GlosszaMegszenteltetem a talicskámat

2013. augusztus 2., péntek, Nyílttér

Most már hivatalosan is meg lehet szenteltetni az autót, mert a szentelési szöveget belefoglalták a több mint nyolcszáz oldalas liturgikus könyvbe. A legtöbb, amibe egy komplett autószentelés kerül, ötszáz lej.
Én utánaszámoltam, és rájöttem: megéri.

Bár nem egészen világos, hogy mennyi időre érvényes, de ha csak egy évre, akkor is érdemes. Az autóm egy évi Casco-biztosítása több mint 1300 lejbe kerül. És csak balesetkor fizet a biztosító, de akkor sem mindig. Most láttam, hogy az ortodox egyház szolgái még a motort is külön megszentelik. Így az bizo­nyosan megvéd a motorhibáktól is. De megszentelik a kocsi belsejét, az ablakokat, gumikat, mindent. Akik anyósukat nem szeretik, azok az anyósülést bizonyosan szentelés nélkül hagyják, és oda is ültetik a kedves napát, ahonnan a legjobb kilátás nyílik a (túl)világra. Vajon, ha a lakást már megházszentelték, akkor felesleges a kötelező lakásbiztosítást megkötni? Lehet, csak nyugtát kell kérni az aktusról, s bemutatni a biztosítónál?
Arra gondoltam, hogy a kerékpáromat és a ta­licskámat is meg fogom hintetni szenteltvízbe mártott izsóppal, mert ezek is közlekedési eszközök. Ki tudja, kidurranhat a kerekük, vagy közlekedési balesetet szenvedhetek velük, amikor biciklizek, vagy tolom a szemetet az utca végi kukához. A nagykönyvben ezek­re lehet, hogy még nincs előírt szöveg, de az autókra sem volt, a hajók szentelésére a használtat igazították rájuk. A talicskámra is meg tudják tenni.
A híradásokból nem világlik ki egyértelműen, mi ellen nem véd meg a szentelt víz. És ha nincs leszögezve, azt jelenti, hogy minden ellen megvéd. Úgy, mint a törvény: amit nem tilt, azt szabad. A biztosítási szerződésekben beleírják, hogy ha valaki ittasan vezet, és balesetezik, a biztosító nem fizet. A szentelésnek viszont minden esetben érvényesnek kell lennie, mert nem hallottam, hogy a pópa azt mondta volna, tessék vigyázni, mert bizonyos esetekben nem hat. Ezek után gondolom, ittasan is lehet vezetni. Sőt, nem kell majd figyelembe vennem a Szent András keresztjét, vagy a piros jelzést a vasúti átjáróknál. Akiknek az autóját mostanában elütötte a vonat, mert nem álltak meg a tiltó jelzéseknél, csak azért történhetett meg, mert nem áldották meg a kocsijukat. Áthajtok a piroson az útkereszteződésekben is. A szen­te­lés majd csak megvéd a kellemetlenségektől. Ha a rendőr meg akar büntetni, vagy gumidefekt ér, csak előveszem a bizonyítékot: a nyugtát, és az mentesít minden jogi és fizetési kötelezettség alól.
Ha mégis meg akarnak büntetni valamilyen vétségért, vagy fizettetni akarnak a javításért, akkor megyek reklamálni, egészen az Atyaúristenig!
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 189
szavazógép
2013-08-02: Nyílttér - B. Kovács András:

Jobb lenne a tárgyalásokra készülni

A védhatalmi státus és a Tőkés László felvetette javaslat körüli hajcihő terminológiailag jogi félreértésen alapul. Magyar­ország már lépett fel védőha­talomként a közelmúltban, az amerikai nagykövetség Líbiában ugyanis egy ideig mű­ködés­képtelen volt, s akkor folyamodott a washingtoni dip­lomáciája e magyar segítség­hez.
2013-08-02: Nyílttér - :

Asztalunkon a Székely Nép újabb száma

Ha még nem kapták meg, hamarosan asztalukra kerül a Székely Nép 6., in­gyenes száma Háromszéken, melyet 40 000 példányban jelentetett meg a Székely Nemzeti Tanács.