismerten szűkös anyagiak dacára osztályunk ragyogóan tiszta volt, mindennap fertőtlenítették a szobánkban levő tárgyakat, három-négy alkalommal sepregettek és felmosták a padlót. Rend és fegyelem uralkodott, a személyzet – takarítónők, ápolók, nővérek, orvosok – példás türelme, kedvessége, hozzáértése szinte gyógyírként hatott a nehéz, ágyhoz kötött betegekre; igyekeztek úgy ellátni, hogy ne szenvedjünk semmiben hiányt. Jómagam hálával tartozom az ortopéd szakorvosnak és műtős csapatának, hiszen félelmeim ellenére (egy régebbi térdműtét után átéltem egy tüdőembóliát) most már újra járni tanulok, pedig az aneszteziológus orvosnő – aki a műtét utáni álmatlan, súlyos fájdalmakkal teli éjszaka múltán meglátogatott – egy elejtett megjegyzéséből úgy értettem, hogy semmi jóval nem biztatott a sérülésem. Ugyancsak köszönet illeti háziorvosomat, a mentős és rohammentős személyzetet, akik többször is segédkeztek a kórházba és hazaszállításomban. Nem vagyok éppen pehelysúlyú, és elég nehezen tudtak cipelni szűk lépcsőházunkban a második emeletre, de mindig gyorsan, udvariasan, kedvesen jöttek segítségemre.
Egyetlen negatív élményről tudok beszámolni: a mindennapos hosszú látogatási idő, az állandó jövés-menés, beszélgetés zavart, és úgy láttam, nem csupán engem. A betegeknek csendre, nyugalomra is szükségük van, a személyzetnek a kezeléseket, de még a takarítást is nehéz a sok látogató között elvégezni. Úgy gondolom, elég lenne a napi egy-két órára korlátozott (kora délutáni) látogatási idő, mindannyiunk érdekében.
BÍRÓ MIKLÓSNÉ TOMPA ENIKŐ, Sepsiszentgyörgy