VitaNépszerűtlen szakmák és népszerű munkanélküliség

2013. augusztus 2., péntek, Nyílttér

Nem lenne becsületes szó nélkül hagyni Kiss Imre iskolaigazgatónak a július 26-ai Háromszékben megjelent írását (Népszerűt­len iskola vagy népszerűtlen szakmák?), a szerkesztőség vitára szólító felhívását válasz nélkül hagyni.

A Kós Károly Szak­líceum igazgatója még azon kevesek közé tartozik,  akik felismerik a szakoktatás fontosságát, de ugyanakkor azt is, hogy szélmalomharcot vív mindaddig, amíg a megyei illetékesek – a munkaerő-foglalkoztatási ügynökség és a tanfelügyelőség – mindent megtesznek, hogy csírájában elfojtsanak minden olyan próbálkozást, amely a kétkezi szakmák elsajátítására, ezek nép­szerű­sítésére, a százával felajánlott üres munkahelyek elfoglalására irányul.  Indo­kolják mindezt a népszerűtlenséggel. Ha népszerűtlen az iskola vagy a szakma, nem kellene azon elgondolkozni, hogy ki és miért tette azzá?
Tény, hogy a megye ruhagyárai kétségbeesetten próbálnak munkaerőhöz jutni, ez viszont egyre lehetetlenebbé válik. Az egyik fő oka ennek az, hogy teljesen hiány­zik, vagy elenyésző a szakmai oktatás, holott évekkel ezelőtt kitűnő együtt­működés létezett a ruhagyárak és a Kós Károly Szak­líceum között. A gyárak gépek­kel, anyagokkal segítettek, lehetőségeket biztosítottak a diákoknak a gyakorlatozásra, a végzősöket pedig tárt karokkal fogadták. Ezt a bevált gyakorlatot kellene felka­rolni, ami szakosztályok létrehozásával és az üres munkahelyek elfoglalásával járna – ahelyett, hogy a kétkezi szakmák iránti érdeklődés hiányát hajtogatnák, és ezzel takarózva majdnem kizárólag a munkáltatók szempontjából érdektelen szakokat hirdetnének meg és támogatnának, miáltal a végzősök jelentős része munkanélkü­liségre kényszerül.
A másik ok a törvénytelen, az állami költségvetést súlyosan megkárosító kam­pány, amelyet a munkaerő-foglalkoztatási ügynökség folytat minden kétkezi munkahely ellen és a munkanélküliek számának felduzzasztására. Most már nem lehet be­lenézni egy újságba vagy internetes oldalra anélkül, hogy ne találkozzunk külön­böző lejárató nyilatkozattal a ruhagyárak­ról. Mivel bizalmas és meghamisított adatok is napvilágra kerültek, a munkaügyi minisztériumnál teszünk panaszt.
A harmadik ok: a munkavállalókkal sikerült elhitetni, hogy a legjobb állás jelenleg a munkanélküliség. Talán ez a legkárosabb, amíg emberek százai becsületes munkával próbálják egzisztenciájukat biztosítani. Varrónőnek lenni tényleg nem „amerikai álom”, de biztos munkahelyet, megélhetést, társadalombiztosítást jelent, miközben a munkaképes személyek jelen­tős hányada otthonról várja, hogy az egyre kevesebb dolgozó eltartsa.
Tisztelt Kiss Imre igazgató úr, mind­ezektől függetlenül ön tegye tovább a dolgát, és harcoljon a szakmai oktatás fejlesztéséért. A valamelyest is gondolkodó ember számára világos, hogy arra kell képezni a munkaerőt, amire kereslet is mutatkozik, akkor is, ha ez esetleg személyi érdekekbe ütközik. S bár jelenleg szívesebben képez­nek ki – számos pénzügyi forrást elher­dálva – munkaerőpiacon egyáltalán nem keresett szakembereket, főleg, ha nem idegenek e tanfolyamok a szervezőktől sem, vállalkozóként továbbra is csak támogatni tudok minden olyan lépést, amely a szak­munkaerő kiképzését szolgálja.
De még nincs minden veszve. Bizo­nyí­ték erre, hogy cégünk a nyári vakációra a Kós Károly Szaklíceum három diákját alkalmazta, és nagyon elégedettek vagyunk velük, amikor végeznek, nálunk biztos mun­kahe­lyet találnak. Az iskola más diákjait is bármi­kor készek vagyunk segíteni a szakma elsa­játításában, utána pedig az elhelyezkedésben. Egyébként minden lejára­tó kampány el­lenére emberek százai vállalják a becsületes mun­kát, és ezzel párhuzamosan sokan tovább kép­zik magukat, ha már ez nem is divat. De be­csüle­tesen helytállnak a társadalomban, ahogy azt cégünk közel 250 alkalmazottja is teszi.
Állásfoglalásommal támogatni szeretném Kiss Imre igazgatónak a szakoktatást népsze­rűsíteni óhajtó tevékenységét, mert igenis, szükség van szakmai oktatásra, szükség van szakmunkásokra. Ez az egyetlen mód­ja annak, hogy megállítsuk az ipar to­váb­bi masszív kiáramlását az országból. Tisz­telni és támogatni kell azt a szakmun­kást, aki vállalja, hogy a munkanélküliség vagy a kivándorlás helyett itthon becsületes munkával a társadalom hasznos tagja marad.
Sajnos, hogy az emberek adójából fize­t­ett köztisztviselők nem tudják elfogadni Kiss Imre és jómagam álláspontját: már évek óta a barikád másik oldalán harcolunk. A szakminisztériumok feladata lenne ennek megváltoztatása, de a helyi önkormányzatokat sem kellene hidegen hagyja a kérdés. Eddig számos írott javaslatot tettünk le helyi szinten, de semmi nem történt.
A közhivatalnokok tovább népszerűsí­tik a munkanélküliséget, támadják a ruhagyárakat és a szakiskolákat, rombolják az oktatást és az ipart, felelőtlenül költik a közpénzeket – de mi addig is tesszük a dolgunkat, munkára oktatjuk az embereket, és előteremtjük a busás állami fizetésekre való pénzeket...
Addig is mindenkinek ajánlom figyelmébe, hogy sokkal jobb egy keresett szakmát megtanulni egy szaklíceumban, és utána egy biztos munkaadó megbecsült mun­katársának lenni, mint a munkanélkü­liség és a senkinek sem szükséges tanfolya­mok meg a társadalmi segélyek között lavírozni. Várunk tehát mindenkit a szakiskolákba és a szabadon álló munkahelyekre.

KERESZTES ZOLTÁN,
az LRO ruhagyár tulajdonosa


(A szakoktatás helyzetéről, kilátásairól lapunk to­vábbra is várja az érintettek hozzászólásait a szer­kesztőség e-mail címére: hpress@3szek.ro.)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 178
szavazógép
2013-08-02: Nyílttér - :

Feljegyzések a kórházról

Március végén olyan sze­rencsétlenül estem el bent a lakásban, hogy súlyos lábtörést szenvedtem: szilánkos comb­csonttörést és térdkalács-leválást. Mentő, sürgősség, ortopédia, másnap kétórás műtét hátgerinczsibbasztással, kétheti kórházi kezelés és nyolcheti teljes, otthoni ágynyugalom után tapasztalataimat szeretném megosztani.
2013-08-02: Nyílttér - :

Az utca hangja

J. Á., Felsőrákos. Van, amin gondolkozni mos­tanában: a sok piszkos politikai nyilatkozatból az már kiderült, hogy a fő cél a nemzetállam marad, hiába tesznek kisebb engedményeket a kisebbségeknek. Készakarva tudatlannak tettetik magukat, akik azt állítják, hogy Székelyföld nem létezik, nem is létezett soha.